Trwają rozmowy w sprawie spotkania Duda-Trump

5

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że w drugiej połowie sierpnia dowiemy się, czy we wrześniu dojdzie do spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Cały czas są prowadzone rozmowy w sprawie rozszerzenia programu wizyty polskiego prezydenta o takie spotkanie.


Trudno, żeby gość ogłaszał zaproszenie przed gospodarzem – mówił w telewizyjnym wywiadzie Krzysztof Szczerski. Apelował też o cierpliwość. „Czekajmy spokojnie, to nie jest kwestia długiego czasu, dlatego że zasada Białego Domu jest taka, że spotkania prezydenta Trumpa, prezydenta USA, są ogłaszane na 30 dni przed spotkaniem, więc jeśli mówimy o terminie po 20 września, no to pewnie po 20 sierpnia jakaś informacja oficjalna Białego Domu może przyjść publiczna” – mówił minister. „Chcę uprzedzić, że jest pierwszy termin powakacyjny, o którym rozmawiamy z Białym Domem” – zaznaczył.
Prezydent Andrzej Duda udaje się do Stanów Zjednoczonych w drugiej połowie września, gdzie m.in. po raz kolejny zabierze głos na forum Narodów Zjednoczonych.

„Tym razem główną osią wystąpienia prezydenta będzie równość państw” – zapowiedział Krzysztof Szczerski. „To, co prezydent dostrzega jako problem coraz bardziej narastający, to jest przekonanie niektórych krajów, także w Europie, że mogą decydować za innych, że mogą wtrącać się w życie innych krajów, że może jest hierarchia między państwami” – powiedział minister.

Autor: PC