W Sejmie o koronawirusie

73
FOTO: SEJM.GOV.PL

Podczas specjalnego, jednodniowego posiedzenia Sejmu w sprawie koronawirusa rząd przedstawił informacje o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie. 

Posiedzenie na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy zwołała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Prezydent mówił, że chce, by „rząd udzielił informacji na temat tego, jaka jest sytuacja w związku z szerzącą się w Europie epidemią zachorowań na koronawirusa”. Andrzej Duda wziął udział w obradach. Podczas posiedzenia minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że od rzetelnej informacji w sprawie koronawirusa zależy bezpieczeństwo i zdrowie Polaków. Minister poinformował, że do tej pory nie potwierdzono w Polsce zakażenia patogenem, a w związku z podejrzeniem zarażenia hospitalizowanych jest 121 osób. Oprócz tego 237 osób poddano kwarantannie domowej, a ponad 3600 osób objęto nadzorem epidemiologicznym. Minister zapewnił, że szpitale na terenie całego kraju są przygotowane na przyjęcie ewentualnych zakażonych koronawirusem. Dodał, że krajowe placówki medyczne, jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą wykonywać ponad 1200 testów na dobę. Łukasz Szumowski poinformował również, że do dyspozycji rządu jest 79 oddziałów z ponad 2900 łóżkami zakaźnymi. Jak powiedział, „każdy taki szpital zgodnie z dyspozycją wojewody ma opracowane plany zwiększenia liczby tych łóżek ponad dwukrotnie”. Łukasz Szumowski dodał, że w szpitalach podległych Ministerstwu Obrony Narodowej jest blisko 80 kolejnych łóżek, a możliwości również pozwalają na zwiększenie tego stanu dwukrotnie. Dodatkowo, jak zaznaczył szef resortu zdrowia, wszystkie szpitale otrzymały wytyczne co do tego, jak powinny postępować. 

Minister powiedział również, że należy być przygotowanym na to, iż koronawirus niedługo pojawi się w Polsce. Tłumaczył, że nie ma możliwości ograniczenia rozprzestrzeniania się tego typu wirusa, o takiej zakaźności. „Musimy być przygotowani na tyle, na ile jesteśmy w stanie” – dodał szef resortu zdrowia.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że minister zdrowia Łukasz Szumowski jako pierwszy zawnioskował o zwołanie Rady Unii Europejskiej w sprawie koronawirusa. Morawiecki dodał, że w Europie jest tylko siedem krajów, w których nie odnotowano jeszcze ani jednego przypadku koronawirusa, a wśród nich Polska. Szef rządu polskiego wezwał również do zachowania spokoju wobec możliwości wystąpienia zachorowań w naszym kraju. Powiedział również, że w sieci pojawiło się wiele fałszywych informacji, dotyczących koronawirusa. Premier fake newsy określił mianem istotnego czynnika ryzyka, którego nie powinno się lekceważyć. Dodał, że z fałszywymi informacjami „z całą mocą” walczy Główny Inspektor Sanitarny, a rząd prezentuje prawdziwe i rzetelne dane. Szef rządu podkreślił, że nieprawdziwe informacje mogą się przyczynić do powstania paniki, a osoby, które będą najbardziej potrzebować pomocy medycznej, mogą mieć wtedy utrudniony dostęp do niej.