Warszawa: W sobotę otwarcie sezonu nad Wisłą

75

W sobotę oficjalne otwarcie sezonu letniego nad Wisłą. Otwarte zostaną kolejne plaże, ruszają też stołeczne promy.

“Inaugurujemy sezon i go otwieramy. Dzielnica Wisła, to takie miejsce, gdzie wszyscy są mile widziani, gdzie można bardzo dobrze spędzić czas w bardzo różny sposób. Staramy się, aby tu odbywało się mnóstwo przeróżnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i sportowych. Staramy się aby ta okolica tętniła życiem i to zarówno na bulwarach – w sposób bardzo uporządkowany, jak i w sposób trochę bardziej dziki. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie” – powiedział w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W przeciągu najbliższych dni zostaną otwarte kolejne plaże: Żoliborz, Zoo, Poniatówka, Saska Kępa i w dzielnicy Wawer – plaża Romantyczna, gdzie można przepłynąć na drugi brzeg drewnianą szkutą. Wracają promy: Pliszka, Słomka i Wilga. W święto Warszawy, 4 czerwca odbędą się regaty pod patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

“Zależy nam, żeby tutaj nad Wisłą było kolorowo, żeby wszyscy mogli korzystać z tych atrakcji, które przygotowujemy” – podsumował.

W tym roku ratusz przeznaczył, w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych 200 tysięcy zł na zajęcia, które przez sport będą edukować młodszych i starszych warszawiaków. Dzięki budżetowi obywatelskiemu dostępne są również rejsy edukacyjne po Wiśle w towarzystwie przyrodników.

Wyremontowane zostały ścieżki rowerowo-piesze po obu stronach Wisły. Powstał nowy odcinek drogi rowerowej od mostu Świętokrzyskiego do mostu Gdańskiego. Dostawiono ponad 200 nowych śmietników oraz dodatkowe ławki.

Oficjalna inauguracja sezonu nastąpi w sobotę. “Zaprosiłem nad Wisłę burmistrza czeskiej Pragi, który będzie u nas z wizytą. Zdeněk Hřib bardzo się ucieszył” – powiedział prezydent Warszawy.

Wszystkie wydarzenia zaplanowane na najbliższy weekend skupione będą w okolicy Portu Czerniakowskiego. Na mieszkańców czekają zajęcia na wodzie dla każdej grupy wiekowej – szkolenia i warsztaty z żeglarstwa, wioślarstwa i kajakarstwa.

Na lądzie odbędą się warsztaty dla całej rodziny – od haftu, przez sitodruk po taniec. Będą dostępne w letnich klubokawiarniach usytuowanych między bulwarem Flotylli Wiślanej, a Portem Czerniakowskim. W restauracjach i barach – Grunt i Woda, Pawilon Fala, Miami Wars oraz Miejsce – czeka też specjalne, weekendowe menu polsko-ukraińskie.

Sercem wydarzenia będzie scena na Płycie Desantu. Wystąpi na niej grupa Granda z Urzecza, zagrają też zespoły folkowe – polskie Sutari oraz gwiazda z Kijowa Go_A.

W niedzielę odbędzie się spacer z przewodnikiem wokół Portu Czerniakowskiego. Wieczorem na Bulwar Flotylli Pińskiej wystąpi Karolina Cicha & Spółka.

Przewodnicząca komisji ds. ochrony środowiska radna Renata Niewitecka przypomniała, że zarówno na bulwarach, jak i na Poniatówce można legalnie spożywać alkohol. “Życzę wszystkim bardzo dobrej i bezpiecznej zabawy. Zachęcam do spędzania tutaj wolnego czasu” – powiedziała.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/