Wiceprezydent USA rozpoczyna wizytę w Polsce

0
7

Amerykański wiceprezydent weźmie też udział w podpisaniu umowy na zakup przez Polskę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS, wygłosi przemówienie na konferencji bliskowschodniej w Warszawie, a w piątek wraz z prezydentem Dudą odwiedzi były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Na dzisiejsze popołudnie w Belwederze zaplanowano rozmowy Mike'a Pence'a z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, mapę drogową rozmów polsko-amerykańskich wytyczyła podpisana we wrześniu w Waszyngtonie deklaracja prezydentów Dudy i Trumpa. Wyznacza ona 3 główne obszary strategicznego partnerstwa Polski i USA. To bezpieczeństwo, energetyka i kontakty gospodarcze.

W pierwszym obszarze – jak wyjaśniał Krzysztof Szczerski – chodzi o modernizację polskiej armii oraz amerykańską obecność wojskową w naszym kraju. „Oba tematy na pewno się pojawią. Będzie skonsumowanie kolejnej ważnej umowy wojskowej na modernizację polskiej armii z udziałem technologii amerykańskich, ale będzie też dyskusja na temat ostatecznego kształtu raportu Pentagonu i przyszłej, zwiększonej amerykańskiej obecności w Polsce dla potrzeb bezpieczeństwa regionalnego i w ramach NATO” – tłumaczył szef gabinetu prezydenta.

W kontekście energetyki, dyskusja ma dotyczyć transatlantyckiego partnerstwa energetycznego, amerykańskiej inicjatywy wobec całego regionu Europy Środkowej. „Myślę, że dyskusja o tym partnerstwie będzie w Warszawie prowadzona, bo ona ma w Polsce podstawy w realnym świecie, czyli w kontraktach gazowych na dostawy amerykańskiego LNG do Polski, a przez Polskę do regionu. To szansa na to, żeby Polska stała się centrum dystrybucyjnym amerykańskiego gazu dla regionu” – mówił Krzysztof Szczerski, dodając, że ten cel służy budowie nie tylko bezpieczeństwa regionalnego, ale też niezależności energetycznej.

Trzecim głównym tematem rozmów Andrzej Duda- Mike Pence ma być – jak poinformował prezydencki minister – kwestia inwestycji amerykańskich i współpracy gospodarczej. „Dzisiaj wypełniamy to, co prezydenci między sobą uzgodnili, bo to jest uzgodnienie polsko-amerykańskie na najwyższym szczeblu, które wszyscy inni są zobowiązani realizować” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Polski prezydent i zastępca amerykańskiej głowy państwa przedyskutują też kwestie bliskowschodnie, związane z warszawską ministerialną konferencją poświęconą temu regionowi. Minister Szczerski ocenił, że polsko-amerykańskie wydarzenie pokazuje „rosnące zaufanie między dwiema stolicami”. „Fakt, że Polska jest krajem neutralnym, bo nie była częścią porozumienia nuklearnego z Iranem, ma też dobre relacje z różnymi stronami tamtejszych konfliktów (…) powoduje, że możemy być dobrym miejscem do dyskusji” – podkreślał Krzysztof Szczerski. Dodał, że w wystąpieniu otwierającym konferencję prezydent Duda zwróci uwagę na konieczność prowadzenia otwartej dyskusji na temat Bliskiego Wschodu.

Autor: AS, (IAR)