Więcej polskich dyplomatów w USA? MSZ szykuje zmiany

10

MSZ szykuje zmiany w strukturze organizacyjnej. Kierownictwo ministerstwa chce lepiej dostosować tryb pracy do rzeczywistości na świecie i do najważniejszych zadań polskiej dyplomacji. Projekt zmian przedstawił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że urzędnicy ministerstwa prowadzili w ostatnim czasie analizę tego, jak wygląda praca polskich placówek na świecie. Jak twierdzi Jacek Czaputowicz, analiza wykazała, że polska dyplomacja funkcjonuje tak jak dyplomacje znacznie mniejszych krajów.

Szykowana właśnie nowa struktura MSZ ma m.in. zmienić strukturę dyplomatów w poszczególnych placówkach na świecie. “Zbyt dużo dyplomatów jest rozmieszczonych na placówkach europejskich, w Europie Zachodniej i Europie Wschodniej, a zbyt mało w Azji, w Afryce, w obu Amerykach. Przykładowo, w państwach kaukaskich, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan, jest w sumie więcej dyplomatów niż w trzech czołowych państwach na poszczególnych kontynentach: Indie, Nigeria i Brazylia” – mówił szef polskiej dyplomacji.

Ministerstwo spraw zagranicznych chce także wybudować nową siedzibę, niedaleko obecnej, w centrum Warszawy. Dzięki temu, będzie można tam przenieść dyplomatów rozsianych po stolicy i uniknąć płacenia za wynajem kolejnych budynków. Minister Jacek Czaputowicz poinformował też, że rozpoczyna się właśnie budowa nowej polskiej ambasady w Berlinie o którą starania trwały przez ostatnich kilka lat. MSZ będzie też budował nową ambasadę w Mińsku na Białorusi.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że jest to dalszy ciąg prowadzonych od 2016 roku zmian w resorcie. “Prawie wszystkie stanowiska dyrektorskie w MSZ, a jest ich 111, zostało zmienionych. Wielu dyrektorów wyjechało na placówki, część zmieniło swoje ulokowanie w MSZ. Gdy idzie o stanowiska kierownicze na placówkach, ambasadorów, jest ich 101. Blisko 90 procent zostało zmienionych w okresie trzech lat” – powiedział minister.

Jacek Czaputowicz poinformował o zmianach w czasie uroczystości otwarcia nowej aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w Akademii Dyplomatycznej w Warszawie. 22 osoby będą od dzisiaj kształcić się i pracować na praktykach, by w przyszłości móc zostać pełnoprawnymi dyplomatami w MSZ. W lutym taki sam kurs rozpoczęło 35 osób, a od 2016 roku Akademia Dyplomatyczna miała według danych resortu wykształcić ponad 100 osób.

Autor: PC