Wirtualna „Wstęga pamięci” – Oddaj hołd bohaterom AK

97

Trwa akcja budowy nietypowego, bo wirtualnego pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej. Każdy internauta w może wesprzeć tę inicjatywę, a tym samym oddać hołd żołnierzom, którzy walczyli o naszą wolność.

„Budowany właśnie dla młodzieży, budowany dla przyszłych pokoleń, budowany po to, aby każdy, kto tu przyjdzie, wspomniał, że dla Ojczyzny jak trzeba to się daje wszystko” – te słowa wypowiedziane przez kpt. Janusza Kamockiego, byłego żołnierza AK posługującego się pseudonimem „Mamut”, zachęcają do wzięcia udziału w akcji „PopieramAK.pl”.

Jej celem jest zebranie ponad 350 tys. podpisów na stronie poświęconej żołnierzom AK i zawierającej wirtualny pomnik upamiętniający ich bohaterstwo. Liczba ta ma symbolizować liczbę żołnierzy walczących pod sztandarem Armii Krajowej w całej okupowanej Europie. Akcja potrwa do godz. 2 po południu, dnia 16 lutego, w którym przypada 75. rocznica pierwszego udanego desantu Cichociemnych.

Udział w niej jest bardzo prosty, wystarczy na stronie www.popieramAK.pl w odpowiedni szablon wprowadzić  swoje imię i nazwisko oraz „konspiracyjny” pseudonim. Wpis ten stanowi jednocześnie oddanie hołdu bohaterskim żołnierzom AK. Akcja budowy wirtualnego pomnika AK towarzyszy inicjatywie stworzenia prawdziwego memoriału upamiętniającego Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową oraz jej wkład w zakończenie II wojny światowej i odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Monument o nazwie „Wstęga pamięci” zaprojektowany przez architekta Alexandra Smagę ma stanąć na bulwarze Czerwieńskim nieopodal Zamku Królewskiego na Wawelu. Niestety z wielu różnych powodów, w tym także finansowych, budowa tego memoriału przedłuża się. W związku z tym jego inicjatorzy postanowili najpierw stworzyć wirtualny pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej w internecie, a przy okazji rozpropagować ideę budowy rzeczywistej „Wstęgi pamięci” u stóp Wawelu.

Autor: WueM