Wojska amerykańskie na stałe w Polsce?

4

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w jednym z wywiadów, że Polska jest na dobrej drodze by na naszym terytorium na stałe został zlokalizowany kontyngent wojsk Stanów Zjednoczonych. W ten sposób odniósł się do doniesień medialnych, według których amerykańska administracja rozważa możliwość przeniesienia stałej bazy wojskowej z Niemiec do Polski.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że stała obecność wojsk amerykańskich przyniesie Polsce korzyści. „Stałe bazy amerykańskie to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Oczywiście trzeba też spełnić inne warunki, bo to nie jest tak, że my polegamy wyłącznie na naszych sojusznikach. My rozbudowujemy i uzbrajamy w nowoczesny sprzęt wojsko polskie. Jesteśmy też aktywni jeśli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki, czy też nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi” – dodał Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony mówił również, że temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce pojawił się na agendzie jego rozmów z przedstawicielami administracji Stanów Zjednoczonych. „Rozmawiałem dwukrotnie z doradcami prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego – gen. McMaster i ambasadorem Boltonem. Rozmawiałem również wielokrotnie z sekretarzem obrony Jamsem Mattisem. To były dobre rozmowy” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Autor: PC