Wspólna deklaracja współpracy Polski i Izraela

0
1

W deklaracji napisano, że Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia i że istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu. „Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania „polskie obozy koncentracyjne/polskie obozy śmierci” są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów” – napisano w deklaracji.
„Nie zgadzamy się na działania polegające na przypisywaniu Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z różnych krajów” – głosi deklaracja.

W deklaracji zapisano też, że oba kraje opowiadają się za swobodą wypowiedzi na temat historii oraz wolnością badań nad wszystkimi aspektami Holokaustu, tak aby mogły być one prowadzone bez żadnych obaw o przeszkody prawne, między innymi przez studentów, nauczycieli, badaczy, dziennikarzy, jak również przez Ocalonych i ich rodziny. W podpisanym dokumencie znalazło się tez stwierdzenie, że oba rządy potępiają wszelkie formy antysemityzmu oraz deklarują zaangażowanie w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów. Odrzucają również antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe.

Premier Izraela wyraził zadowolenie z powodu skorygowania przez Polskę ustawy o IPN. „Cieszę się, że polski rząd, Sejm i Senat zdecydowały wycofać się z przepisów, które budziły wzburzenie i gniew w Izraelu i wśród społeczności międzynarodowej” – mówił szef izraelskiego rządu. Jak podkreślił, Izrael opowiadał się za obroną prawdy i spełnił swój najważniejszy obowiązek – bronienia „prawdy historycznej o Holokauście”. „I tak będziemy dalej postępować” – zapewniał premier Izraela.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ta ustawa rozpoczęła proces podnoszenia wiedzy o losach Polaków w II wojnie światowej. „Dzięki ustawie o IPN i dzięki tej deklaracji na nowo pokazujemy, czym była bohaterska Polska czasów II wojny światowej i pokazujemy prawdę historyczną”- podkreślał. Przypomniał, że w podpisanym porozumieniu pojawiają się sformułowania, których wiele osób się nie spodziewało – o tym, że wielu Polaków ratowało Żydów w czasie wojny, a polskie państwo podziemne „zachowało się jak trzeba”. Premier Morawiecki mówił też, że polityka historyczna, „zaniedbana i zapomniana przez poprzedników, wyszydzana przez wrogów Polski, będzie stanowiła zawsze istotę polskiej racji stanu”. „Nasza praca będzie kontynuowana: będziemy stawiać na edukację, na kulturę”- dodał.

„Uważam, że to jest dobry dzień nie tylko dla polskiej historii, ale też dla prawdy historycznej i dla przyszłości Polski”- podkreślał. Premier mówił, że część świata została wprowadzona w błąd w sprawie tego czym jest ustawa o IPN. Tymczasem – jak podkreślał premier – to przywracanie godności Polakom ratującym Żydów. W opinii premiera, bez tej ustawy kanclerz Niemiec nie mówiłaby, że Niemcy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za II Wojnę Światową.

Instytut Yad Vashem z zadowoleniem przyjął zmiany w ustawie o IPN. W komunikacie wydanym przez Instytut napisano, że korekta ustawy to pozytywne zdarzenie i „krok we właściwym kierunku”. „Uważamy, że właściwym sposobem walki z wypaczaniem historii i błędnym odbiorem historii są otwarte i wolne badania naukowe i działania edukacyjne” – czytamy w komunikacie.
Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones powiedział, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły nowelizację. Podkreślił, że także strona izraelska pozytywnie odebrała te zmiany. „Z jednej strony mamy doskonałe relacje z Polską, nasze więzi są silne i cały czas rozmawiamy. Kiedy spojrzy się szerzej, były zastrzeżenia odnośnie tego prawa z części naszego Kongresu i z różnych części USA. Myślę, że teraz ludzie zostali uspokojeni i zyskali pewność, że podobne problemy będą rozwiązywane wspólnie” – mówił ambasador.

Przebywający w Stanach Zjednoczonych wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział, że po zmianach w ustawie o IPN należy skupić się na wykorzystywaniu drogi cywilnej w walce z fałszowaniem historii. Adam Bielan pochwalił oświadczenie premierów Polski i Izraela i wezwał stronę amerykańską, by podjęła działania w sferze edukacyjnej. W wywiadzie dla Polskiego Radia wicemarszałek Bielan wyraził zadowolenie, że we wspólnej deklaracji rząd Izraela w zdecydowany sposób podkreślił odpowiedzialność Trzeciej Rzeszy Niemieckiej za Holokaust i odciął się od oskarżeń o współodpowiedzialność Polaków.

Autor: PC