Wyślij zdijęcie babci i prababci do Instytutu Pileckiego

0
6

Dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, mówi, że jest to forma upamiętnienia kobiet, które po raz pierwszy poszły do głosowania. „Wiemy, że była ponad 70-procentowa frekwencja. Oznacza to, że jest duże prawdopodobieństwo, że nasze babcie i prababcie wzięły udział w tamtych wyborach. Chodzi nam o to, żeby ich historie zebrać i w ten sposób je upamiętnić” – podkreśla dyrektor Instytutu Pileckiego.

Zebrana dokumentacja utworzy dodatkowy moduł wystawy „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”, którą do 20 grudnia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Jak mówi Wojciech Kozłowski, najlepiej, by przesyłane zdjęcia pochodziły z okresu odzyskania niepodległości. „Zależy nam na tym, by poznać i twarze, i imiona, i te historie, bo one są często fascynujące. To odświeżające także dla nas – zadać pytanie nie o tę wielką historię, o której uczymy się w szkołach, a o tę historię, która była u nas w domach” – wyjaśnia dyrektor Instytutu Pileckiego.

Zdjęcia babć – świadków historii – można przesyłać na adres [email protected] Akcja potrwa do 26 stycznia 2019 roku. To setna rocznica pierwszych wolnych wyborów w II RP.

Autor: AS, (IAR)