Wystawa w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

0
11

Zdjęcia, oryginalne pocztówki, archiwalne gazety, a także historyczne eksponaty, jak znaczki, guziki, a nawet książki, banknoty, medale i monety znalazły się na wystawie, której otwarcie odbyło się w środę, 3 października, w oddziale PSFCU na Ridgewood. Ekspozycja zawiera archiwalia, począwszy od II Rzeczypospolitej aż do czasów współczesnych.

Są na niej elementy dotyczące pierwszej i drugiej wojny światowej, okresu PRL, sojuszu polsko-radzieckiego, działalności Solidarności, wyboru Karola Wojtyły na papieża, wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej, a nawet wiadomości o katastrofie smoleńskiej. Są też książki historyczne nawiązujące do wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatnim stuleciu Polski.

Wystawie towarzyszy patriotyczna muzyka rozbrzmiewająca z głośników, a dodatkowo zdobią ją piękne biało-czerwone bukiety z wymownymi elementami, przygotowane przez jedną z pracownic PSFCU – Halinę Medlarz.

„W bukiecie są liście dębu, które także znajdują się w logo naszej Unii, są gałązki brzozy nawiązujące do katastrofy smoleńskiej oraz czerwone goździki i źdźbła pszenicy kojarzone z okresem PRL” – wyjaśniła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Agnieszka Duduś, menedżerka oddziału PSFCU na Ridewood. Nawiązując do genezy tej ekspozycji powiedziała, że gdy przeglądali z mężem ich biblioteczkę zauważyli, że mają bardzo dużo eksponatów związanych z obchodzoną właśnie rocznicą.

„Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby je pokazać szerszej publiczności. W większości są to gazety i kartki pocztowe, z których wiele ma około stu lat” – wyjaśniła inicjatorka wystawy, którą stworzyła wspólnie z mężem Zbigniewem oraz koleżankami z pracy, które pomogły nadać ekspozycji artystyczny wygląd.

„Mój mąż jest kolekcjonerem i jest zafascynowany historią Polski. Ma dużą zasługę w organizacji tej wystawy. To on wpadł na pomysł, żeby te eksponaty pokazać Polonii, a przede wszystkim Amerykanom polskiego pochodzenia – podkreśliła pani Agnieszka. – Przygotowując wystawę konsultowaliśmy się z historykiem z Polski, dr. Tadeuszem Zychem, dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, który nakreślił nam pewne okresy warte podkreślenia” – dodała szefowa PSFCU na Ridgewood.

„Interesuje mnie historia Polski i od kilkunastu lat kolekcjonuję różne stare rzeczy. Zaczęło się to jeszcze, gdy mieszkałem w Polsce. W związku z tym, że obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości starałem się z tych zbiorów złożyć coś, co będzie nawiązywało do tego wydarzenia” – wyjaśnił z kolei Zbigniew Duduś. Żeby ten wybór jeszcze bardziej uatrakcyjnić państwo Dudusiowie w ostatnich miesiącach postanowili poszukać i dokupić na różnych internetowych aukcjach dodatkowe archiwalia.

„Najmniej mieliśmy materiałów z okresu po 1945 roku. To dlatego, że ja lubię przede wszystkich zdecydowanie starsze, właśnie gdzieś do roku 1945. Dlatego te eksponaty po tym okresie, z czasu PRL, działalności Solidarności itd. pochodzą z ostatnich poszukiwań na aukcjach internetowych, jak i wśród rzeczy, jakie posiadali nasi rodzice i znajomi. I w ten sposób powstała ta wystawa – zdradził współtwórca ekspozycji. – W początkowym okresie pewne rzeczy konsultowaliśmy z historykiem, ale ostateczny kształt wystawy ustaliłem z małżonką. Wspólnie zdecydowaliśmy o tym, co pokazać, a z czego zrezygnować, ponieważ nie chcieliśmy za bardzo eksponować spraw politycznych. Jednak jak wiadomo, nasza historia jest trochę zawiła, a szczególnie jej ostatni okres, więc trudno było od pewnych spraw uciec – opowiadał Zbigniew Duduś dodając, że nie chciał, aby ktokolwiek zaczął ich podejrzewać o jakieś przekazy czy sympatie polityczne. – Mocno wyeksponowany jest okres działalności Solidarności, ale to dlatego, że naszym zdaniem był to bardzo ważny okres w ostatnim stuleciu Polski, a poza tym my to wszystko przeżyliśmy. Pamiętamy strajki, kolejki w sklepach, kartki na żywność itd.” – wyjaśnił pan Zbigniew.

Autorzy wystawy mieli również wiele obaw związanych z eksponatami dotyczącymi okresu drugiej wojny światowej, a zwłaszcza tych pokazujących Hitlera, swastyki i inne elementy nazistowskie.

„Troszeczkę obawialiśmy się, żeby ktoś nas nie posądził o złe cele, tym bardziej że wystawa znajduje się w oddziale PSFUK” – podkreślił Zbigniew Duduś, mając na uwadze oryginalne kartki pocztowe pokazujące m.in. wizytę Adolfa Hitlera w Warszawie na placu Zwycięstwa, flagę niemiecką na tle kościoła Mariackiego w Krakowie, Sukiennice z napisem Adolf Hitler Platz itp.

Wszystko wskazuje na to, że obawy te były niepotrzebne, ponieważ ekspozycja jest bardzo dobrze odbierana przez osoby ją oglądające.

„Jest to bardzo ładna wystawa, przypominająca o 100-leciu odzyskania naszej niepodległości, a dla nas, Polaków, jest to bardzo ważne i wielkie święto. Jest tutaj wiele interesujących eksponatów oraz wiadomości historycznych. To po prostu piękna wystawa” – stwierdziła Wanda Dziewit, jedna z klientek PSFCU. Bardzo pozytywną opinię na temat ekspozycji miał na także szef PSFCU, który był obecny na jej otwarciu.

„Jestem bardzo dumny, bo ta wystawa jest inicjatywą pań pracujących w oddziale naszej Unii na Ridgewood, które w ten sposób chciały uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – podkreślił Bogdan Chmielewski, prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. – Jak widać, wystawa przedstawia bardzo skomplikowaną historię ostatniego stulecia Polski i ma wiele cennych eksponatów, które pochodzą z prywatnych zbiorów zarówno menedżerki tego oddziału Agnieszki Duduś, jak i jej znajomych, a więc są tutaj rzeczy, których nie możemy zobaczyć na co dzień w muzeach czy na innych tego typu ekspozycjach – wyjaśnił szef PSFCU dodając, że jego radość jest tym większa, że oddział Unii na Ridgewood odwiedza sporo Amerykanów, którzy dzięki tej wystawie będą mogli poznać dzieje ostatniego stulecia Polski. – Jest to też dowód na to, że nasza Unia to więcej niż bank. Staramy się robić wiele różnych rzeczy, a nie tylko być instytucją finansową, co jest oczywiście naszym głównym celem działania. Staramy się także promować polską kulturę i historię oraz być aktywną częścią i moderatorem społeczności polonijnej w Stanach Zjednoczonych” – dodał Bogdan Chmielewski.

Ekspozycję można oglądać do końca listopada w godzinach pracy oddziału PSFCU na Ridgewood, przy 69-03 Fresh Pond Road.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA