Za prezydentury Trumpa Polska i USA zacieśniły współpracę

0
7

Polska i Stany Zjednoczone pozostają bliskimi sojusznikami od czasu obalenia komunizmu. Za prezydentury Donalda Trumpa w USA i rządów Prawa i Sprawiedliwości w naszym kraju współpraca jest jeszcze bliższa. Powodem jest między innymi bliskość ideologiczna. Nieprzypadkowo prezydent Trump wybrał Warszawę na miejsce kluczowego wystąpienia, w którym przedstawił swoją wizję świata i relacji międzynarodowych. „Polska jest geograficznym sercem Europy ale co ważniejsze – w polskim narodzie widzimy duszę Europy” – mówił amerykański prezydent.

W ostatnich dwóch latach Stany Zjednoczone wspierały Inicjatywę Trójmorza, aktywnie sprzeciwiały się budowie gazociągu Nord Stream 2 i zwiększyły wydatki na rotacyjną obecność wojsk amerykańskich. Polska zwiększyła zakupy amerykańskiego uzbrojenia oraz podpisała umowy na import gazu LNG. Uchwalenie ustawy o IPN na kilka miesięcy ochłodziło relacje pomiędzy Warszawą i Waszyngtonem.

Po anulowaniu kontrowersyjnych zapisów powróciły one do normy, a prezydent Andrzej Duda złożył wizytę państwową w Białym Domu. To właśnie wtedy zaapelował o stworzenie w Polsce bazy wojsk USA, zaproponował nawet nazwę – Fort Trump.

Wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie kadencji prezydenta Trumpa Amerykanie zwiększą obecność wojskową w Polsce, choć na razie nie wiadomo, w jakiej formie.

Autor: AS, (IAR)