Żaryn: rosyjskie media działając na rzecz Kremla oczerniają Prezydenta RP

69
Kijów, Ukraina, 22.05.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (2P) w Radzie Najwy¿szej Ukrainy w Kijowie, 22 bm. Prezydent Andrzej Duda jest z wizyt¹ na Ukrainie. W Radzie Najwy¿szej w Kijowie wyg³osi³ orêdzie jako pierwsza g³owa obcego pañstwa od wybuchu wojny. Trwa inwazja Rosji na Ukrainê. (mr) PAP/Jakub Szymczuk/KPRP HANDOUT EDITORIAL USE ONLY NO SALES

W mediach rosyjskich i kanałach informacyjnych pracujących na rzecz Kremla wciąż identyfikowane są elementy kampanii oczerniania Prezydenta RP – wskazał w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że promowane są kłamstwa dotyczące rodziny Prezydenta Andrzeja Dudy.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn – za pośrednictwem mediów społecznościowych – ocenił w poniedziałek sposób działania rosyjskich mediów wymierzony w Prezydenta RP Andrzeja Dudę. “W mediach rosyjskich i kanałach informacyjnych pracujących na rzecz Kremla wciąż identyfikowane są elementy kampanii oczerniania Prezydenta RP” – zaznaczył Żaryn. Dodał, że promowane są kłamstwa dotyczące rodziny głowy naszego państwa.

“W ramach identyfikowanych działań pojawiają się nowe wątki insynuujące związki Prezydenta PL z ukraińskim nacjonalistą Mikhailem Ivanovichem Dudą zaangażowanym w Zbrodnię Wołyńską” – zauważył Stanisław Żaryn. Rzecznik podkreśla, że zbieżność nazwisk jest wykorzystywana przez rosyjskich propagandzistów do, “oczerniania polskiego Prezydenta poprzez sugerowanie niezgodnych z prawdą koligacji z działaczem UPA biorącym udział w walkach z Polakami w czasie #WWII”.

Zdaniem Stanisława Żaryna od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przodkowie kilku europejskich polityków byli łączeni przez propagandę Kremla z ideologią nazistowską. “Działania przeciwko Prezydentowi RP są elementem szerszej kampanii przeciwko Zachodowi” – ocenił Stanisław Żaryn.

“Rosyjska propaganda od wielu lat używa kłamstw dotyczących historii do oczerniania Zachodu lub też uzasadniania swoich imperialnych działań przeciwko innym państwom i narodom” – podkreślił Żaryn w serii wpisów na Twitterze.(PAP)

Autor: Paweł Auguff

pau/ jann/