Zmarł Krzysztof Penderecki

250
MKiDN

Ikona światowej muzyki klasycznej, filar polskiego życia muzycznego, jedna z największych osobowości polskiej kultury XX i XXI pierwszego wieku – tak o Krzysztofie Pendereckim mówili wspominający go politycy, artyści, współpracownicy, przyjaciele. Jego odejście zgodnie nazywają niepowetowaną stratą. 86-letni Krzysztof Penderecki zmarł po ciężkiej chorobie w Krakowie. 

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że Krzysztof Penderecki swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. Przypomniał, że w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało jego monumentalne dzieło „Polskie Requiem”. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego ​kompozytora. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył w swoim wpisie, że artysta „całe swoje życie podporządkował temu, co najbardziej kochał – muzyce. Jego kompozycje doceniali najwięksi współczesnej kultury, jego dzieła trafiały do najlepszych produkcji filmowych”.  Wielką i niepowetowaną stratą dla polskiej kultury określił odejście mistrza minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Minister zwrócił uwagę, że muzyki Krzysztofa Pendereckiego „słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone”. Dodał, że artysta, „czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury, nadawał jej wymiar uniwersalny”. Zaakcentował też oddanie Polsce kompozytora. Jak mówił, Penderecki „był wielkim polskim patriotą. Zawsze podkreślał, że dla niego Polska jest najważniejsza, dlatego nigdy nie chciał mieszkać poza Polską, mimo że był przecież twórcą światowego formatu”. Wicepremier podkreślił też, że tworząc, mistrz czerpał również z polskiej religijności. Przypomniał, że kompozytor stworzył przy swoim domu Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, gdzie prowadził mistrzowskie kursy i przekazywał swoją wiedzę następnym pokoleniom. 

Dyrektor naczelna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Ewa Bogusz-Moor podkreślała, że trudno będzie żegnać mistrza Pendereckiego bez możliwości wykonania jego utworów w związku z obecną sytuacją.