Znana data beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego

113

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego nastąpi 7 czerwca 2020 roku. Uroczystość odbędzie się na placu Piłsudskiego w Warszawie.  Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz powiedział podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich, że beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Giovanni Angelo Becciu. 

Kardynał Nycz podkreślił, że od dziś we wszystkich diecezjach w Polsce ruszają przygotowania do beatyfikacji. „Zapraszam, zachęcam wszystkich – wspólnoty kościelne, parafie, diecezje, poprzez także inne miejsca, inne podmioty życia społecznego, abyśmy się chcieli wszyscy włączyć w to piękne dzieło przygotowania beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, tak, żebyśmy wszelako, także wewnętrznie, duchowo, byli gotowi do tego, co się dokona 7 czerwca” – powiedział kardynał Nycz. 

Metropolita warszawski przypomniał, że 7 czerwca przyszłego roku będzie Świętem Dziękczynienia, obchodzonym w archidiecezji warszawskiej w pierwszą niedzielę czerwca. „Zamiar, że tak powiem, trochę świadomy” – powiedział kardynał. „Chcemy, żeby ten piękny dzień, którzy wypracowaliśmy, jako pierwsza niedziela czerwca, był tym razem połączony, w znaczeniu takim nawet, nie boimy się tego słowa, był zdominowany przez beatyfikację Wyszyńskiego, dlatego że to będzie wspaniały motyw i powód do dziękczynienia” – podkreślił kardynał Nycz.

Podczas briefingu zaprezentowane zostało logo beatyfikacyjne. Składa się ono z sygnetu, który stanowi opleciony aureolą niewielki krzyż, oraz podpisu Prymasa Tysiąclecia. Twórcami loga jest zespół kreatywny portalu Stacja7.pl. Ruszył także oficjalny internetowy serwis beatyfikacyjny: prymaswyszynski.pl.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Jako prymas przez ponad 30 lat kierował Kościołem katolickim w Polsce. Z jego inicjatywy w 1965 roku polski episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające wyrazy przebaczenia i prośbę o pojednanie obu narodów. Pośmiertnie, w 1994 roku, został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Kardynał Wyszyński zmarł na chorobę nowotworową 28 maja 1981 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 4.40. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1989 roku. W grudniu 2017 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kardynała. Prymasowi Tysiąclecia przysługiwał odtąd tytuł „Czcigodnego Sługi Bożego”. W listopadzie 2018 roku konsylium lekarskie Kongregacji do spraw Świętych potwierdziło cud za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego. We wrześniu tego roku autentyczność uzdrowienia została zatwierdzona przez komisję teologów. Proces beatyfikacyjny zakończył się trzy tygodnie temu, kiedy papież Franciszek zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich dotyczył uznania cudu uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała. Tym samym spełniony został ostatni wymóg niezbędny do beatyfikacji.