Zwierzchnik kościoła luterańskiego był agentem SB

18

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego bp Janusz Jagucki przyznał się do tajnej i świadomej współpracy z SB. Synod luteran postanowił skrócić jego kadencję.


FOTO: PAP

Bp Janusz Jagucki prosi o wybaczenie

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego bp Janusz Jagucki przyznał się do tajnej i świadomej współpracy z SB. Obradujący w Warszawie synod luteran postanowił skrócić o dwa lata jego kadencję.

Jak powiedział w niedzielę przewodniczący Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran bp Czesław Cieślar, bp Jagucki wyraził żal, przeprosił i prosił o przebaczenie. Synod podjął decyzję, że kadencja Jaguckiego zostanie skrócona i będzie pełnił swoją funkcję do momentu wyboru nowego zwierzchnika, co ma nastąpić 6 stycznia 2010 r.
"Jesteśmy chrześcijanami. Jeśli ktoś wyciąga rękę, to też chcemy wyciągnąć rękę. Chcemy to zrobić w duchu spokoju, w duchu pojednania i przebaczenia" – powiedział bp Cieślar. "Jesteśmy na pewno głęboko wszyscy zranieni ale musimy się podnieść z nadzieją i modlitwą o bożą łaskę, by prowadzić kościół dalej" -dodał.
Informacja, że bp Janusz Jagucki był tajnym i świadomym współpracownikiem SB znalazła się w przekazanej członkom Synodu uchwale Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran. W piątek- przed rozpoczęciem Synodu – bp Cieślar mówił, że na podstawie dokumentów z IPN ustalono, że nie ma żadnych wątpliwości co do tajnej i świadomej współpracy bp Jaguckiego.
Janusz Jagucki jest biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce od 2000 r. Pochodzi z Sorkwitów, w 1970 r. ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, w tym samym roku został ordynowany na duchownego. W latach 1970-76 był wikariuszemi administratorem parafii w Giżycku; potem, w latach 1975-86,administratorem parafii w Ełku i Suwałkach, następnie w Rynie. Wokresie 1976-2000 r. był proboszczem parafii w Giżycku. W 2000 r.został wybrany na urząd Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a 2001 r. konsekrowany. Jest współzałożycielem Fundacji Joannitów w Polsce z siedzibą w Mrągowie, która prowadzi m.in. stacje pomocy socjalnej.

TB (PAP)

Autor: