24 zespoły w NHL playoffs

79
Aleksandr Owieczkin z Washington Capitals już po raz dziewiąty otrzymał nagrodę im. Maurice'a Richarda dla najlepszego strzelca sezonu zasadniczego NHL FOTO: EPA/JASON SZENES

Władze National Hockey League zdecydowały się zakończyć sezon zasadniczy 2019/20 po rozegraniu 85 proc. spotkań. W planowanej fazie playoffs mają wystąpić 24 zespoły. Nie określono dokładnej daty powrotu do rywalizacji, ale nie należy się spodziewać wznowienia gry przed końcem lipca.

Komisarz Gary Bettman przedstawił w ubiegły wtorek plan powrotu do rywalizacji w najlepszej hokejowej lidze świata, która przerwała zmagania 12 marca z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Rozegrano wówczas 85 proc. sezonu zasadniczego (1082 z 1271 meczów).
Władze NHL postanowiły zakończyć zmagania w sezonie regularnym. Do fazy playoffs przystąpią 24 drużyny. Cztery najlepsze ekipy z Konferencji Wschodniej (Boston Bruins, Tampa Bay Lightning, Washington Capitals i Philadelphia Flyers) i Konferencji Zachodniej (St. Louis Blues, Colorado Avalanche, Vegas Golden Knights i Dallas Stars) powalczą między sobą o rozstawienie. Pozostałe zespoły zagrają w parach w kwalifikacjach.
W takich okolicznościach zostanie wyłonionych 16 uczestników I rundy playoffs, w której cztery drużyny rozstawione spotkają się ze zwycięzcami meczów kwalifikacyjnych. Do II rundy przystąpi 8 zespołów. Potem odbędą się finały konferencji oraz mecze o Puchar Stanleya. Nie określono, jaki format będą miały spotkania I i II rundy. Podano natomiast, że decydujące serie w obu konferencjach oraz finał ligi będą się toczyć do czterech zwycięstw.
Mecze będą rozgrywane bez udziału kibiców w wybranych ośrodkach. Nie określono jeszcze konkretnej daty powrotu do rywalizacji. Planowane jest, aby w czerwcu hokeiści mogli trenować w grupach, a dopiero później z całą drużyną. Jeśli sytuacja z pandemią COVID-19 zostanie w pełni opanowana, to wówczas będzie możliwe wznowienie ligi.
Choć z powodu pandemii COVID-19 sezon regularny NHL nie został dokończony, to władze ligi przyznały tradycyjne wyróżnienia. Najlepszą drużyną fazy zasadniczej zostali Boston Bruins, którzy otrzymali Trofeum Prezydentów. W chwili przerwania zmagań (12 marca) zgromadzili oni 100 punktów.
Najlepszymi strzelcami zostali Aleksandr Owieczkin (Washington Capitals) i David Pastrnak (Boston Bruins), którzy zdobyli po 48 goli. Obaj otrzymali nagrodę im. Maurice’a Richarda. Owieczkin wywalczył ją już po raz dziewiąty, ponieważ wcześniej uczynił to w latach 2008-09, 2013-16 i 2018-19.
W historii NHL zapisał się Leon Draisaitl. Niemiecki zawodnik zgromadził 110 punktów w tzw. klasyfikacji kanadyjskiej i jako pierwszy reprezentant Niemiec otrzymał Trofeum Arta Rossa. Napastnik Edmonton Oilers jako jedyny przekroczył barierę 100 punktów w sezonie 2019/2020 (strzelił 43 bramki i miał 67 asyst).
Najlepszymi bramkarzami sezonu zasadniczego zostali Fin Tuukka Rask i Słowak Jaroslav Halak. Obaj występują w Boston Bruins, ale każdy z nich rozegrał ponad 25 meczów i puścił najmniej goli. Rask i Halak otrzymali za ten wyczyn Trofeum Williama M. Jenningsa.

NHL PLAYOFFS 2019/2020

KONFERENCJA WSCHODNIA
Mecze grupowe o rozstawienie

 1. Boston Bruins
 2. Tampa Bay Lightning
 3. Washington Capitals
 4. Philadelphia Flyers
  Runda kwalifikacyjna (do 3 zwycięstw)
 5. Pittsburgh Penguins vs. 12. Montreal Canadiens
 6. Carolina Hurricanes vs. 11. New York Rangers
 7. New York Islanders vs. 10. Florida Panthers
 8. Toronto Maple Leafs vs. 9. Columbus Blue Jackets

KONFERENCJA ZACHODNIA
Mecze grupowe o rozstawienie

 1. St. Louis Blues
 2. Colorado Avalanche
 3. Vegas Golden Knights
 4. Dallas Stars
  Runda kwalifikacyjna (do 3 zwycięstw)
 5. Edmonton Oilers vs. 12. Chicago Blackhawks
 6. Nashville Predators vs. 11. Arizona Coyotes
 7. Vancouver Canucks vs. 10. Minnesota Wild
 8. Calgary Flames vs. 9. Winnipeg Jets