70. podium Stocha

79
Na półmetku konkursu w Willingen Kamil Stoch był liderem, ale ostatecznie Polak uplasował się na trzecim miejscu FOTO: EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Stephan Leyhe wygrał pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich i jednocześnie skrócony miniturniej Willingen Five. Najwyżej z Polaków uplasował się Kamil Stoch, który po pierwszej serii był na prowadzeniu, a zawody ukończył na trzecim miejscu. To 70. podium w karierze skoczka z Zębu.

Po piątkowych zawirowaniach z wiatrem zdecydowano się przenieść kwalifikacje na sobotę. Wobec tego zgromadzeni pod Muehlenkopfschanze kibice mieli okazję obejrzeć najpierw trening, następnie walkę o udział w konkursie i same zawody. W kwalifikacjach wystąpiło 53 zawodników, jednak rywalizacja toczyła się nie tylko o prawo występu w konkursie. Skok kwalifikacyjny liczył się bowiem do klasyfikacji Willingen Five.
W kwalifikacjach wszyscy Biało-Czerwoni zdołali awansować do pierwszej serii. Najlepiej poszło Stochowi, który skoczył 130 m i był dziesiąty. Słabiej niż oczekiwano wypadł Dawid Kubacki. Jego skok na 125,5 m dał mu dopiero 17. lokatę. Jakub Wolny ze skokiem na 127. metr zajął 19. miejsce. 23. był Piotr Żyła, który uzyskał 124 m. Andrzej Stękała doleciał do 106. metra (48. pozycja), a Aleksander Zniszczoł skoczył 116 m i był 44.
Imponujący skok oddał Timi Zajc. Słoweniec poszybował na 138,5 m i długo utrzymywał się na prowadzeniu. Później wyprzedził go Leyhe ze skokiem na odległość 145,5 m i utrzymał prowadzenie do samego końca kwalifikacji. Drugi był lider Pucharu Świata – Stefan Kraft.
Niestety, już po pierwszym skoku w ramach Willingen Five liderzy polskiej kadry znacznie ograniczyli swoje szanse na końcowy triumf w cyklu. Stoch tracił do prowadzącego Leyhe 22,6 pkt, a Kubacki – 30,8 pkt.
Nie przeszkodziło to Stochowi w walce o triumf w sobotnim konkursie. Skoczek z Zębu przypomniał sobie chwile chwały z poprzednich lat, kiedy to pięciokrotnie meldował się na podium, z czego trzy razy na pierwszym stopniu. W pierwszej serii blisko trzykrotny mistrz olimpijski poszybował na odległość 139,5 m i o 0,8 pkt wyprzedzał Leyhe, który zaliczył tę samą odległość. Trzeci był Marius Lindvik, który wylądował pół metra dalej, ale do Stocha tracił 2,9 pkt.
W pierwszej dziesiątce plasowało się jeszcze dwóch Polaków. Dziewiąty był Kubacki (135 m), a tuż za nim Wolny (135 m), który tym samym sięgnął po pierwsze punkty Pucharu Świata od Klingenthal.
Tylko ta trójka zakwalifikowała się spośród Polaków do drugiej serii. 35. miejsce zajął Żyła (124 m), Zniszczoł uplasował się dwie lokaty niżej (123 m), Murańka był 41. (121 m), a Stękała 46. (112 m).
W serii finałowej lokat w pierwszej „10” nie utrzymało dwóch naszych Orłów. Zawód sprawił zwłaszcza Kubacki (129,5 m), który spadł z 9. na 15. miejsce. Jeszcze dotkliwszy „zjazd” zaliczył Wolny (126,5 m) – z 10. ma 23. pozycję.
W końcówce konkursu poprzeczkę rywalom wysoko zawiesił czwarty po pierwszej serii Kraft. Austriak wylądował na 141. metrze i zdecydowanie objął prowadzenie. Po chwili Lindvik odpowiedział 143 m i to on został liderem. Leyhe pogodził tę dwójkę, uzyskując 144,5 m. Stoch zaliczył 137,5 m i uplasował się na trzecim miejscu.
Leyhe sięgnął także po dodatkowe 25 tys. euro za triumf w cyklu Willingen Five, jako że niedzielne zawody zostały odwołane. 28-latek wyprzedził w tej klasyfikacji Krafta o 22,2 pkt, a Lindvika o 27,2 pkt. Stoch uplasował się na piątym miejscu (34,1 pkt straty).
Po konkursie nadal liderem Pucharu Świata jest Kraft. Trzecią pozycję utrzymał Kubacki. Do Austriaka traci już 173, a do drugiego Geigera 105 punktów.
Reprezentacja Austrii pozostaje na czele klasyfikacji Pucharu Narodów 2019/2020. Na drugiej pozycji umocnili się Niemcy, a coraz większe straty do trzeciego miejsca mają podopieczni Michala Doleżala.
Kolejne dwa konkursy odbędą się 15-16 lutego na skoczni do lotów w austriackim Bad Mitterndorf.