Autostrada do Euro 2020

61
Bamkarz Estoni Sergei Lepmets aż osiem razy wyciągał piłkę z siatki po strzałach niemieckich piłkarzy – EPA-EFE/ARMANDO BABANI

Reprezentacja Polski jest w tej chwili jedyną drużyną, która nie straciła żadnego gola w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy 2020 i jedną z czterech, obok Belgii, Hiszpanii i Irlandii Północnej, która zdobyła 12 punktów w czterech meczach.

W PIĄTEK BIAŁO-CZERWONI DOŚĆ SZCZĘŚLIWIE, PO GOLU KRZYSZTOFA PIĄTKA, WYGRALI W SKOPJE Z MACEDONIĄ PÓŁNOCNĄ 1:0 W GRUPIE G I ZACHOWALI PROWADZENIE W TABELI.

Dwa punkty mniej ma drugi Izrael, który wygrał w Rydze z Łotwą 3:0 po trzech golach Erana Zahaviego. Łącznie 32-letni napastnik ma już na koncie siedem goli w kwalifikacjach Euro 2020. Pierwsze zwycięstwo odnieśli inni rywale Polaków – Austriacy. Pokonali u siebie Słowenię 1:0, dzięki trafieniu Guido Burgstallera w 74. minucie, i awansowali na czwartą pozycję.

Wysoko wygrały prowadzące w swoich grupach reprezentacje Hiszpanii (F) i Ukrainy (B). Zawodnicy Roberta Moreno pokonali na wyjeździe 4:1 Wyspy Owcze po golach Ramosa, Navasa, Gayi i samobójczym trafieniu Gestssona. Ukraińcy rozbili we Lwowie uczestników ubiegłorocznego mundialu – Serbów aż 5:0 po dwóch bramkach Wiktora Cygankova, dwóch Jewhena Konoplianki i trafieniu Romana Jaremczuka.

Wiele działo się także w spotkaniu Norwegów z Rumunią w grupie F. Gospodarze prowadzili w drugiej połowie 2:0 po golach Elyounoussiego i Odegaarda, ale goście zdołali doprowadzić do wyrównania w 92. minucie, za sprawą drugiego trafienia Claudiu Keseru.

Głośno, choć nie z powodów piłkarskich, było także o meczu w grupie A Czarnogóra – Kosowo, zakończonym remisem 1:1. Spotkanie zostało zbojkotowane przez dwóch piłkarzy i trenera reprezentacji Czarnogóry, którzy urodzili się w Serbii. Selekcjoner Ljubisa Tumbaković w konsekwencji stracił posadę.

W SOBOTĘ NAJWIĘKSZĄ NIESPODZIANKĄ KOLEJNYCH MECZÓW ELIMINACJI EURO 2020 BYŁA WYJAZDOWA PORAŻKA MISTRZA ŚWIATA FRANCJI Z TURCJĄ 0:2. Losy meczu Turków z „Trójkolorowymi” w grupie H rozstrzygnęły się już w pierwszej połowie. Bramki dla gospodarzy zdobyli Kaan Ayhan i Cengiz Under. Trzecia w tabeli Islandia pokonała u siebie Albanię 1:0.

W grupie C Irlandia Północna pokonała na wyjeździe Estonię 2:1, choć długo przegrywała po golu byłego zawodnika Piasta Gliwice i Jagiellonii Białystok Konstantina Vassiljeva. Z kolei faworyzowani Niemcy nie mieli kłopotów w Borysowie, gdzie pokonali Białoruś 2:0. Gole strzelili Leroy Sane i Marco Reus.

Niespodzianek nie było także w grupie E. Węgrzy wygrali w Baku z Azerbejdżanem 3:1, a Chorwaci w ciekawie zapowiadającym się spotkaniu pokonali u siebie Walię 2:1.

Nie zwalnia tempa trzecia drużyna ubiegłorocznych mistrzostw świata – Belgia, która wygrała u siebie z Kazachstanem 3:0. Rosja wygrała u siebie z ostatnim w światowym rankingu San Marino 9:0, a cztery bramki zdobył Artiom Dziuba. To najwyższe zwycięstwo w historii piłkarskiej reprezentacji Rosji (ale nie ZSRR). Szkocja, prowadzona przez nowego selekcjonera Steve’a Clarke’a, pokonała u siebie Cypr 2:1 dzięki bramce w 89. minucie Olivera Burke’a.

W grupie J świetnie spisują się Włosi. W trzech meczach zdobyli komplet punktów, nie tracąc bramki. W sobotę wygrali na wyjeździe z Grekami 3:0, ustalając wynik już w 33. minucie. Jednego z goli zdobył Nicolo Barella, a zagrało jeszcze dwóch innych zawodników, którzy są w kadrze na młodzieżowe mistrzostwa Europy, gdzie Italia w grupie zmierzy się m.in. z Polską. Druga w grupie Finlandia wygrała u siebie z Bośnią i Hercegowiną 2:0.

W PONIEDZIAŁKOWYCH 12 MECZACH PADŁO AŻ 45 BRAMEK! BARDZO DUŻO GOLI OGLĄDALIŚMY W GRUPIE G, BO POLSKA POKONAŁA IZRAEL 4:0, Słowenia rozbiła w Rydze Łotwę aż 5:0 (po 2 gole Domena Crnigoja i Josipa Ilicicia), a Austria Macedonię 4:1 (2 gole Marko Arnautovica). Polska jest liderem grupy i ma już 12 punktów, czyli pięć więcej niż Izrael, sześć niż Austria i siedem niż Słowenia.

W grupie A Czesi pokonali w Ołomuńcu Czarnogórę 3:0 i zrównali się punktami z prowadzącą w tabeli Anglią, która rozegrała o mecz mniej. Do dużej niespodzianki doszło w Sofii, gdzie Bułgaria przegrała z Kosowem 2:3, choć od 55. minuty wygrywała 2:1. Już 9 minut później goście doprowadzili jednak do remisu, a w doliczonym czasie pierwsze w tych eliminacjach zwycięstwo Kosowa zapewnił Elbasan Rashani, wprowadzony nieco ponad kwadrans wcześniej.

Ukraina pozostaje liderem grupy B. W poniedziałek reprezentacja tego kraju nie zachwyciła jednak w meczu ze znacznie niżej notowanym Luksemburgiem. Ukraińcy wygrali we Lwowie 1:0 po golu Romana Jaremczuka z 6. minuty. W drugim spotkaniu tej grupy Serbia pokonała w Belgradzie Litwę 4:1 (2 bramki Aleksandra Mitrovicia). Ukraina, która rozegrała 4 spotkania, prowadzi z dorobkiem 10 punktów. Drugi jest Luksemburg, który także w 4 meczach zgromadził 4 pkt. Dopiero przedostatnie miejsce zajmuje Portugalia, która oba rozegrane spotkania zremisowała.

Zespoły Irlandii i Danii wygrały poniedziałkowe mecze grupy D. Irlandczycy pokonali w Dublinie Gibraltar 2:0, ale bynajmniej nie zachwycili. Znacznie lepiej zaprezentowali się Duńczycy, którzy w Kopenhadze rozbili Gruzję 5:1 (2 gole Kaspera Dolberga); z drugiej strony to dopiero ich pierwsze zwycięstwo w trzecim meczu tych eliminacji. W tabeli grupy D prowadzi Irlandia (10 punktów w 4 meczach) przed Danią (5 pkt w 3 spotkaniach).

Hiszpania pokonała w Madrycie Szwecję 3:0 i z kompletem punktów prowadzi w tabeli grupy F. Szwedzi długo dzielnie się bronili, a dwa gole stracili po rzutach karnych; w 87. minucie wynik meczu ustalił Mikel Oyarzabal. Dla Sergio Ramosa był to siódmy gol w ośmiu ostatnich meczach w kadrze. W innych spotkaniach tej grupy Rumunia wygrała na wyjeździe z Maltą 4:0, a Norwegia z Wyspami Owczymi 2:0. To dopiero pierwsze zwycięstwo Norwegów w tych eliminacjach. W tabeli prowadzi Hiszpania (12 pkt) przed Szwecją i Rumunią (po 7).

WE WTOREK REPREZENTACJA WŁOCH WYGRAŁA 2:1 Z BOŚNIĄ I HERCEGOWINĄ, ALE DO PRZERWY PRZEGRYWAŁA PO TRAFIENIU EDINA DŻEKO. Na początku drugiej połowy pięknym strzałem popisał się Lorenzo Insigne, a w 86. minucie o zwycięstwie Italii przesądziło trafienie Marco Verrattiego. Włosi prowadzą w grupie J (12 pkt), wyprzedzając Finlandię (9 pkt) i Armenię (6 pkt), która wygrała w Atenach z Grecją 3:2.

Niemcy pokonali u siebie Estonię aż 8:0. Po dwa gole strzelili Marco Reus i Serge Gnabry. Niemcy mają 9 pkt po trzech meczach i zajmują drugie miejsce – prowadzi Irlandia Północna (z 12 pkt po czterech meczach), która zwyciężyła na wyjeździe 1:0 Białoruś. Holandia jest trzecia z trzema punktami (ale zagrała tylko dwa mecze).

Francja zrehabilitowała się po porażce z Turcją (0:2), wygrywając na wyjeździe z Andorą 4:0 po trafieniach Kyliana Mbappe, Wissama Ben Yeddera, Floriana Thauvina i Kurta Zoumy. Za to Turcja niespodziewanie przegrała na wyjeździe 1:2 z Islandią, przez co sytuacja w grupie H się skomplikowała – Francja, Turcja i Islandia mają po 9 pkt po czterech meczach. Czwarta Albania – 6 pkt.

Liderem grupy I pozostaje Belgia, która pokonała 3:0 Szkocję. Belgowie mają 12 pkt, o trzy więcej od Rosji (pokonała Cypr 1:0) i o sześć więcej od Kazachstanu (4:1 z San Marino).

W grupie E prowadzą Węgry, które pokonały Walię 1:0. Mają 9 pkt po czterech meczach, ale wszystkie inne drużyny w tej grupie rozegrały po trzy spotkania. Słowacja i Chorwacja zdobyły po 6 pkt, Walia tylko 3.

AWANS DO EURO 2020, KTÓRE ZOSTANIE ROZEGRANE W 12 KRAJACH, UZYSKAJĄ PO DWIE NAJLEPSZE EKIPY Z KAŻDEJ Z GRUP. Pozostałych czterech uczestników wyłonią mecze barażowe w oparciu o wyniki Ligi Narodów z jesieni 2018 roku.