Barcelona traci najwięcej

88
Najcenniejszym polskim piłkarzem pozostaje grający w Bayernie Monachium Robert Lewandowski (z prawej), któremu mocno uprzykrzał życie we wtorkowych meczu Bundesligi z Borussią Dortmund Łukasz Piszczek FOTO: EPA/FEDERICO GAMBARINI

Europejskie kluby piłkarskie odnotowują gwałtowny spadek wartości ich kluczowych zawodników w związku z kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19. Sprawa dotyczy też zawodników z Polski. Obniżki procentowe w każdym przypadku są dwucyfrowe i mogą dawać do myślenia.

Jak pokazuje opublikowana we wtorek analiza firmy doradczej – KPMG Football Benchmark, łączna wartość wszystkich 4183 graczy w dziesięciu analizowanych najcenniejszych ligach europejskich spadła, w zależności od przyjętego scenariusza co do całkowitego odwołania sezonu lub jego dokończenia w późniejszym czasie, od 6,6 do nawet 10 miliardów euro, czyli odpowiednio od 18 proc. do nawet 25 proc. w stosunku do lutego 2020 roku.

Wartość dwóch najdroższych piłkarzy w Europie, napastników grających we francuskim klubie Paris Saint-Germain: Kyliana Mbappe i Neymara, z powodu pandemii zmniejszyła się o ponad 21 procent. Wartość pierwszego z nich spadła z 225 mln euro do 177-188 mln euro a drugiego z 175 mln euro, do 137-149 mln euro.
PSG mógł pozwolić sobie na zatrudnienie tak cennych piłkarzy, gdyż jego właścicielem od niemal dziesięciu lat jest szejk Kataru. W rankingu najcenniejszych klubów zajmuje on jednak dopiero 7. miejsce, wyprzedzony przez trzy zespoły z angielskiej Premier League: Manchester City, Liverpool FC i Manchester United, dwa kluby z hiszpańskiej La Liga: Real Madryt i Barcelona oraz Bayern Monachium z Bundesligi.
Najcenniejszą ligą w Europie pozostaje angielska Premier League, której wartość przed pandemią przekraczała 10 miliardów euro, by spaść do obecnego poziomu nieco ponad 8 miliardów. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce, na miejscu 6., znalazła się druga grupa rozgrywkowa w Anglii, Championship, wyprzedzając ligę portugalską, belgijską czy turecką. „Ogromne wartości lig angielskich wynikają w dużym stopniu z bardzo wysoko wycenionych praw do transmisji meczów” – mówi Andrzej Bernatek, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.
Przed pandemią aż cztery kluby wycenione zostały na kwoty powyżej miliarda euro. Były to Manchester City, Liverpool, Real Madryt i FC Barcelona. Obecnie tylko wycena Manchesteru City przekracza ten poziom. Co ciekawe, największy spadek wartości (o niemal 30%) w scenariuszu zakończenia sezonu odnotowała Barcelona, ze względu na stosunkowo „wiekową” drużynę oraz fakt, że kontrakt z jej najcenniejszym zawodnikiem Leo Messim obowiązuje tylko do czerwca przyszłego roku.

KPMG Football Benchmark analizując wartości lig europejskich przyjrzało się m.in. pięciu polskim najcenniejszym zawodnikom, którzy na co dzień reprezentują barwy klubów niemieckich i włoskich.
Nie jest zaskoczeniem, że najcenniejszym polskim piłkarzem jest Robert Lewandowski, grający w Bayernie Monachium, który został wyceniony na ponad 88 mln euro w lutym 2020 r., co plasowało go na początku trzeciej dziesiątki najdroższych zawodników grających w piłkę nożną w Europie. Ze względu na fakt, że jego kontrakt pozostaje ważny jeszcze przez trzy lata, odnotowany spadek wartości wyniósł w zależności od scenariusza od 19 do 23 procent do 68-72 mln euro. Lewandowski znalazł się na piątym miejscu w Bundeslidze i był najcenniejszym graczem w swoim klubie.
Wojciech Szczęsny, podstawowy bramkarz Juventusu Turyn, był drugim najcenniejszym polskim piłkarzem, jednak jego wartość spadła znacząco z 52 mln do 34-40 mln euro (czyli o 24-35 procent). Pozostaje on jednym z najcenniejszych bramkarzy lig europejskich, zajmując ósme miejsce w tym rankingu.
Mniejsze spadki wartości odnotowali napastnicy: Arkadiusz Milik grający w Napoli i Krzysztof Piątek, który stosunkowo niedawno przeszedł do Herthy Berlin, podpisując kontrakt ważny aż do czerwca 2025 r. Ich wartość spadła odpowiednio z 35 mln euro do 27-29 mln oraz z 27 mln do 21-22 mln euro. Okazuje się, że największe procentowo spadki zanotował zawodnik środka pola Piotr Zieliński z Napoli, którego kontrakt kończy się już za rok (spadek z 42 milionów euro do 24-27 milionów, czyli o 36-43 procent).
Wartość czołowych pięciu polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych w wyniku pandemii spadła więc z niemal 245 mln euro do ponad 180 mln euro, czyli o około 25 procent. W przybliżeniu odpowiadała ona wartości najcenniejszego piłkarza Starego Kontynentu, Mbappe.
W badaniu KPMG Football Benchmark bierze pod uwagę dziesięć różnych czynników mających wpływ na wartość piłkarza, w tym między innymi wiek, pozycję na jakiej gra, długość kontraktu, wyniki zawodnika oraz klubu, potencjał medialny i reklamowy piłkarza.

W Europie jako pierwsza z największych lig wznowiła rozgrywki Bundesliga. Lewandowski w pierwszych dwóch kolejkach zapisał się na liście strzelców, zdobywając odpowiednio 26. i 27. bramkę w sezonie. „Należy mieć nadzieję, że gdy niedługo zostaną uruchomione rozgrywki w kolejnych krajach, scenariusz negatywny przedstawiony w analizie się nie ziści” – uważa Tomasz Wiśniewski, partner i szef zespołu wycen w dziale Deal Advisory w KPMG w Polsce.