Bayern, Juventus i PSG już w 1/8 finału

74
Robert Lewandowski zaliczył w środę 59. trafienie w Lidze Mistrzów i szóste w tym sezonie FOTO: EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Robert Lewandowski zdobył bramkę dla Bayernu w wygranym 2:0 meczu z Olympiakosem Pireus, który przypieczętował awans monachijczyków do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Oprócz Bawarczyków, miejsce w 1/8 finału wywalczyły w środę Juventus Turyn Wojciecha Szczęsnego oraz Paris Saint-Germain.

We wtorek nie udała się ta sztuka Napoli. Zespół Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika nie wykorzystał szansy, remisując u siebie z FC Salzburg 1:1. Spotkanie sędziował Szymon Marciniak.
Goście prowadzili po golu w 11. minucie z rzutu karnego Erlinga Brauta Haalanda. Utalentowany Norweg jest liderem klasyfikacji strzelców Ligi Mistrzów z siedmioma bramkami. Napoli wyrównało tuż przed przerwą po precyzyjnym strzale Hirvinga Lozano.
Zieliński rozegrał całe spotkanie i zobaczył żółtą kartkę, a Milik grał od 73. minuty. Ich zespół ma osiem punktów i spadł na drugie miejsce w grupie E. Liderem został broniący trofeum Liverpool (9), który wygrał skromnie u siebie 2:1 z KRC Genk. Rezerwowym w belgijskiej drużynie był Jakub Piotrowski.

Aż 13 bramek padło we wtorkowych meczach grupy H. Najlepsza w poprzednim sezonie Ligi Europy Chelsea podejmowała półfinalistę poprzedniej edycji LM – Ajax Amsterdam. Spotkanie miało niecodzienny przebieg.
Po godzinie londyńczycy przegrywali aż 1:4, m.in. po dwóch samobójczych bramkach (Tammy’ego Abrahama i bramkarza Kepy Arrizabalagi, którego piłka, po rzucie wolnym i odbiciu od słupka, trafiła w twarz i wpadła do siatki), ale między 63. i 74. minutą strzelili trzy gole. Najpierw Cesar Azpilicueta z najbliższej odległości pokonał Andre Onanę, ale prawdziwy przełom nastąpił w 68. minucie. Zanim Daley Blind otrzymał drugą żółtą kartkę, sędzia zastosował po jego faulu przywilej korzyści, a Joel Veltman zagrał piłkę ręką w polu karnym, za co także zobaczył drugą żółtą kartkę. Ajax musiał grać w „9”, a rzut karny, podobnie jak w 5. minucie, wykorzystał Jorginho.

Piłka, po odbiciu od słupka, trafiła w twarz bramkarza Chelsea Kepę Arrizabalagę i wpadła do siatki. W tym momencie Ajax prowadził w Londynie 3:1

Chelsea miała aż 20 minut na odrobienie jednej bramki straty. Już trzy minuty później do remisu doprowadził Reece James. W 78. minucie piłka znowu wpadła do bramki Onany, jednak wcześniej trafiła w rękę Abrahama i gol Azpilicuety nie został uznany. Kolejne ataki drużyny z Londynu nie przyniosły już zmiany rezultatu i mecz zakończył się remisem 4:4.
W Hiszpanii też było ciekawie. Valencia przegrywała do przerwy z Lille 0:1, jednak w drugiej części zdobyła aż cztery bramki, z czego trzy od 82. minuty.
Sytuacja w tabeli zrobiła się bardzo ciekawa. Na dwie kolejki przed zakończeniem rywalizacji Ajax, Chelsea i Valencia mają po 7 punktów, Lille zostało z jednym.

W grupie F doszło do niespodzianki na Camp Nou. Barcelona, bez kontuzjowanego Luisa Suareza, zremisowała ze Slavią Praga 0:0. Bohaterem spotkania okazał się świetnie dysponowany bramkarz gości Ondrej Kolar.
Bardzo ciekawie było w Dortmundzie, gdzie Borussia przegrywała do przerwy z Interem 0:2 po golach Lautaro Martineza i Matiasa Vecino. W drugiej połowie odwróciła jednak losy rywalizacji. Dwa trafienia Achrafa Hakimiego i jedno Juliana Brandta zapewniły gospodarzom zwycięstwo 3:2.
To był istotny mecz dla układu tabeli. Drużyna Łukasza Piszczka, który wszedł w końcówce spotkania, z dorobkiem 7 pkt jest wiceliderem. Prowadzenie utrzymała Barcelona (8), a Inter pozostał na trzecim miejscu z czterema punktami.

W uznawanej za jedną ze słabszych grupie G bliski awansu jest RB Lipsk. Niemiecki zespół po raz drugi w ciągu dwóch tygodni pokonał Zenit Sankt Petersburg, tym razem na wyjeździe 2:0 i z dorobkiem 9 pkt prowadzi w tabeli. Wiceliderem, po zwycięstwie u siebie 3:1 nad Benficą Lizbona, jest Olympique Lyon (7).

W środę w Monachium gospodarze nie rozegrali porywającego meczu, ale cel osiągnęli. Obronę drużyny z Grecji przełamał w 69. minucie Lewandowski po akcji, w której pokazał wielki kunszt techniczny. Z boku boiska mocno dośrodkował Kingsley Coman, a Polak delikatnie trącił piłkę zewnętrzną częścią stopy i posłał ją w krótki róg, nie dając szans portugalskiemu bramkarzowi Jose Sa. Potem zabrał piłkę, schował ją pod koszulkę i włożył kciuk do ust. Gest, szeroko komentowany w mediach, nie pozostawia wątpliwości, że rodzina Lewandowskich niedługo się powiększy. Piłkarz i jego żona Anna mają już dwuletnią Klarę.
Było to 59. trafienie Lewandowskiego w Lidze Mistrzów. Brakuje mu trzech, by doścignąć czwartego w klasyfikacji wszech czasów Francuza Karima Benzemę, który w środę strzelił dwa gole w meczu z Galatasaray Stambuł (6:0). W tym sezonie polski napastnik powiększył dorobek już o sześć bramek. W 15 występach w tym sezonie „Lewy” zdobył dla niemieckiego klubu 21 bramek. Trzy dołożył w drużynie narodowej.
Wynik spotkania w Monachium, prowadzonego przez polskiego arbitra Pawła Raczkowskiego, ustalił w 89. minucie Ivan Perisic.
Bayern wygrał wszystkie cztery mecze i niezależnie od rezultatów w dwóch ostatnich kolejkach zajmie co najmniej drugie miejsce w grupie B. W meczu grupowych rywali Tottenham Hotspur wygrał w Belgradzie z Crveną Zvezdą 4:0, m.in. po dwóch bramkach Koreańczyka Heung-Min Sona i umocnił się na drugim miejscu z 7 punktami.
Bawarczyków poprowadził po raz pierwszy Hansi Flick, asystent chorwackiego trenera Niko Kovaca, zwolnionego po kompromitującej porażce z Eintrachtem Frankfurt (1:5). W sobotę Lewandowski i jego koledzy rozegrają ligowy klasyk z Borussią Dortmund.

Powody do radości miał również Wojciech Szczęsny. W Moskwie Juventus Turyn wygrał 2:1 z Lokomotiwem Grzegorza Krychowiaka i Macieja Rybusa. Trzej Polacy rozegrali całe spotkanie. Goście prowadzili już od 4. minuty, kiedy to trafił Aaron Ramsey, ale już 8 minut później wyrównał Aleksiej Mirończuk. Zwycięskiego gola strzelił w trzeciej minucie doliczonego czasu gry Brazylijczyk Douglas Costa.
Szansy awansu z tej samej grupy D nie wykorzystało Atletico Madryt, przegrywając na wyjeździe z Bayerem Leverkusen 1:2.
Juventus usamodzielnił się na prowadzeniu – w 4 meczach zgromadził 10 punktów; Atletico poniosło pierwszą porażkę i ma 7 punktów; dalej są Lokomotiw i Bayer – oba kluby po 3 pkt.

W grupie A Paris Saint-Germain przypieczętował awans skromnym zwycięstwem w Parku Książąt nad Club Brugge 1:0. Gola w 22. minucie strzelił Mauro Icardi; w II połowie rzutu karnego dla ekipy z Belgii nie wykorzystał Mbaye Diagane.
Wszystko wskazuje, że drugą drużyną z tej grupy w 1/8 finału będzie Real Madryt. „Królewscy” rozbili u siebie Galatasaray 6:0, a oprócz Benzemy zaimponował 18-letni Brazylijczyk Rodrygo, popisując się hat-trickiem.
PSG prowadzi w tabeli z dorobkiem 12 punktów; Real ma 7 pkt, Club Brugge – 2, a Galatasaray – 1.

W grupie C Manchester City mógł zagwarantować sobie miejsce w fazie pucharowej, ale zremisował w Bergamo z Atalantą 1:1. Anglicy stracili w tym meczu dwóch bramkarzy (kontuzja Edersona, czerwona kartka Claudio Bravo) i na ostatnie 10 minut między słupkami stanął… obrońca Kyle Walker. Goście nie stracili w tym czasie bramki i są o krok od awansu.
Remisem zakończyło się także dramatyczne spotkanie Dinama Zagrzeb z Szachtarem Donieck. Obie drużyny kończyły je w dziesiątkę. Do 93. minuty gospodarze prowadzili 3:1, ale nie utrzymali korzystnego wyniku, tracąc w dodatkowym czasie gry dwie bramki. Od 91. minuty w zespole z Zagrzebia grał Damian Kądzior.
W tabeli tej grupy prowadzi Manchester City – 10 pkt, przed Szachtarem i Dinamem – po 5. Nie liczy się w stawce debiutująca w LM Atalanta.

Kolejne mecze 26-27 listopada.