Bramka w 30. sekundzie

57
Piłka po raz trzeci w bramce Duszana Kuciaka (z prawej) FOTO: GORNIKZABRZE.PL

Przed trzecią kolejką PKO BP Ekstraklasy z kompletem zwycięstw były trzy drużyny, po niej pozostała już tylko jedna – Górnik Zabrze. Trójka beniaminków: Stal Mielec, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Warta Poznań rozegrała łącznie już dziewięć meczów, ale żadnego nie wygrała.

Trzecia kolejka ligowa to „kolejka remisów”. Tylko trzy spotkania zakończyły się rozstrzygnięciem, a aż pięć podziałem punktów. Ze zwycięstwa cieszy się przede wszystkim Górnik, który w obecności „kompletu” publiczności wygrał trzecie spotkanie ligowe z rzędu, pokonując aż 3:0 Lechię.

W 34. minucie, po zagraniu ręką obrońcy gości Rafała Pietrzaka, sędzia podyktował rzut karny dla zabrzan, wykorzystany przez Jesusa Jimeneza. Ogromną szansę na podwyższenie prowadzenia miał jeszcze przed przerwą Alex Sobczyk, który spudłował z pięciu metrów. W drugiej połowie trener gdańszczan Piotr Stokowiec szybko dokonał czterech zmian, jego zespół ruszył do natarcia, jednak po kwadransie przegrywał 0:2. Piłkę przed polem karnym Lechii przejął Bartosz Nowak, nie dał się zatrzymać rywalom i strzałem pod poprzeczkę pokonał Duszana Kuciaka. Wynik ustalił w 81. minucie Daniel Ściślak pięknym uderzeniem zza pola karnego.

Blisko pierwszej w tym sezonie wygranej była też krakowska Wisła, ale trzy punkty wypuściła w ostatniej minucie meczu z Pogonią. Punkt uratował „Portowcom” Konstantinos Triantafylloppulos. Grek w doliczonym czasie gry strzałem głową pokonał Mateusza Lisa i wyrównał na 2:2.

Sześć goli zobaczyli kibice we Wrocławiu, gdzie Śląsk zremisował z Lechem Poznań 3:3. Już w pierwszej połowie padło pięć bramek. Zaczął w siódmej minucie Szwed Mikael Ishak, który dał prowadzenie Lechowi. Po kwadransie to jednak Śląsk wygrywał. W odstępie dwóch minut trafili Piotr Celeban i Francuz Mathieu Scalet. Następne dwa gole były dziełem gości, a konkretnie Hiszpana Daniego Ramireza i ponownie Ishaka. Wynik w 51. minucie ustalił Robert Pich. Słowacki pomocnik wrocławian skutecznie wykonał rzut karny. Piłkę meczową miał Ishak. Po podaniu Jana Sykory napastnik gości uderzył z pięciu metrów, ale trafił tylko w poprzeczkę.

W kadrze Lecha zabrakło Kamila Jóźwiaka, który jest blisko transferu. Media informują, że w tym tygodniu ma zostać zawodnikiem Derby County, które gra na zapleczu angielskiej Premier League.

Z beniaminków blisko pierwszego zwycięstwa była Stal Mielec, która na wyjeździe grała z Cracovią. Goście prowadzili od 82. minuty po golu Pawła Tomczyka. Mecz został znacznie przedłużony, gdyż po starciu z Ivanem Marquezem, poważnej kontuzji doznał bramkarz Stali Rafał Strączek i był przez wiele minut opatrywany na boisku, a następnie przetransportowany do szpitala. W 11. doliczonej przez sędziego minucie wyrównać zdołał Dawid Szymonowicz.

“Pasy” rozpoczęły sezon z pięcioma ujemnymi punktami, odjętymi w ramach kary za czyny korupcyjne z sezonu 2003/04. Obecnie Cracovia ma na koncie zero.

Z pozostałych beniaminków Warta bezbramkowo zremisowała z Piastem Gliwice, a piątkowy mecz Podbeskidzia w Białymstoku z Jagiellonią zakończył się remisem 2:2.

“Górale” do przerwy wygrywali 2:0 dzięki bramkom Kamila Bilińskiego i Michała Rzuchowskiego. W drugiej połowie punkt „Jadze” zapewnili Chorwat Jakov Puljic i Hiszpan Jesus Imaz. Ten pierwszy w ostatniej akcji meczu mógł nawet przechylić szale na korzyść gospodarzy.

Także w piątek grała broniąca tytułu Legia Warszawa. “Wojskowi” wygrali na wyjeździe z Wisłą Płock 1:0 po golu Czecha Tomasa Pekharta w 30. minucie. W 63. minucie, zdaniem piłkarzy Wisły, piłka przekroczyła linię bramkową, ale w ostatniej chwili wybił ją Bartosz Slisz.

Pekhart oraz Ishak z Lecha przewodzą klasyfikacji strzelców z czterema trafieniami.

W poniedziałek ze zwycięstwa cieszył się też Raków, który pokonał w Bełchatowie Zagłębie Lubin 2:1 i awansował na trzecie miejsce w tabeli.  Częstochowianie prowadzili już w 30. sekundzie. Autorem najszybciej zdobytej bramki w obecnych rozgrywkach był Vladislavs Gutkovskis. Reprezentant Łotwy uciekł obrońcom Zagłębia i z bliska główkował do bramki po wrzutce Frana Tudora. Mimo kilku szans, goście nie byli w stanie uchronić się od pierwszej porażki w tym sezonie.

WYNIKI MECZÓW 3. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:

Jagiellonia Białystok – Podbeskidzie B-B. 2:2 (0:2)

Bramki: Jakov Puljic (49-głową), Jesus Imaz (51) – Kamil Biliński (18), Michał Rzuchowski (37-głową).

Żółte kartki: Rafał Figiel, Milan Rundic (Podbeskidzie). Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 5065.

Wisła Płock – Legia Warszawa 0:1 (0:1)

Bramka: Tomas Pekhart (30).

Żółte kartki: Alan Uryga, Angel Garcia, Mateusz Szwoch – Bartosz Slisz, Artur Jędrzejczyk, Filip Mladenovic, Luquinhas. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 1500.

Cracovia Kraków – Stal Mielec 1:1 (0:0)

Bramki: Dawid Szymonowicz (90+11) – Paweł Tomczyk (82).

Żółte kartki: Ivan Marquez – Marcin Flis, Petteri Forsell, Mateusz Matras, Robert Dadok. Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 5439.

Warta Poznań – Piast Gliwice 0:0

Żółte kartki: Mateusz Czyżycki – Jakub Holubek. Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 1872.

Śląsk Wrocław – Lech Poznań 3:3 (2:3)

Bramki: Piotr Celeban (12-głową), Mathieu Scalet (14), Robert Pich (51-karny) – Mikael Ishak (7, 32), Dani Ramirez (28).

Żółte kartki: Waldemar Sobota, Dino Stiglec (Śląsk). Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 11 535.

Pogoń Szczecin – Wisła Kraków 2:2 (1:1)

Bramki: Lukas Klemenz (9-samobójcza), Kostas Triantafyllopoulos (90+4-głową) – Jean Carlos Silva (3), Chuca (57),.

Żółte kartki: Kacper Smoliński, Alexander Gorgon – Maciej Sadlok. Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów: 2000.

Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk 3:0 (1:0)

Bramki: Jesus Jimenez (34-karny), Bartosz Nowak (60), Daniel Ściślak (81).

Żółta kartki: Michał Koj, Roman Prochazka – Mateusz Sopoćko. Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 10 270.

Raków Częstochowa – Zagłębie Lubin 2:1 (1:0)

Bramki: Vladislavs Gutkovskis (1-głową), David Tijanic (48) – Rok Sirk (66).

Żółte kartki: Patryk Kun, Marcin Cebula, Fran Tudor – Łukasz Poręba, Sasa Balic, Rok Sirk. Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 1615.