Brooklyn Nets za 2,35 miliarda dolarów!

90
Joseph Tsai oficjalnie przejął cały klub łącznie z halą Barclays Center FOTO: FOXNEWS.COM

Miliarder Joseph Tsai odkupił wszystkie pozostałe udziały od rosyjskiego oligarchy Michaiła Prochorowa i został całościowym właścicielem Brooklyn Nets. Transakcja wyniosła historyczne 2,35 miliarda dolarów.

Joseph Tsai to tajwańsko-kanadyjski biznesmen, mieszkający w Hongkongu i San Diego w Kalifornii, który opanował świat e-commerce. Jest znany przede wszystkim z tego, że współuczestniczył w założeniu chińskiej platformy sprzedażowej Alibaba (Alibaba Group). Jest to odpowiednik Allegro czy Amazonu. Doskonała znajomość prawa (absolwent Yale Law School i Yale University) oraz funduszy inwestycyjnych doprowadziła go do jednej z najwyższych pozycji w firmie oraz otworzyła furtkę do kolejnych inwestycji – głównie w sporcie.

Tsai już dwa lata temu wykupił 49 proc. udziałów w Brooklyn Nets z jednoczesnym zapewnieniem kupna pozostałych 51 proc. do sezonu 2021/2022. Swoją obietnicę spełnił jednak znacznie wcześniej i oficjalnie przejął od Prochorowa cały klub łącznie z halą Barclays Center. Cała transakcja wyniosła 3,5 miliarda dolarów (2,35 mld za klub, 1,15 mld za halę), co nie tylko jest najwyższą wartością w kontekście sprzedaży klubu NBA, ale i jakiegokolwiek klubu sportowego w USA. Do tej pory rekord należał do Tilmana Fertitty, który w 2017 roku zapłacił za Houston Rockets 2,2 miliarda dolarów.

Tsai, którego majątek szacowany jest na około 10 miliardów dolarów, jest już właścicielem kilku klubów w Ameryce. Swoje inwestycje rozpoczął od halowej ligi lacrosse’a, gdzie kupił zespół San Diego Seals. Od marca 2018 został również właścicielem Carolina Panthers (NFL) oraz New York Liberty (WNBA).

Zanim zostanie oficjalnie przedstawiony jako właściciel Nets, musi zostać zatwierdzony przez zarząd ligi, czyli m.in. 29 pozostałych właścicieli ekip NBA. Z tym jednak nie powinno być większego problemu, gdyż Tsai potwierdził, że jest postacią godną zaufania.

Już od wielu miesięcy widoczne było zdecydowanie większe zaangażowanie Tsai’a w działalność klubu w porównaniu z rosyjskim biznesmenem. Z całą pewnością zadowolony będzie również Adam Silver, dla którego ekspansja na rynek chiński jest jednym z najważniejszych celów internacjonalizacyjnych. Komisarz ligi już kilka miesięcy temu przyznał, że wpływ Tsai’a na wizerunek ligi w Chinach jest ogromny, co dla NBA jest świetną wiadomością w kontekście ekonomicznym.

PS. Brooklyn Nets byli ostatnio bardzo aktywni na rynku transferowym. Pozyskali jednego z najlepszych koszykarzy ligi NBA Kevina Duranta, który pomógł Golden State Warriors dwa razy zdobyć mistrzostwo, sięgając jednocześnie po tytuł najbardziej wartościowego zawodnika finałów z 2017 i 2018 roku, a także Kyrie Irvinga z Boston Celtics, Wilsona Chandlera z Los Angeles Clippers, Taureana Prince’a z Atlanta Hawks i DeAndre Jordana z New York Knicks.