Dwudziestka na Euro

1
Anglik Harry Kane (z prawej) skompletował hat-tricka w meczu z Czarnogórą i został najlepszym strzelcem eliminacji Euro 2020 FOTO: EPA/NEIL HALL

Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Za nami eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy, tak udane dla polskich piłkarzy, którzy w ostatnich meczach pokonali Izrael i Słowenię. Znamy już 20 uczestników niezwykłej imprezy, rozgrywanej od 12 czerwca do 12 lipca 2020 roku w 12 miastach – od Hiszpanii po Azerbejdżan. Pozostały jeszcze cztery miejsca, które zostaną uzupełnione przez reprezentacje walczące w barażach, które odbędą się w dniach 26-31 marca 2020 roku.

W CZWARTEK POZNALIŚMY KOLEJNĄ CZWÓRKĘ FINALISTÓW EURO 2020. Do wcześniej wyłonionej szóstki dołączyły reprezentacje Anglii, Czech, Francji i Turcji.

„Z przytupem” zapewnili sobie awans Anglicy, rozbijając w grupie A Czarnogórę aż 7:0. Strzelanie rozpoczął już w 11. minucie Oxlade-Chamberlain. Kolejne trafienia dołożyli Harry Kane, który jeszcze w pierwszej połowie skompletował hat-tricka, i Marcus Rashford. W 66. minucie bramkę samobójczą strzelił Aleksandar Sofranac, a w 84. minucie swojego pierwszego gola w kadrze strzelił Tammy Abraham.

Czesi długo męczyli się w Pilznie z Kosowem, jednak dwie bramki strzelone przez Alexa Krala i Ondreja Celustkę, pozwoliły wygrać 2:1 i zapewnić sobie wyjazd na mistrzostwa Europy.

Także Portugalia urządziła sobie festiwal strzelecki. Kibice zebrani na Estadio Algarve w Faro mogli podziwiać, jak ich zespół wygrywa w grupie B z Litwą aż 6:0. Trzy bramki strzelił Cristiano Ronaldo, który ma już na reprezentacyjnym koncie 98 goli. Oprócz niego zdobyli także Pizzi, Goncalo Paciencia i Bernardo Silva. Do awansu potrzebuje jeszcze zwycięstwa z Luksemburgiem, który w czwartek niespodziewanie stawił opór w Belgradzie Serbom, przegrywając 2:3.

W grupie H Turkom do awansu wystarczył bezbramkowy remis z Islandią, i szansy nie zmarnowali, choć w Stambule nie padła ani jedna bramka. Za to Francuzi niespodziewanie męczyli się w Paryżu z Mołdawią, zdołali jednak wygrać 2:1, ale ich gra pozostawiała bardzo wiele do życzenia. W 9. minucie to goście wyszli na prowadzenie, po golu strzelonym przez Wadima Ratę. Gospodarze do remisu doprowadzili dopiero w 35. minucie, gdy Raphael Varane skierował piłkę do siatki. Problem w tym, że bramka nie powinna być uznana, bo Olivier Giroud faulował w tej akcji mołdawskiego bramkarza. Drużyna Didiera Deschampsa długo nie potrafiła znaleźć sposobu, by wyjść na prowadzenie. Dopiero w 79. minucie Giroud wykorzystał pewnie rzut karny, zapewniając mistrzom świata pierwsze miejsce w grupie i awans do finałów Euro 2020.

PO RAZ PIERWSZY W HISTORII W FINAŁACH EURO ZAGRA REPREZENTACJA FINLANDII, która historyczny awans przypieczętowała wygraną w Helsinkach z Liechtensteinem 3:0. W piątek awans wywalczyła też Szwecja.

Popularnych „Puchaczy” do wygranej w Helsinkach poprowadził ich najbardziej znany obecnie piłkarz Teemu Pukki. Napastnik Norwich City zdobył dwie bramki (jedną z rzutu karnego), a wcześniej trafienie zaliczył Jasse Tuominen.

Wspólnie z kolegami zgromadzili w grupie J 18 punktów, co oznacza, że Finlandia na pewno zajmie drugie miejsce. Pierwsi są z kompletem zwycięstw Włosi (27), którzy już wcześniej zapewnili sobie awans. W piątek Italia pokonała gładko w Zenicy Bośnię i Hercegowinę 3:0, natomiast Armenia w spotkaniu sędziowanym przez Pawła Raczkowskiego uległa rozczarowującej w tych eliminacjach Grecji 0:1.

Reprezentacja Finlandii nigdy wcześniej nie uczestniczyła ani w finałach ME, ani MŚ. W eliminacjach bez sukcesu łącznie brała udział 32 razy, z czego 19-krotnie w kwalifikacjach mundialu i 13-krotnie w eliminacjach Euro.

W grupie F, w której już spokojna o awans była Hiszpania (23 pkt), w piątek ten cel osiągnęli Szwedzi. Reprezentanci „Trzech Koron” w bardzo ważnym meczu dla układu tabeli pokonali na wyjeździe jednego z 12 współgospodarzy Euro 2020 Rumunię 2:0 po trafieniach w pierwszej połowie Marcusa Berga i Robina Quaisona, i mają o cztery punkty więcej od piątkowych rywali  oraz Norwegów, którzy wygrali z Wyspami Owczymi 4:0.

Hiszpania rozgromiła Maltę aż 7:0, a każdą z bramek zdobył inny piłkarz. Kolejno – Alvaro Morata, Santi Cazorla, Pau Francisco Torres, Pablo Sarabia, Dani Olmo, Gerard Moreno i Jesus Navas. Po raz 169. w reprezentacji zagrał Sergio Ramos, który już w październiku ustanowił rekord w hiszpańskim futbolu.

Wciąż nie było za to wiadomo, kto awansuje na Euro z pięciozespołowej grupy D, choć tam duży krok do awansu zrobili na swoich stadionach Duńczycy i Szwajcarzy. Pierwsi pokonali Gibraltar 6:0, a jedną z bramek zdobył napastnik Lecha Poznań Christian Gytkjaer. Natomiast Helweci z trudem zwyciężyli Gruzinów 1:0. Gola – być może na wagę udziału w Euro 2020 – strzelił w 77. minucie Cedric Itten, który wszedł na boisko zaledwie chwilę wcześniej.

Na jedną kolejkę przed końcem zmagań prowadziła Dania 15 pkt przed Szwajcarią –14 i Irlandią (w piątek pauzowała) – 12. Najbliżej kwalifikacji wydawali się Szwajcarzy, których czekał w poniedziałek wyjazdowy mecz z Gibraltarem. Drugiego finalistę miało wyłonić bezpośrednie starcie Irlandii z Danią w Dublinie.

W SOBOTĘ GRONO FINALISTÓW EURO 2020 POWIĘKSZYLI CHORWACJA, NIEMCY, HOLANDIA I AUSTRIA. Ta ostatnia zajęła drugie miejsce w grupie G, którą wygrali Polacy.

Biało-Czerwoni potrzebowali zwycięstwa, by nie oglądając się na mecz Austrii z Macedonią Północną zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie, które gwarantuje miejsce w co najmniej drugim koszyku podczas losowania fazy grupowej Euro 2020. Ekipa Jerzego Brzęczka zrealizowała zadanie bez większego problemu, pokonując w Jerozolimie Izrael 2:1 po golach Grzegprza Krychowiaka i Krzysztofa Piątka.

Austriacy potrzebowali za to zwycięstwa, by zapewnić sobie awans na Euro 2020, i również spełnili swój cel. Pokonali rywali 2:1 po golach Davida Alaby (7. minuta) i Stefana Lainera (48. minuta). W rozegranym wcześniej spotkaniu Słowenia skromnie pokonała najsłabszą w tej grupie Łotwę 1:0 po samobójczym trafieniu Igorsa Tarasovsa.

Co ciekawe, reprezentacje Izraela i Macedonii Północnej jeszcze nie straciły szans na awans na Euro 2020. Obie ekipy dzięki wynikom w Lidze Narodów zagrają w marcowych barażach.

Awans wywalczyli także Chorwaci, Niemcy i Holendrzy. Wicemistrzowie świata do zapewnienia sobie udziału na przyszłorocznych ME potrzebowali przynajmniej remisu ze Słowakami. Od 32. minuty przegrywali jednak 0:1, bo bramkę strzelił im Robert Bozenik. Po zmianie stron piłkarze Zlatko Dalicia przejęli już jednak kontrolę nad spotkaniem i strzelili trzy gole. Trafienia Nikoli Vlasicia, Bruno Petkovicia i Ivana Perisicia dały im trzy punkty i pewne 1. miejsce w grupie E. W drugim spotkaniu tej grupy Walia wygrała na wyjeździe z Azerbejdżanem 2:0 i miała już tylko punkt mniej od drugich w tabeli Węgrów, których w ostatniej serii spotkań podejmowała w Cardiff.

Wspomniana reprezentacja Niemiec awans zapewniła sobie zwycięstwem z Białorusią 4:0 (dwa gole Toniego Kroosa i po jednym Matthiasa Gintera i Leona Goretzki), natomiast Holendrzy zremisowali bezbramkowo w Belfaście, zamykając drogę na Euro północnym Irlandczykom, którzy w trakcie meczu nie wykorzystali m.in. rzutu karnego. Przed wtorkowymi ostatkami prowadzili Niemcy (18 pkt) przed Holandią (16 pkt) i Irlandią Północną (13 pkt).

W meczu finalistów ME 2020 dziewiąte zwycięstwo w grupie I odniosła Belgia, pokonując w Moskwie Rosję 4:1. Dwie bramki dla „Czerwonych Diabłów” zdobył Eden Hazard, a po jednym trafieniu dołożyli jego młodszy brat – Thorgan i Romelu Lukaku.

W NIEDZIELĘ AWANS DO PRZYSZŁOROCZNYCH ME PRZYPIECZĘTOWALI OBROŃCY TYTUŁU – PORTUGALCZYCY, pokonując na wyjeździe Luksemburg 2:0. Cristiano Ronaldo strzelił 99. gola w barwach narodowych, a 11. w eliminacjach. Było to jedno z łatwiejszych trafień – w 86. minucie kopnął piłkę niemal z linii bramkowej, ustalając wynik spotkania. Pięciokrotny laureat Złotej Piłki jest coraz bliżej światowego rekordu, który należy do Alego Daei, zdobywcy 109 bramek dla reprezentacji Iranu w latach 1993-2006.

Pozostałe niedzielne mecze nie miały już takiego ciężaru gatunkowego. W grupie B, w której Portugalczycy zajęli drugie miejsce, pierwsze przypadło Ukraińcom. Podopieczni Andrija Szewczenki zremisowali w Belgradzie z Serbami 2:2, zdobywając wyrównującą bramkę w doliczonym czasie gry, i zakończyli eliminacje bez porażki.

W grupie A awans wywalczyły wcześniej Anglia i Czechy. Anglicy, po rozgromieniu w czwartek w Londynie Czarnogóry 7:0, wygrali na wyjeździe z Kosowem 4:0 w meczu sędziowanym przez Pawła Gila. Jedną z bramek zdobył Harry Kane i z 12 trafieniami objął prowadzenie na liście najlepszych strzelców eliminacji. „Lwy Albionu” były pierwszą drużyną tej klasy, która odwiedziła Prisztinę. Kosowo należy do UEFA i FIFA od 2016 roku.

Kosowianie zajęli trzecie miejsce w grupie, za Anglią oraz Czechami, ale wciąż mają szanse na występ w Euro 2020. Wiosną czeka ich udział w barażach, jako że byli najlepsi w swojej grupie w inauguracyjnej edycji Ligi Narodów.

Czesi zakończyli zmagania grupowe porażką 0:1 w Sofii z Bułgarami, którzy z kolei odnieśli pierwsze zwycięstwo w eliminacjach.

W grupie H Francuzi wygrali na wyjeździe z Albańczykami 2:0 po bramkach w pierwszej połowie Corentina Tolisso i Antoine’a Griezmanna, a selekcjoner Didier Deschamps po raz setny prowadził drużynę mistrzów świata. „Trójkolorowi” zanotowali ósmą wygraną i zajęli pierwsze miejsce w tabeli. Drugie dla Turków, którzy pokonali na wyjeździe Andorę 2:0. W trzecim spotkaniu tej grupy Mołdawia przegrała w Kiszyniowie z Islandią 1:2.

SZWAJCARIA I DANIA TO KOLEJNE DRUŻYNY, KTÓRE ZAPEWNIŁY SOBIE AWANS NA EURO 2020. Szwajcarzy pokonali w poniedziałkowy wieczór Gibraltar aż 6:1. Dzięki temu wygrali grupę D z 17 pkt, a drugie miejsce zajęli Duńczycy (16 pkt). Skandynawowie do końca musieli drżeć o awans, bo w Dublinie zremisowali z Irlandią 1:1, która zakończyła rozgrywki z 13 pkt.

Włosi już wcześniej zapewnili sobie awans na Euro 2020 z grupy J, ale nie przeszkodziło im to w poważnym podejściu do meczu z Armenią i zakończeniu eliminacji w kompletem punktów. Wygrali w Palermo aż 9:1 – byli blisko odniesienia rekordowego zwycięstwa w swojej historii! W 1948 roku zwyciężyli USA 9:0 i to wciąż ich najwyższa reprezentacyjna wygrana. Po dwie bramki dla „Squadra Azzurra” zdobyli Ciro Immobile i Nicole Zaniolo, a po jednym trafieniu dołożyli Nicole Barella, Alessio Romagnoli, Jorginho, Riccardo Orsolini i Federico Chiesa.

Łatwe zwycięstwa w grupie F odniosły także ekipy Hiszpanii nad Rumunią (5:0) i Szwecji nad Wyspami Owczymi (3:0).

WE WTOREK NA ZAKOŃCZENIE ELIMINACJI REPREZENTACJA POLSKI WYGRAŁA NA STADIONIE NARODOWYM W WARSZAWIE ZE SŁOWENIĄ 3:2 (relacja na s. 39). Tym spotkaniem z drużyną narodową pożegnał się Łukasz Piszczek. Biało-Czerwoni, którzy już miesiąc temu zapewnili sobie awans na Euro 2020, wygrali grupę G. Z tej grupy również wcześniej miejsce na Euro zagwarantowała sobie Austria, która na zakończenie niespodziewanie przegrała na wyjeździe z Łotwą 0:1. W innym spotkaniu „polskiej” grupy, Macedonia Północna pokonała Izrael 1:0.

Jedynym zespołem, który awans wywalczył we wtorek, była Walia, która wygrała z Węgrami 2:0. W innym spotkaniu tej grupy, Słowacja pokonała Azerbejdżan 2:0 (1:0). Na mistrzostwa – oprócz Walijczyków – jadą też Chorwaci.

Wszystko jasne było już w grupach C (z której miejsca na Euro uzyskali Niemcy i Holendrzy) oraz I (z której awansowali Belgowie i Rosjanie). W ostatniej kolejce cała czwórka urządziła sobie ostre strzelanie. Holandia wygrała z Estonią 5:0, Niemcy z Irlandią Północną 6:1, Belgia z Cyprem 6:1, a Rosja z San Marino 5:0.

LOSOWANIE FAZY GRUPOWEJ ODBĘDZIE SIĘ 30 LISTOPADA W BUKARESZCIE, JEDNYM Z MIAST-GOSPODARZY TURNIEJU. Przyszłoroczne mistrzostwa Europy, które potrwają od 12 czerwca do 12 lipca, nie mają jednego czy dwóch państw-gospodarzy. Mecze odbędą się w 12 miastach – od Hiszpanii po Azerbejdżan.