Ekstraklasa gotowa do gry

85
Wszystkie kluby PKO Ekstraklasy dostały już zgodę na podjęcie treningów zespołowych i wróciły do zajęć FOTO: ARCHIWUM

Nie ma żadnych istotnych przeszkód, by 29 maja wznowiła rozgrywki piłkarska PKO BP Ekstraklasa. Piłkarze i członkowie sztabów szkoleniowych pomyślnie przeszli testy na obecność koronawirusa – poinformowała spółka zarządzająca rywalizacją o futbolowe mistrzostwo Polski. Ogłoszono też terminarz pierwszych po wznowieniu kolejek.

Wszystkie kluby, jak przypomniała Ekstraklasa S.A., dostały już zgodę na podjęcie treningów zespołowych i wróciły do zajęć.

„Mamy już wyniki wszystkich testów. Są one bardzo optymistyczne. Na 800 przebadanych osób mamy tylko jeden przypadek pozytywny w kierunku aktywnej infekcji Covid-19, potwierdzony dwoma testami. Co ważne, bez konsekwencji dla klubu, gdyż nie jest to zawodnik ani członek sztabu szkoleniowego” – powiedział prof. Krzysztof Pawlaczyk, członek Komisji Medycznej PZPN oraz ekspert medyczny Ekstraklasy, cytowany na stronie spółki.

„Przypadek ten udało się wychwycić wcześnie dzięki przeprowadzaniu i analizie ankiet medycznych. Osoba ta nie miała kontaktu z drużyną. To pokazuje, że wprowadzona przez nas izolacja sportowa oraz codzienne wypełnianie ankiet medycznych ma głęboki sens. Kluby muszą ściśle przestrzegać tej procedury aż do ostatniego meczu sezonu” – dodał.

Jak podkreślono w komunikacie, badanie musi przejść jeszcze czterech piłkarzy, którzy wrócili z zagranicy. Zgodnie z procedurami sanitarnymi wprowadzonymi przez władze kończą oni obowiązkową 14-dniową kwarantannę, nie mając kontaktów z resztą zespołów.

„Jesteśmy pierwszą grupą w Polsce, która przebadała się na taką skalę i tak kompleksowo. Plan, który został przygotowany przez grupę medyczną Ekstraklasy i PZPN, zaakceptowany przez stronę rządową, zdał egzamin. Pierwszy etap za nami. Teraz czas na treningi i dalsze ścisłe przestrzeganie ustalonych zaleceń, abyśmy pod koniec maja mogli wznowić rozgrywki” – podkreślił prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Na 29 maja zaplanowano mecze Śląska Wrocław z Rakowem Częstochowa oraz Pogoni Szczecin z KGHM Zagłębiem Lubin. Szlagierem 27. kolejki będzie ligowy klasyk – sobotnie spotkanie Lecha Poznań z liderem Legią Warszawa.

Po 26 kolejkach liderem jest Legia z dorobkiem 51 punktów, wyprzedzając o osiem broniącego tytułu Piasta Gliwice i o dziewięć Cracovię, Śląsk Wrocław i Lecha Poznań. Tabelę zamyka ŁKS, który ma aż 11 punktów straty do bezpiecznej strefy w tabeli.

PROGRAM 27. I 28. KOLEJKI EKSTRAKLASY

27. kolejka:

piątek, 29 maja: Śląsk Wrocław – Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin – KGHM Zagłębie Lubin

sobota, 30 maja: ŁKS Łódź – Górnik Zabrze, Piast Gliwice – Wisła Kraków, Lech Poznań – Legia Warszawa

niedziela, 31 maja: Cracovia – Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk – Arka Gdynia

poniedziałek, 1 czerwca: Wisła Płock – Korona Kielce

28. kolejka:

piątek, 5 czerwca: Raków Częstochowa – ŁKS Łódź, Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk

sobota, 6 czerwca: Jagiellonia Białystok – Wisła Płock, KGHM Zagłębie Lubin – Lech Poznań, Pogoń Szczecin – Cracovia

niedziela, 7 czerwca: Korona Kielce – Piast Gliwice, Arka Gdynia – Śląsk Wrocław, Wisła Kraków – Legia Warszawa.