Emocje do ostatniej kolejki

40
Piotr Zieliński (z prawej) mógł tego dnia strzelić dwa gole, jednak w 17. minucie po jego technicznym uderzeniu piłka odbiła się od poprzeczki FOTO: EPA/LESZEK SZYMANSKI

Szesnasta drużyna polskiej ekstraklasy prowadziła z liderem Serie A 1:0, ale dwa faule Josue w polu karnym zniweczyły cały wysiłek legionistów. Ostatecznie Legia Warszawa, choć prezentowała się lepiej, niż w pierwszym starciu obu zespołów, przegrała w czwartej kolejce Ligi Europy z Napoli aż 1:4. Jedną z bramek dla gości zdobył Piotr Zieliński.

Drużyna z Neapolu przyjechała do Warszawy osłabiona brakiem kilku podstawowych graczy. Z powodów zdrowotnych w meczowej kadrze zabrakło m.in. dwóch zdobywców goli w pierwszym spotkaniu tych drużyn przed dwoma tygodniami – Lorenzo Insigne i Nigeryjczyka Victora Osimhena. Matteo Politano, który ustalił wówczas wynik na 3:0, rozpoczął “rewanż” w Warszawie na ławce rezerwowych.

Dominacja lidera włoskiej ekstraklasy ponownie nie podlegała jednak dyskusji, z tą różnicą, że w przeciwieństwie do pierwszego starcia tym razem Legia miała jeden celny strzał – i on przyniósł mistrzom Polski honorowego gola. W obu połowach pierwsze kilka minut należało do Legii, ale tylko w pierwszej przełożyło się to na gola. Lewą stroną boiska indywidualną akcję przeprowadził Filip Mladenović, który odegrał na środek pola karnego do Mahira Emrelego, a Azer dał Legii prowadzenie. Ta akcja oraz jedna, podobna, krótko po przerwie, to tak naprawdę jedyne ofensywne wypady gospodarzy w całym spotkaniu.

Do wyrównania doprowadził w 51. minucie Zieliński, który był faulowany przez Josue w polu karnym gospodarzy i sam wykorzystał podyktowaną przez sędziego “jedenastkę”. Polak mógł tego dnia mieć dwa gole, jednak w 17. minucie po jego technicznym strzale piłka odbiła się od poprzeczki. Zieliński opuścił boisko w 73. minucie, kiedy zmienił go Dries Mertens. Doświadczony Belg już kilkadziesiąt sekund później wpisał się na listę strzelców, pokonując Cezarego Misztę również z rzutu karnego. Niestety, znów zawinił Josue, który w kompletnie niegroźnej sytuacji próbował “przewrotką” wybić piłkę z własnej “16”, ale zamiast trafić w piłkę kopnął rywala. Na 3:0 podwyższył w 79. minucie Meksykanin Hirving Lozano, który po podaniu od Andrei Petagni musiał tylko skierować piłkę do pustej bramki. Dzieła zniszczenia dopełnił w 90. Algierczyk Adam Ounas.

Napoli powiększyło dorobek do siedmiu punktów i objęło prowadzenie w tabeli grupy C. Legia, która była dotychczas liderem, zgromadziła sześć i jest druga.

W drugim spotkaniu grupy C, mimo sporej przewagi, Leicester City tylko zremisowało 1:1 ze Spartakiem Moskwa. Goście przeprowadzili jedną groźną akcję w całym spotkaniu i dała im ona jeden punkt. Kompletnie niepilnowany w polu karnym Victor Moses dostawił tylko głowę i precyzyjnym uderzeniem dał prowadzenie Spartakowi. Gospodarzom udało się odpowiedzieć stosunkowo szybko, po rzucie rożnym do wyrównania doprowadził Daniel Amartey.

Leicester zbliżył się do mistrzów Polski na jeden punkt, Spartak traci dwa. W tej grupie jeszcze nic nie jest przesądzone. Emocje będą do ostatniej kolejki.

LIGA EUROPY 2021/22

GRUPA C

Legia Warszawa – Napoli 1:4 (1:0)

Bramki: Mahir Emreli (10) – Piotr Zieliński (51-karny), Dries Mertens (75-karny), Hirving Lozano (79), Adam Ounas (90).

Żółte kartki: Artur Jędrzejczyk, Cezary Miszta, Josue – Eljif Elmas. Sędzia: Lawrence Visser (Belgia).

Legia Warszawa: Cezary Miszta – Mattias Johansson, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk – Yuri Ribeiro, Josue, Bartosz Slisz (70. Andre Martins), Filip Mladenovic – Lirim Kastrati (67. Ernest Muci), Mahir Emreli (80. Rafael Lopes), Luquinhas

Napoli: Alex Meret – Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Juan Jesus – Andre-Frank Zambo Anguissa, Diego Demme (65. Stanislav Lobotka), Piotr Zieliński (73. Dries Mertens), Eljif Elmas (65. Matteo Politano) – Hirving Lozano (83. Adam Ounas), Andrea Petagna (83. Alessandro Zanoli).

Wyniki 4. kolejki fazy grupowej:

Grupa A: Broendby IF – Glasgow Rangers 1:1 (1:0), Olimpique Lyon – Sparta Praga 3:0 (0:0).

1. Olympique Lyon     4    12:3     12

2. Sparta Praga      4    4:7       4

3. Rangers FC       4    3:4       4

4. Broendby Kopenhaga   4    1:6       2

Grupa B: AS Monaco – PSV Eindhoven 0:0 (0:0), Real Sociedad – Sturm Graz 1:1 (0:1).

1. AS Monaco       4    4:2       8

2. Real Sociedad   4    5:4       6

3. PSV Eindhoven       4    7:5       5

4. Sturm Graz 4    2:7       1

Grupa C: Legia Warszawa – Napoli 1:4 (1:1), Leicester City – Spartak Moskwa 1:1 (0:0).

1. SSC Napoli 4    11:6     7

2. Legia Warszawa     4    3:7       6

3. Leicester City    4    7:7       5

4. Spartak Moskwa     4    7:8       4

Grupa D: Royal Antwerp FC – Fenerbahce Stambuł 0:3 (0:3), Olympiakos Pireus – Eintracht Frankfurt 1:2 (1:1).

1. Eintracht Frankfurt 4    7:3       10

2. Olympiakos Pireus 4    7:6       6

3. Fenerbahce Stambuł     4    6:6       5

4. Royal Antwerp FC 4    3:8       1

Grupa E: Olympique Marsylia – Lazio 2:2 (1:1), Galatasaray Stambuł – Lokomotiw Moskwa 1:1 (1:0).

1. Galatasaray Stambuł     4    3:1       8

2. Lazio Rzym       4    4:3       5

3. Olympique Marsylia      4    3:3       4

4. Lokomotiw Moskwa    4    2:5       2

Grupa F: Crvena Zvezda Belgrad – FC Midtjylland 0:1 (0:0), SC Braga – Ludogorec Razgrad 4:2 (3:1).

1. SC Braga     4    9:5       9

2. Crvena Zvezda Belgrad      4    4:3       7

3. FC Midtjylland 4    4:5       5

4. Ludogorec Razgrad      4    3:7       1

Grupa G: Ferencvarosi TC – Celtic Glasgow 2:3 (1:2), Bayer 04 Leverkusen – Real Betis 4:0 (1:0).

1. Bayer Leverkusen   4    11:2     10

2. Real Betis    4    8:9       7

3. Celtic Glasgow 4    8:10     6

4. Ferencvarosi TC      4    4:10     0

Grupa H: Dinamo Zagrzeb – Rapid Wiedeń 3:1 (2:1), KRC Genk – West Ham United 2:2 (1:0).

1. West Ham United   4    9:2       10

2. Dinamo Zagrzeb     4    7:5       6

3. KRC Genk 4    3:8       4

4. Rapid Wiedeń   4    3:7       3