Euro 2020 przełożone o rok

59
FOTO: EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Piłkarskie mistrzostwa Europy zostały przełożone o rok i odbędą się od 11 czerwca do 11 lipca 2021 – postanowiła UEFA po wtorkowej wideokonferencji z 55 narodowymi federacjami, a także przedstawicielami lig, klubów i zawodników. Powodem zmiany terminu jest rozprzestrzeniający się koronawirus.

Przesunięcie na lato przyszłego roku turnieju ma pozwolić na dokończenie w tym sezonie rozgrywek ligowych i pucharowych – do 30 czerwca.
Informację o nowym terminie mistrzostw Europy podały najpierw federacje z Norwegii i Szwecji, a wkrótce potem potwierdził ją Polski Związek Piłki Nożnej.
„Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa” – zaznaczył prezes PZPN Zbigniew Boniek, cytowany na stronie krajowej federacji.
Marcowe spotkania towarzyskie (m.in. Polski z Finlandią we Wrocławiu i Ukrainą w Chorzowie) i baraże do Euro zostały przesunięte na czerwiec. Z kolei czerwcowe mecze zostaną rozegrane w innym terminie. Turnieje finałowe Ligi Narodów, Euro U-21 oraz mistrzostwa Europy kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, także odbędą się w innym terminie.
Przeniesienie mistrzostw Europy na czerwiec i lipiec 2021 zmusiło Międzynarodową Federację Piłki Nożnej do przełożenia planowanych w tym czasie klubowych mistrzostw świata. Na razie FIFA nie podała do wiadomości nowego terminu imprezy.
Na wtorkowej wideokonferencji podjęto także ustalenia dotyczące rozgrywek klubowych. Ze względu na pandemię koronawirusa poszczególne federacje musiały zawiesić rozgrywki ligowe. Przerwano także Ligę Mistrzów i Ligę Europy.
Wszystkie rozgrywki mają zostać zakończone przed 30 czerwca 2020 roku, a UEFA stworzy dwa zespoły. Jeden ustali kalendarz rozgrywek, a drugi zbada skutki finansowe. Ligowe mecze będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a spotkania w europejskich pucharach w trakcie weekendów. UEFA poinformowała także, że terminy rund eliminacyjnych do pucharów w sezonie 2020/2021 zostaną ustalone po zakończeniu obecnego sezonu.
Mecze Euro 2020 miały odbywać się od 12 czerwca do 12 lipca w 12 miastach z 12 krajów Europy: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie. Inaugurację zaplanowano w Rzymie, a decydującą fazę (półfinały i finał) – w Londynie.
Pandemia koronawirusa skomplikowała jednak plany Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Trudno było sobie bowiem wyobrazić organizację za niespełna trzy miesiące turnieju na tak dużym obszarze – to oznaczałoby chęć przemieszczania się tysięcy kibiców po całej Europie, a obecnie wiele krajów zamyka granice.
Polscy piłkarze po ubiegłorocznym losowaniu w Bukareszcie trafili do grupy E – z Hiszpanią, Szwecją oraz drużyną ze ścieżki barażowej – Bośnią i Hercegowiną, Irlandią Północną, Słowacją lub Irlandią. Ostatni rywal miał być wyłoniony pod koniec marca, ale obecnie to niemożliwe.
Dwa mecze Polaków miały odbyć się w Dublinie – 15 czerwca ze zwycięzcą barażu oraz 24 czerwca ze Szwecją, a jeden w Bilbao – 20 czerwca z Hiszpanią.

KOMUNIKAT POLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

Rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych:

  1. Turniej Euro 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021).
  2. Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju Euro zostaną przełożone na czerwiec 2020.
  3. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.
  4. Finały Ligi Narodów, turniej Euro U21 oraz Euro kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.
  5. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

Rozgrywki klubowe:

  1. Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.
  2. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.
  3. Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończenia poszczególnych lig krajowych.