Europejska elita

77
Arkadiusz Milik (w środku) kompletuje hat-tricka w spotkaniu z KRC Genk FOTO: EPA/CESARE ABBATE

Zakończyła się faza grupowa piłkarskiej Ligi Mistrzów. Do części pucharowej w ostatniej serii awans zapewniły sobie: broniący trofeum Liverpool, Napoli, Borussia Dortmund, Valencia, Chelsea Londyn, RB Lipsk, Olympique Lyon, Atletico Madryt i Atalanta Bergamo.

Na placu boju zostały już tylko zespoły z najlepszych pięciu lig europejskich – po cztery z angielskiej Premier League (Chelsea Londyn, Liverpool, Manchester City, Tottenham Londyn) i hiszpańskiej Primera Division (Atletico Madryt, Barcelona, Real Madryt, Valencja), po trzy z włoskiej Serie A (Atalanta Bergamo, Juventus Turyn, Napoli) i niemieckiej Bundesligi (Bayern Monachium, Borussia Dortmund, RB Lipsk) oraz dwa z francuskiej Ligue 1 (PSG, Olympique Lyon). Największe niespodzianki, to nieobecność w gronie pucharowiczów finalisty poprzedniej edycji rozgrywek – Ajaksu Amsterdam i Interu Mediolan. Obu drużynom, jak i sześciu innym, na pocieszenie pozostaną występy w Lidze Europy.

AWANS NAPOLI PRZYPIĘCZĘTOWAŁ ARKADIUSZ MILIK, ZDOBYWAJĄC W CIĄGU 35 MINUT TRZY GOLE W MECZU Z KRC GENK (4:0). Reprezentant Polski wziął udział w oficjalnym meczu po raz pierwszy od 5 listopada. Od tego czasu pauzował z powodu kontuzji. Na pierwszego gola we wtorek czekał niespełna trzy minuty, kiedy wykorzystał błąd debiutującego w Champions League 17-letniego bramkarza Maartena Vandevoordta. Zamiast wybić piłkę, Belg próbował kiwać się z dwoma rywalami. W 26. minucie Milik podwyższył na 2:0 mocnym strzałem, wykorzystując dośrodkowanie Giovanniego Di Lorenzo z prawego skrzydła. Hat-trick skompletował w 38., kiedy skutecznie uderzał z rzutu karnego. Wynik ustalił w drugiej połowie Belg Dries Mertens, również z „jedenastki”.
„Bardzo cieszę się ze swojego pierwszego hat-tricka przed naszymi kibicami na San Paolo. Potrzebne nam było to zwycięstwo po trudnym okresie, robimy postępy” – powiedział serwisowi uefa.com bohater spotkania w Neapolu.
Przez Polaka Vandevoordt nie będzie dobrze wspominał swojego debiutu, choć i tak Belg zapisał się w historii – został najmłodszym bramkarzem biorącym udział w meczu Ligi Mistrzów. We wtorek miał 17 lat i 287 dni, a dotychczasowym rekordzistą był reprezentujący Belgię Serb Mile Svilar, który w chwili pierwszego występu w Champions League miał 18 lat i 52 dni.
Milik został zmieniony w 78. minucie, a kilka chwil wcześniej boisko opuścił Piotr Zieliński.
„To był wspaniały wieczór. Zrobiliśmy co do nas należało i awansowaliśmy. Nie czujemy strachu przed losowaniem, bo wiemy, że zostali już tylko najlepsi w Europie” – podkreślił drugi z Polaków w barwach gospodarzy.
Napoli zajęło drugie miejsce w grupie E z dorobkiem 12 punktów. O jeden więcej zgromadził broniący trofeum Liverpool. „The Reds” potrzebowali co najmniej remisu z RB Salzburg, a wygrali na wyjeździe z nieźle spisującym się mistrzem Austrii 2:0. Bramki zdobyli w drugiej połowie Gwinejczyk Naby Keita (57.) i Egipcjanin Mohamed Salah (58.). Między jednym a drugim golem minęło 100 sekund.
Ciekawie było też w innych grupach. Pewnym awansu liderem w F była Barcelona, ale Inter Mediolan i Borussia Dortmund, które miały tyle samo punktów, toczyły korespondencyjny pojedynek o drugie miejsce: Inter u siebie z „Dumą Katalonii”, a BVB w Dortmundzie ze Slavią Praga.
Barcelona, choć grała w częściowo rezerwowym składzie, m.in. bez Leo Messiego, wygrała na San Siro 2:1. Jedną z bramek zdobył Ansu Fati, który we wtorek miał 17 lat i 40 dni. Pochodzący z Gwinei-Bissau napastnik został najmłodszym zdobywcą gola w historii Ligi Mistrzów.
Borussia wygrała takim samym wynikiem ze Slavią i to wicemistrz Niemiec zagra w fazie pucharowej. Łukasz Piszczek pojawił się na boisku w 82. minucie.
W grupie G tempo dyktował RB Lipsk, który zakończył zmagania na pierwszym miejscu z 11 punktami. O drugą lokatę zacięcie walczyły Zenit Sankt Petersburg, Benfica Lizbona i Olympique Lyon. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł zespół z Francji, który zremisował z liderem 1:1 i zgromadził osiem punktów. Benfica i Zenit zakończyły zmagania z siedmioma.
W grupie H praktycznie przesądzony był awans Chelsea, która rywalizowała z ostatnim w tabeli Lille. Londyńczycy wygrali 2:1 i nie musieli się już oglądać na wynik spotkania w Amsterdamie, gdzie półfinalista poprzedniej edycji Ajax Amsterdam podejmował Valencię.
Niespodziewanie to goście odnieśli zwycięstwo i to oni zajęli pierwsze miejsce w grupie, skazując mistrza Holandii na grę tylko w Lidze Europy. W spotkaniu tych drużyn w Walencji Ajax gładko wygrał 3:0. We wtorek bramkę na wagę awansu zdobył w 24. minucie Rodrigo Moreno.

W ŚRODĘ STAWKĘ DRUŻYN, KTÓRE WYSTĄPIĄ W 1/8 FINAŁU, UZUPEŁNIŁY ATLETICO MADRYT I ATALANTA BERGAMO. Hiszpański klub pokonał w środę Lokomotiw Moskwa Grzegorza Krychowiaka i Macieja Rybusa 2:0, a Atalanta na wyjeździe wygrała z Szachtarem Donieck 3:0.
Atletico zaczęło mecz od mocnego uderzenia. Już w pierwszej minucie sfaulowany w polu karnym Lokomotiwu został Joao Felix i sędzia podyktował „jedenastkę”. Anton Koczenkow zdołał jednak sparować piłkę na słupek po strzale Kierana Trippiera. W 17. minucie gospodarze mieli kolejny rzut karny; za zagranie piłki ręką przez piłkarza z Moskwy. Tym razem wykonawcą był Felix i trafił do siatki. W drugiej połowie wynik ustalił Felipe.
Polscy piłkarze rozegrali cały mecz. Krychowiak został ukarany żółtą kartką.
Pierwszego miejsca w grupie D pewny już był Juventus Turyn. „Stara Dama” z Wojciechem Szczęsnym na ławce rezerwowych wygrała na wyjeździe z Bayerem Leverkusen 2:0. 128. bramkę w tych rozgrywkach zdobył lider klasyfikacji wszech czasów Cristiano Ronaldo. W końcówce na listę strzelców wpisał się też Gonzalo Higuain.
W grupie C już wcześniej zwycięstwo zapewnił sobie Manchester City, ale wszystkie pozostałe zespoły miały szansę na awans. Najtrudniejsze zadanie czekało Dinamo Zagrzeb, które podejmowało mistrza Anglii.
Chorwacki zespół, z Damianem Kądziorem w składzie, zaczął sensacyjnie. W 10. minucie polski pomocnik precyzyjnie dograł piłkę w pole karne, a pięknym wykończeniem popisał się Daniel Olmo. Goście wyrównali jednak jeszcze przed przerwą za sprawą Gabriela Jesusa. Brazylijczyk ponownie był skuteczny w 50. i 54. minucie kompletując hat-tricka. Na 4:1 dla Manchesteru w końcówce trafił Phil Foden. Kądzior został zmieniony w 59. minucie.
Porażkę Dinama wykorzystała Atalanta Bergamo, która pokonała na wyjeździe Szachtar Donieck 3:0. Bramki w drugiej połowie zdobyli Timothy Castagne, Mario Pasalic i Robin Gosens. Awans włoskiej drużyny jest niespodzianką, bo po trzech kolejkach pozostawała bez punktu i z bilansem bramek 2-11. Później jednak u siebie zremisowała z Manchesterem 1:1 oraz pokonała Dinamo 2:0. Wcześniej żadnej drużynie nie udało się awansować do fazy pucharowej po przegraniu trzech pierwszych meczów.
Przed ostatnią kolejką wszystko było jasne w grupie B. Wygrał ją Bayern Monachium, a drugie miejsce zajął Tottenham Hotspur. W meczu tych drużyn w Bawarii gospodarze, bez Roberta Lewandowskiego, który spotkanie obejrzał z ławki rezerwowych, zwyciężyli 3:1. Bramki zdobyli Kingsley Coman, Thomas Mueller i Philippe Coutinho. Dla gości trafił Ryan Sessegnon. Bayern jako jedyny odniósł w fazie grupowej komplet sześciu zwycięstw.
Mimo absencji polski napastnik utrzymał prowadzenie w klasyfikacji najlepszych strzelców obecnej edycji. Na koncie ma 10 trafień i o dwa wyprzedza Erlinga Brauta Haalanda. Norweg z Red Bull Salzburg swojego dorobku już nie poprawi, bo jego zespół odpadł z rozgrywek.
W drugim meczu Olympiakos Pireus wygrał u siebie z Crveną Zvezdą Belgrad 1:0.
Podobnie sytuacja wyglądała w grupie A. Pierwsze miejsce zajęło Paris Saint-Germain, które w środę na własnym stadionie rozbiło Galatasaray Stambuł. Na listę strzelców wpisali się: Mauro Icardi, Pablo Sarabia, Neymar, Kylian Mbappe i Edinson Cavani.
Drugi w tabeli Real Madryt natomiast wygrał na wyjeździe z Club Brugge 3:1. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie. Dla „Królewskich” zdobyli je Rodrygo, Vinicius Junior i Luka Modrić, a dla gospodarzy Hans Vanaken.

LOSOWANIE PAR 1/8 FINAŁU ZAPLANOWANO NA 16 GRUDNIA W SAMO POŁUDNIE W NYONIE. Zespoły zostaną podzielone na dwa koszyki. W jednym znajdą się zwycięzcy grup, a w drugim ekipy z drugich miejsc. Nie będzie można trafić na drużynę z tego samego kraju oraz na tę, z którą grało się w fazie grupowej.