Górnik nie zwalnia tempa

27
Górnicy z Zabrza nie mieli litości dla bramkarza Legii, Artura Boruca FOTO: DZIENNIKZACHODNI.PL

Piłkarze Górnika Zabrze nie zwalniają tempa, odnieśli czwarte kolejne zwycięstwo i z kompletem punktów prowadzą w tabeli PKO BP Ekstraklasy. W sobotę w Warszawie pokonali broniącą tytułu Legię 3:1.

Legia na własnym stadionie przegrała z Górnikiem po raz pierwszy od 18 października 1998 roku. Wtedy w zabrzańskim zespole grał m.in. Marcin Brosz, obecny ich szkoleniowiec. . Bilans późniejszych spotkań ligowych tych zespołów przy Łazienkowskiej to 15 zwycięstw i pięć remisów gospodarzy.
W sobotę goście szybko potwierdzili, że grają w tym sezonie efektownie i efektywnie. Składna akcja, zagranie piętą Jesusa Jimeneza, spokój Bartosza Nowaka i gol Alexa Sobczyka już w czwartej minucie dały im prowadzenie. 13 minut później było już 0:2, a tym razem Sobczyk i Nowak zamienili się rolami. Tuż po przerwie strzałem w górny róg z pola karnego szans Arturowi Borucowi nie dał Jimenez, który uzyskał już piątego gola w sezonie i goście prowadzili 3:0. Honorowe trafienie dla Legii uzyskał w 60. minucie Bartosz Slisz, ale druga w sezonie porażka legionistów na własnym boisku stała się faktem.
Górnik z 12 punktami już dość wyraźnie prowadzi w tabeli, drugi z dziewięcioma jest Raków Częstochowa, a trzecia z ośmioma Jagiellonia.
W niedzielę, w obecności 17,5 tys. widzów, pierwsze zwycięstwo w sezonie odniósł Lech, pokonując na własnym stadionie w pierwszych od ćwierć wieku derbach Poznania Wartę 1:0. Kolejorz” długo nie potrafił sforsować obrony rywali. Udało się to dopiero w doliczonym przez sędziego czasie gry, gdy z rzutu karnego trafił Jakub Moder. “Jedenastka” została podyktowana za zagranie piłki ręką przez Łukasza Trałkę, który w latach 2012-19 był piłkarzem… Lecha.
Po remisie z Zagłębiem Lubin 1:1 punkt ma na koncie Cracovia, która do rozgrywek przystąpiła z pięcioma ujemnymi za czyny korupcyjne z sezonu 2003/04. W Lubinie prowadzenie w 48. minucie dał jej Brazylijczyk Rivaldinho. W 67. wyrównał Chorwat Lorenco Simic.
Z meczu na mecz coraz lepiej spisuje się Raków. Zespół trenera Marka Papszuna w piątek wygrał w Bielsku-Białej z Podbeskidziem 4:1, choć to beniaminek objął prowadzenie w 13. minucie. Później jednak goście w jednej połowie wykonywali… trzy “jedenastki”. Dwie wykorzystał Czech Petr Schwarz, a trzecią oddał Łotyszowi Vladislavsowi Gutkovskisowi, który strzelił już czwartą bramkę w sezonie. W międzyczasie trafił Marcin Cebula i już do przerwy ustalono końcowy wynik.
“Górale” mają w dorobku dwa punkty, ale w czterech meczach z ich udziałem kibice obejrzeli aż 19 goli.
Po dwóch z rzędu porażkach przełamała się i wygrała Lechia, która w Gdańsku pokonała Stal Mielec 4:2. Goście dwukrotnie zaskoczyli miejscowych rozegraniem rzutów rożnych i nawet prowadzili 2:1, ale przewaga piłkarzy trenera Piotra Stokowca, zwłaszcza w drugiej połowie, nie podlegała dyskusji. Wydarzeniem meczu były dwa gole obchodzącego w sobotę 36. urodziny Flavio Paixao. To 80. i 81. trafienie w ekstraklasie Portugalczyka.
Stal, podobnie jak inni beniaminkowie, wciąż czeka na wygraną w ekstraklasie.
Gwizdy i niecenzuralne okrzyki kibiców towarzyszyły piłkarzom Wisły Kraków w drugiej połowie spotkania z Wisłą Płock, przegranego 0:3. Po letnich transferach oczekiwania pod Wawelem były dużo większe, a tymczasem zespół trenera Artura Skowronka jeszcze nie wygrał. Pierwsze zwycięstwo w sezonie odnieśli za to “Nafciarze”, prowadzeni przez wieloletniego zawodnika “Białej Gwiazdy” Radosława Sobolewskiego.
Pierwszej porażki doznał z kolei Śląsk. Wrocławianie ulegli w Szczecinie Pogoni 0:1. O zwycięstwie “Portowców”, których po raz setny w ekstraklasie poprowadził trener Kosta Runjaic, zdecydował skutecznie wykonany w 89. minucie przez Michała Kucharczyka rzut karny.
Na zakończenie kolejki Piast Gliwice przegrał u siebie z Jagiellonią Białystok 0:1 i spadł na ostatnie miejsce w tabeli. W 58. minucie rozgrywający setny mecz w polskiej ekstraklasie Jesus Imaz zdecydował się na kolejne uderzenie zza pola karnego i tym razem Frantisek Plach skapitulował. Piast pozostał bez wygranej i bez zdobytego gola w ekstraklasie.

WYNIKI MECZÓW 4. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:

Podbeskidzie – Raków Częstochowa 1:4 (1:4)
Bramki: Tomasz Nowak (13) – Petr Schwarz (21-karny, 40-karny), Marcin Cebula (34), Vladislavs Gutkovskis (45+1-karny).
Żółte kartki: Bartosz Jaroch – Maciej Wilusz, Tomas Petrasek. Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów 4397.

Wisła Kraków – Wisła Płock 0:3 (0:2)
Bramki: Alan Uryga (8-głową), Damian Michalski (43-głową), Damian Rasak (72).
Żółte kartki: Vullnet Basha, Dawid Szot – Damian Rasak. Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 7007.

Lechia Gdańsk – Stal Mielec 4:2 (2:2)
Bramki: Flavio Paixao (4-głową, 73-karny), Conrado (45+2), Michał Nalepa (88-głową) – Krystian Getinger (23), Mateusz Mak (44-głową).
Żółte kartki: Kenny Saief, Michał Nalepa, Conrado – Krystian Getinger, Marcin Flis. Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 4507.

Pogoń Szczecin – Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
Bramka: Michał Kucharczyk (89-karny).
Żółte kartki: Hubert Matynia, Damian Dąbrowski, Alexander Gorgon – Mark Tamas, Maciej Pałaszewski, Matus Putnocky, Szymon Lewkot. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 1821.

Legia Warszawa – Górnik Zabrze 1:3 (0:2)
Bramki: Bartosz Slisz (59) – Alex Sobczyk (4), Bartosz Nowak (17), Jesus Jimenez (48).
Żółte kartki: Rafael Lopes, Josip Juranovic – Przemysław Wiśniewski. Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 11 000.

Zagłębie Lubin – Cracovia Kraków 1:1 (0:0)
Bramki: Lorenco Simic (67-głową) – Rivaldinho (48-głową).
Żółte kartki: Lubomir Guldan, Sasa Balic – Ivan Fiolic. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 4500.

Lech Poznań – Warta Poznań 1:0 (0:0)
Bramki: Jakub Moder (90+1-karny).
Żółte kartki: Dani Ramirez – Mateusz Kuzimski, Aleks Ławniczak, Łukasz Trałka. Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 17 546.

Piast Gliwice – Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)
Bramka: Jesus Imaz (58).
Żółte kartki: Patryk Lipski, Sebastian Milewski – Bogdan Tiru. Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 2649.