Gościnni gospodarze

38
Jesus Imaz (z lewej) zdobywa drugą bramkę dla Jagiellonii na stadionie przy Łazienkowskiej FOTO: EPA/LESZEK SZYMAŃSKI

W żadnym z trzech niedzielnych spotkań 2. kolejki piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy nie udało się wygrać gospodarzom. Podobnie było w sobotę, kiedy wszystkie trzy mecze wygrali goście. Prowadzenie zachował Górnik Zabrze, ale punktów nie stracili również Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin.

Wicemistrz Polski Lech Poznań na własne życzenie przegrał przed tygodniem w Lubinie z Zagłębiem (1:2), w niedzielę przez swoją nonszalancję tylko zremisował z Wisłą Płock 2:2.

“Kolejorz” obie bramki stracił po rzutach karnych. W 17. minucie po przypadkowym zagraniu ręką Słowaka Lubomira Satki “jedenastkę” na gola zamienił Mateusz Szwoch. Natomiast w 88. pewnym egzekutorem był Patryk Tuszyński. W tej sytuacji karny został podyktowany za faul Roberta Gumnego na Norwegu Torgilu Gjerstsenie. W międzyczasie gole dla Lecha zdobyli Szwed Mikael Ishak w 56. i Jakub Kamiński w 68. minucie. Poznaniacy mieli więcej dogodnych sytuacji, ale byli nieskuteczni.

Płocczanie po raz drugi uratowali remis w końcówce. Na inaugurację podopiecznym Radosława Sobolewskiego remis w przedostatniej minucie meczu ze Stalą Mielec zapewnił Szwoch.

Remisem 2:2 zakończyło się także spotkanie Podbeskidzia Bielsko-Biała z Cracovią. Gospodarze dwukrotnie obejmowali prowadzenie; w 15. minucie za sprawą Karola Danielaka i w 58. po trafieniu Aleksandra Komora. Cracovia, która do rozgrywek przystąpiła z pięcioma ujemnymi punktami za czyny korupcyjne z sezonu 2003/04, odpowiadała golami Czecha Davida Jablonsky’ego w 45. i Słowaka Tomasa Vestenicky’ego w 82. minucie.

Po dwóch kolejkach bez punktu i bez zdobytej bramki pozostaje Piast Gliwice. Mistrz Polski 2018/19 na inaugurację przegrał we Wrocławiu ze Śląskiem 0:2, a w niedzielę u siebie z Pogonią Szczecin 0:1. Zwycięstwo “Portowcom” w 66. minucie dał Austriak Alexander Gorgon.

Po środowej, wstydliwej porażce w 2. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów z Omonią Nikozja 0:2, w sobotę piłkarze Legii ponownie zeszli pokonani z boiska na Łazienkowskiej. Tym razem w 2. kolejce ekstraklasy ulegli Jagiellonii Białystok 1:2, z którą w ostatnich 12 spotkaniach wygrali zaledwie trzy razy. W pierwszej połowie bramki dla gości zdobyli Chorwat Jakov Puljic oraz Hiszpan Jesus Imaz, który zakończył swoją akcję po kontrataku. W drugiej połowie Legia dominowała na boisku, ale efektem przewagi był tylko jeden gol – Czecha Tomasa Pehharta w 60. minucie.

Dla Jagiellonii, prowadzonej od tego sezonu przez Bogdana Zająca, to pierwsze zwycięstwo w oficjalnym meczu w sierpniu.

Teoretycznie do niespodzianki doszło także w Gdańsku, gdzie Lechia uległa Rakowowi Częstochowa 1:3. Po pierwsze jednak, goście już w poprzednim sezonie pokazali się z dobrej strony w ekstraklasie, a po drugie – od 40. minuty grali w przewadze, bowiem czerwoną kartkę zobaczył obrońca Lechii Michał Nalepa. Wówczas było jeszcze 0:0. Bohaterem spotkania okazał się reprezentant Łotwy Vladislavs Gutkovskis – strzelec dwóch goli. Ozdobą meczu było jednak trafienie innego gracza Rakowa – Marcina Cebuli (na 1:1), który popisał się wspaniałym strzałem tzw. nożycami.

Na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie czeka Wisła Kraków. “Biała Gwiazda” najpierw odpadła sensacyjnie w 1/32 finału Pucharu Polski po porażce 1:2 z trzecioligowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, następnie zremisowała w lidze z Jagiellonią w Białymstoku 1:1, a teraz uległa u siebie Śląskowi 1:3. Dwie bramki dla wrocławskiej drużyny zdobył słowacki pomocnik Robert Pich, w tym jedną z rzutu karnego.

Śląsk ma komplet sześciu punktów, podobnie jak Górnik i KGHM Zagłębie, które w piątek odniosły zwycięstwa nad beniaminkami. Zabrzanie pokonali w Mielcu Stal 2:0, natomiast lubinianie wygrali u siebie z Wartą Poznań 1:0, po raz drugi zapewniając sobie komplet punktów w końcówce.

Z uwagi na krótszy niż zwykle sezon odbędzie się tylko 30, a nie – jak dotychczas – 37 kolejek. W przeciwieństwie do ostatnich lat nie będzie fazy finałowej, z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową. Od sezonu 2021/22 w rozgrywkach uczestniczyć będzie już 18 zespołów. W związku z tym w maju 2021 roku spadnie tylko jeden zespół, a z pierwszej ligi awansują trzy.

Bramka: Damjan Bohar (88-głową).

Żółte kartki: Jakub Wójcicki, Dominik Jończy, Jakub Żubrowski – Mateusz Kuzimski. Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Widzów ok. 4 tys.

Stal Mielec – Górnik Zabrze 0:2 (0:1)

Bramki: Paweł Bochniewicz (36-głową), Alasana Manneh (47).

Żółte kartki: Kamil Kościelny, Grzegorz Tomasiewicz – Alex Sobczyk, Przemysław Wiśniewski. Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 3420.

Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa 1:3 (1:0)

Bramki: Omran Haydary (45+3) – Marcin Cebula (46), Vladislavs Gutkovskis (55-głową, 76).

Żółte kartki: Mateusz Sopoćko, Michał Nalepa, Dusan Kuciak, Karol Fila – Vladislavs Gutkovskis. Czerwona kartka: Nalepa (40-faul). Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 5424.

Wisła Kraków – Śląsk Wrocław 1:3 (1:1)

Bramki: Mariusz Pawelec (40-samobójcza) – Robert Pich (17-karny, 75), Waldemar Sobota (85-karny).

Żółte kartki: Dawid Szot – Israel Puerto, Piotr Celeban. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 5044.

Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok 1:2 (0:2)

Bramki: Tomas Pekhart (60) – Jakov Puljić (19), Jesus Imaz (28).

Żółte kartki: Radosław Cierzniak (na ławce) – Juan Camara, Szymon Sobczak. Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).

Piast Gliwice – Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)

Bramka: Alexander Gorgon (66-głową).

Żółte kartki: Patryk Lipski, Jakub Świerczok, Tomas Huk – Adam Frączczak, Hubert Matynia, Kacper Smoliński. Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 2578.

Podbeskidzie B-B. – Cracovia 2:2 (1:1)

Bramki: Karol Danielak (15), Aleksander Komor (58-głową) – David Jablonsky (45), Tomas Vestenicky (82).

Żółte kartki: Szymon Mroczko, Kamil Biliński, Desley Ubbink (Podbeskidzie). Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 4308.

Lech Poznań – Wisła Płock 2:2 (0:1)

Bramki: Mikael Ishak (56), Jakub Kamiński (68) –  Mateusz Szwoch (17-karny), Patryk Tuszyński (88-karny).

Żółte kartki: Mateusz Szwoch, Damian Michalski, Alan Uryga (Wisła). Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 8226.