Grand Prix Polski dla Vaculika

10

Słowak Martin Vaculik wygrał żużlową Grand Prix Polski na torze w Gorzowie Wlkp. Bartosz Zmarzlik był drugi, a Patryk Dudek czwarty. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Tai Woffinden, który w sobotę zajął trzecie miejsce. Na drugie miejsce w „generalce” awansował Zmarzlik. a Maciej Janowski utrzymał trzecią pozycję.

Początek zawodów w Gorzowie nie zwiastował wielkich emocji. W pierwszej serii decydował start i wyjście z pierwszego łuku. Dalej była jazda gęsiego. W trzeciej odsłonie w swoim debiucie w GP wygrał Szymon Woźniak startujący z dziką kartą. Na koniec pierwszej serii doszło do pierwszej tego dnia wywrotki. Fredrik Lindgren stracił panowanie nad motocyklem i skończyło się to upadkiem jego i Zmarzlika. W powtórce Szwed został wykluczony, a pierwszy przyjechał Zmarzlik.

Druga seria przyniosła już więcej emocji. Najpierw Vaculik starł się z Dudkiem. Słowak wykorzystał błąd Polaka i zwyciężył. Z kolei w 6. biegu Artiom Łaguta fenomenalnym rajdem odebrał prowadzenie Jasonowi Doyle'owi. Kolejny wyścig wygrał Matej Żagar. Serię zakończył Zmarzlik, deklasując rywali. Po dwóch seriach było trzech niepokonanych – Zmarzlik, Łaguta i Żagar.

Trzecie występy w fazie zasadniczej wygranymi zakończyli Janowski, Łaguta, Vaculik i Dudek. Tym samym jedynym niepokonanym na tym etapie zawodów był Łaguta. Natomiast Polacy, poza Przemysławem Pawlickim, nadal byli w grze o miejsca w półfinale.

Czwartą serię otworzyła wygrana Żagara. 13. bieg nie był udany dla Woźniaka. Wygrał start, ale za pierwszym łukiem stracił prowadzenie i ostatecznie został minięty na dystansie przez wszystkich rywali. Zaraz potem pogromcę znalazł Łaguta, który mimo zaciekłego pościgu nie zdołał wyprzedzić Grega Hancocka. Dudek był trzeci. W 15. biegu Zmarzlik był nieuchwytny, zwyciężył z dużą przewagą z Doyle'em. Na koniec serii nr 4 najszybszy był Vaculik, a drugi Janowski.

W 18. biegu awans do półfinałowej fazy turnieju przypieczętował zwycięstwem Zmarzlik. W następnej gonitwie na starcie stanęło trzech Polaków z szansami na pozycję w ósemce – Janowski, Dudek i Woźniak. Na początek kibicom zadrżały jednak serca, bo Sajfutdinow upadając na tor spowodował wywrotkę Janowskiego. Rosjanin został wykluczony. W powtórce w polskim składzie wygrał Dudek, przed Woźniakiem i Janowskim.

Z pięciu naszych reprezentantów do półfinałów awansowało trzech: Zmarzlik, Dudek i Janowski. Trzej Polacy zmierzyli się w pierwszym półfinale. Wygrał Zmarzlik przed Dudkiem, a Janowski zamknął stawkę i odpadł. W drugim najszybszy był Vaculik, a lider klasyfikacji GP – Woffinden wyprzedził po zewnętrznej bardzo szybkiego w sobotę Łagutę.
Finał miał ogromną dramaturgię. Z powodu nierównego startu zawodnicy po raz drugi stanęli na linii, a gdy rozpoczęli ściganie, Zmarzlik zderzył się z Dudkiem. Ten wpadł na bandę, ale opuścił tor o własnych siłach. Sędzia nie zdecydował się nikogo wykluczyć. Potrzebna okazała się trzecia powtórka, bo Dudek ruszył za szybko. Start wygrał Zmarzlik, ale kapitalny atak przy bandzie dał zwycięstwo Vaculikowi.

Zmarzlik, choć nie wygrał w Gorzowie, to dzięki zdobyciu 18 punktów awansował w klasyfikacji generalnej z czwartego miejsca na drugie. Do prowadzącego Woffindena traci 16 „oczek”. Tuż za Woffindenem i Zmarzlikiem, z 79 „oczkami” na koncie, plasuje się  Janowski, który nie zmienił swojego miejsca. O jedną pozycję, z szóstej na piątą, awansował Dudek. Zwycięzca zawodów w Gorzowie, Vaculik, jest dopiero trzynasty. Warto jednak pamiętać, że ze względu na kontuzję opuścił dwa pierwsze turnieje Grand Prix.

Kolejna, ósma już runda IMŚ rozegrana zostanie 8 września na stadionie im. Matije Gubca w Krsku.

IMŚ NA ŻUŻLU
WYNIKI GRAND PRIX POLSKI:

Półfinał I: 1. Zmarzlik, 2. Dudek, 3. Żagar, 4. Janowski
Półfinał II: 1. Vaculik, 2. Woffinden, 3. Łaguta, 4. Hancock
Finał: 1. Vaculik, 2. Zmarzlik, 3. Woffinden, 4. Dudek

Końcowa klasyfikacja:
1. Martin Vaculik (Słowacja) – 18 (1,3,3,3,2,3,3) 
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 18 (3,3,1,3,3,3,2) 
3. Tai Woffinden (W. Brytania) – 12 (2,1,2,2,2,2,1) 
4. Patryk Dudek (Polska) – 12 (1,2,3,1,3,2,2,0)
5. Artiom Łaguta (Rosja) – 13 (3,3,3,2,1,1)
6. Matej Żagar (Słowenia) – 11 (3,3,1,3,0,1)
7. Greg Hancock (USA) – 10 (1,2,1,3,3,0)
8. Maciej Janowski (Polska) – 9 (2,1,3,2,1,0)
9. Jason Doyle (Australia) – 9 (2,2,2,2,1)
10. Szymon Woźniak (Polska) – 8 (3,1,2,0,2)
11. Nicki Pedersen (Dania) – 6 (2,2,1,1,d)
12. Craig Cook (W. Brytania) – 4 (0,0,0,1,3)
13. Przemysław Pawlicki (Polska) – 3 (1,0,0,0,2)
14. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 3 (0,1,2,0, w)
15. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 2 (w, 0,0,1,1)
16. Chris Holder (Australia) – 0 (0,0,0,0,0)

CZOŁÓWKA KLASYFIKACJI GENERALNEJ:
1. Tai Woffinden (W. Brytania)  103
2. Bartosz Zmarzlik (Polska)  87
3. Maciej Janowski (Polska)  79
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)  76
5. Patryk Dudek (Polska)  68
6. Greg Hancock (USA)  66
7. Artiom Łaguta (Rosja)  66
8. Emil Sajfutdinow (Rosja)  65
9. Maciej Żagar (Słowenia)  61
10. Jason Doyle (Australia)  53

14. Przemysław Pawlicki (Polska)  30

Autor: JG, (R)