Grand Prix Polski dla Zmarzlika

72
Bartosz Zmarzlik wygrał we Wrocławiu i jest pierwszy na półmetku cyklu GP FOTO: [email protected]

Bartosz Zmarzlik wygrał żużlową Grand Prix Polski na Nowym Olimpijskim we Wrocławiu, piątą eliminację indywidualnych mistrzostw świata, i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej na półmetku cyklu. W finale pokonał Słowaka Martina Vaculika, Duńczyka Leona Madsena i Janusza Kołodzieja.

W półfinałach wrocławskiego turnieju odpadli Maciej Janowski i Patryk Dudek, a po zasadniczej części zawodów – Maksym Drabik.
Pierwszym Polakiem, który na Nowym Olimpijskim w sobotę zebrał ogromne brawa, był debiutujący w tegorocznym cyklu eliminacji mistrzostw świata Drabik, kiedy w drugim biegu imprezy zdobył trzy punkty. 21-latek kolejnych wyścigów nie miał już tak udanych i zawody skończył z dorobkiem czterech punktów, co dało mu 13. miejsce.
W początkowej fazie zawodów najrówniej z Biało-Czerwonych jeździli Kołodziej i Janowski. Ten pierwszy po czterech seriach miał 10 punktów, czyli tyle samo co prowadzący Rosjanin Emil Sajfutdinow, a popularny Magic tylko oczko mniej. Dobrze radził też sobie Zmarzlik, który zgromadził osiem punktów i też był w ósemce dającej prawo jazdy w półfinałach. W ostatniej serii cała trójka pojechała doskonale i przypieczętowała awans do półfinału.
Do ostatniego biegu za to musiał walczyć, a później drżeć o korzystne rozstrzygnięcia, Dudek. Żużlowiec Stelmetu Falubaz Zielona Góra przeżywał istną huśtawkę na Nowym Olimpijskim. Najpierw zdobył dwa oczka, później dwa razy był ostatni, aby następnie dwa razy wygrać i rzutem na taśmę wedrzeć się do ósemki.
Wydarzeniem wrocławskiej Grand Prix był powrót po kontuzji aktualnego indywidualnego mistrza świata Taia Woffindena. Brytyjczyk zaczął nieźle, bo w swoim pierwszym starcie zdobył dwa punkty, ale później było już słabiej. Woffinden nie był tak szybki jak przed wypadkiem w Lublinie i zawody we Wrocławiu zakończył z dorobkiem sześciu punktów. Brytyjczyk mocno jednak przyczynił się do awansu Dudka do półfinału, bo w ostatnim swoim starcie wyprzedził Artioma Łagutę i Jasona Doyle’a, którzy mogli wyprzedzić Polaka.
Rundę zasadniczą wygrał piekielnie szybki Sajfutdinow, który zgromadził 13 punktów i większą liczbą zwycięstw wyprzedził Kołodzieja. Rosjanin jednak przepadł w półfinale, w którym przyjechał do mety dopiero trzeci za plecami Vaculika i Madsena. Odpadł także ambitnie walczący do samej mety, Dudek.
Sytuacja po turnieju tak się ułożyła, że w drugim półfinale pojechali razem Kołodziej, Zmarzlik i Janowski, a czwartym był Szwed Antonio Lindbaeck.
Ostatnie dwa biegi kibice oglądali na stojąco. Najpierw zacięty pojedynek o drugie miejsce dające awans do finału stoczyli Kołodziej i Janowski, bo z przodu pędził Zmarzlik. Przez większą część biegu górą był wrocławianin, ale na mecie lepszy okazał się ten pierwszy.
W finale Zmarzlik nie dał szans rywalom. Wyszedł pierwszy spod taśmy i później tylko powiększał przewagę. Kołodziej walczył o trzecie miejsce, ale musiał uznać wyższość Madsena.
„Jestem bardzo szczęśliwy, że wygrałem drugą Grand Prix. Trening nie wyszedł mi dobrze, ale turniej był bardzo udany. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy we mnie wierzyli. Prowadzę w klasyfikacji generalnej, ale to na razie nie ma wielkiego znaczenia, bo jeszcze dużo ścigania i wiele może się wydarzyć” – powiedział po zawodach Zmarzlik.
Po pięciu turniejach GP Zmarzlik ma 61 pkt. Taki sam dorobek posiadają też Sajfutdinow i Madsen, ale to Polak jest pierwszy ze względu na niższy numer startowy. W pierwszej ósemce cyklu jest cała czwórka naszych reprezentantów. Piąty jest Dudek, siódmy Kołodziej, a ósmy Janowski.
Przed zawodnikami jeszcze pięć turniejów. Najbliższy, 17 sierpnia, w szwedzkiej Manilli – Grand Prix Skandynawii.

IMŚ NA ŻUŻLU
WYNIKI GP POLSKI WE WROCŁAWIU:
Półfinał nr 1. Vaculik, Madsen, Sajfutdinow, Dudek
Półfinał nr 2. Zmarzlik, Kołodziej, Janowski, Lindbaeck
Finał. Zmarzlik, Vaculik, Madsen, Kołodziej
Końcowa kolejność:

 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 17 (2,3,1,2,3,3,3)
 2. Martin Vaculik (Słowacja) – 15 (1,3,1,3,2,3,2)
 3. Leon Madsen (Dania) – 14 (3,3,2,1,2,2,1)
 4. Janusz Kołodziej (Polska) – 15 (3,2,3,2,3,2,0)
 5. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 14 (3,1,3,3,3,1)
 6. Maciej Janowski (Polska) – 12 (2,2,2,3,2,1)
 7. Patryk Dudek (Polska) – 8 (2,0,0,3,3,0)
 8. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 7 (0,3,3,0,1,0)
 9. Artiom Łaguta (Rosja) – 7 (1,1,2,2,1)
 10. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 6 (2,1,0,1,2)
 11. Jason Doyle (Australia) – 5 (0,2,3,0,0)
 12. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 5 (1,2,2,0,0)
 13. Maksym Drabik (Polska) – 4 (3,0,0,1,0)
 14. Max Fricke (Australia) – 4 (0,1,1,2,0)
 15. Matej Zagar (Słowenia) – 3 (0,w,1,1,1)
 16. Niels Kristian Iversen (Dania) – 2 (1,0,0,0,1)

CZOŁÓWKA KLASYFIKACJI GENERALNEJ:

 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 61 pkt
 2. Emil Sajfutdinow (Rosja) 61
 3. Leon Madsen (Dania) 61
 4. Martin Vaculik (Słowacja) 59
 5. Patryk Dudek (Polska) 55
 6. Fredrik Lindgren (Szwecja) 47
 7. Janusz Kołodziej (Polska) 44
 8. Maciej Janowski (Polska) 36
 9. Jason Doyle (Australia) 35
 10. Artiom Łaguta (Rosja) 34