Historyczne zwycięstwo Nayela Nassara

Longines Masters of New York

546
Egipcjanin Nayel Nassar zdobył główne trofeum Longines Masters of New York. Na miejscu drugim uplasował się Holender Harrie, a na trzecim Belg Olivier Philippaerts / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Egipcjanin Nayel Nassar został dwukrotnym mistrzem podczas zawodów Longines Masters of New York, będących jednym z czterech etapów Longines Masters Series 2018/2019. Zwyciężył zarówno w konkursie Longines Grand Prix jak i Longines Speed Challenge

Nowojorska część turnieju w skokach przez przeszkody – Longines Masters Series – odbyła się w dniach od 25 do 28 kwietnia i miała miejsce w hali Nassau Veterans Memorial Coliseum mieszczącej się w Uniondale na Long Island. Najważniejszą częścią zawodów był niedzielny konkurs Longines Grand Prix of New York, który przyciągnął tłumy widzów.

Publiczność na pewno nie mogła narzekać na nudę ponieważ na parkurze dużo się działo, tym bardziej, że pula nagród w Grand Prix wynosiła 400 tys. dolarów.

W Longines Grand Prix of New York wzięło udział 29 jeźdźców i koni. Zgodnie z decyzją gospodarza toru, którym był Frank Rothenberger z grona osób, które ukończyły pierwszą fazę zawodów tzw. Masters One (CSI5*) do finałowej rundy miało przejść 12 najlepszych skoczków. W tym gronie znalazło się 6 zawodników, którzy pierwszą część zaliczyli bezbłędnie oraz sześciu, którzy strącili z przeszkód po cztery belki.

Nayel Nassar z Egiptu zajął pierwsze miejsce podczas Longines Grand Prix of New York. Drugi był Harrie Smolders z Holandii, a trzeci Olivier Philippaerts z Belgii

Ostatecznie najlepszy okazał się pochodzący z Egiptu Nayel Nassar, który na 13-letnim wałachu westfalskim Lucifer V należącym do Evergate Stables LLC pokonał trasę w ciągu 38,59 s. Było to jego drugie zwycięstwo podczas nowojorskiej edycji Longines Masters Series, ponieważ w piątkowych rozgrywkach, Nayel Nassar i jego Lucifer V okazali się bezkonkurencyjni podczas Longines Speed Challenge, gdzie z czasem 58,45 s zajęli pierwsze miejsce. W rzeczywistości czas ten wynosił 46,45 s lecz za strącenie jednej belki zostały mu doliczone dwie karne sekundy. Tym samym został on pierwszym w historii zawodnikiem, którym podczas tego samego turnieju dwukrotnie sięgnął po zwycięstwo i został mistrzem zarówno w Longines Speed Challenge, jak i Longines Grand Prix. Dodatkowo osiągnął to na tym samym koniu – super szybkim i skocznym Luciferze V będącym dumą Evergate Stables.

Egipcjanin Nayel Nassar zdobył także miejsce pierwsze w Longines Speed Challenge

W niedzielnym Longines Grand Prix of New York miejsce drugie zdobył reprezentujący Holandię Harrie Smolders, który na 11-letniej klaczy Une de l’Othain uzyskał czas wynoszący 38,59 s.

Holander Harrie Smolders na klaczy Une de l’Othain wywalczył miejsce drugie podczas Longines Grand Prix of New York

Trzeci był zawodnik z Belgii Olivier Philippaerts jeżdżący na 13-letniej klaczy H&M Cue Channa, który pokonał trasę z przeszkodami w czasie 40,93 s.

Belgi Olivier Philippaerts jeżdżący na klaczy H&M Cue Channa zdobył miejsce trzecie podczas Longines Grand Prix of New York

Z kolei podczas piątkowego Longines Speed Challenge na drugiej pozycji – z czasem 61,07 s – uplasował się reprezentant Stanów Zjednoczonych Kristen Vanderveen jeżdżący na 14-letnim koniu Bull Run’s Faustino de Tili.

Miejsce trzecie – z czasem 61,11 s – zajął Olivier Philippaerts reprezentujący Belgię i jeżdżący na 11-letnim koniu Insolente Des Dix Bonniers.

Konkurs Longines Masters of New York był trzecim etapem Longines Masters Series 2018/2019. Pierwszy odbył się w Paryżu na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Drugi miał miejsce w Hongkongu i odbył się w połowie lutego br. Natomiast czwarty i zarazem finałowy etap będzie miał miejsce w szwajcarskiej Lozannie, w terminie od 21 do 23 czerwca br.

Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom Longines Grand Prix of New York.
Na podium znaleźli się: Nayel Nassar (miejsce 1), Harrie Smolders (miejsce 2) oraz Olivier Philippaerts (miejsce 3)