Hurkacz wraca do gry

92
Hubert Hurkacz sprawdzi w West Palm Beach swoją aktualną dyspozycję FOTO: EPA/JOHN G. MABANGLO

W maju w USA rozpocznie się cykl pokazowych turniejów serii UTR Pro Match Series. W zawodach weźmie udział kilka rozpoznawalnych postaci światowego tenisa, w tym najlepszy polski zawodnik – Hubert Hurkacz.

Po dwóch miesiącach niemal całkowitego zawieszenia (jedynie w Rosji odbywały się rozgrywki amatorskie) zawodowi tenisiści powoli wracają do rywalizacji. W niemieckim Hoehr-Grenzhausen odbywa się turniej z udziałem m.in. Dustina Browna i Yannicka Hanfmanna, w Polsce planowana jest organizacja Marbello Cup. Pomysł na przywrócenie tenisa mają też w USA.

Dziennik „New York Times” poinformował, że w maju w USA odbędą się turnieje UTR Pro Match Series. Spotkania będą rozgrywane na twardej nawierzchni i z zachowaniem wszystkich zasad dystansu społecznego. Zabraknie widzów na trybunach i dzieci do podawania piłek, a po zakończeniu każdego meczu plac gry będzie dezynfekowany. Na korcie będą znajdować się jedynie tenisiści i sędzia główny. Kibice będą mogli śledzić zmagania zawodników za pośrednictwem stacji Tennis Channel.

„Staramy się przywrócić zawodowy tenis do telewizji i robimy to w bardzo bezpieczny sposób – powiedział Mark Leschly, prezes Universal Tennis, organizatora zawodów. – Świat się zmienił i my musimy się do tego dostosować. W najbliższej przyszłości jedyną formą rywalizacji są turnieje lokalne, singlowe i z niewielką liczbą uczestników”.

Pierwsze turnieje serii odbędą w West Palm Beach na Florydzie. W dniach 8-10 maja zostanie rozegrana męska impreza z udziałem Amerykanów Tennysa Sandgrena, Reilly’ego Opelki i Tommy’ego Paula oraz Hurkacza. Polak w ostatniej chwili zastąpił Włocha Matteo Berrettiniego, który wycofał się z powodu kontuzji kostki.

Reprezentant Polski przebywa w USA od dwóch miesięcy. W marcu miał wystąpić w prestiżowym BNP Paribas Open w Indian Wells, ale z powodu pandemii koronawirusa wszelkie rozgrywki zawodowe zostały zawieszone. Udał się więc do Saddlebrook, gdzie mógł ćwiczyć pod okiem swojego szkoleniowca Craiga Boyntona.

W ciągu trzech dni każdy tenisista rozegra trzy mecze i będzie mógł sprawdzić swoją aktualną dyspozycję. Dwa tygodnie później (22-24 maja) w tym samym miejscu zagrają tenisistki – Ajla Tomljanović, Alison Riske, Amanda Anisimova i Danielle Collins.

Turnieje będą miały status pokazowych. Za udział tenisiści i tenisistki nie otrzymają punktów do rankingów, mogą za to liczyć na premie finansowe od organizatorów. „Nic wielkiego. Czterocyfrowa kwota za dzień dla tenisisty” – powiedział o nagrodach Harry Cicma, promotor serii.

Przypomnijmy, że zawodowe turnieje tenisowe cyklów ATP, WTA i ITF są zawieszone do 13 lipca, lecz pojawiła się nieoficjalna informacja, że przerwa zostanie wydłużona do 3 sierpnia.

Wciąż nie wiadomo, czy planowany na 31 sierpnia-13 września wielkoszlemowy US Open 2020 odbędzie się w wyznaczonym terminie w Nowym Jorku. Władze Amerykańskiego Związku Tenisowego (USTA) potwierdziły, że  rozważane są różne możliwości. Jedną z opcji jest przeniesienie imprezy do Indian Wells i przeprowadzenie jej w listopadzie.