Ivi Lopez w potrójnej koronie

55
Ivi Lopez otrzymał trzy nagrody indywidualne – dla najlepszego piłkarza, pomocnika i króla strzelców rozgrywek FOTO: PAP/LESZEK SZYMAŃSKI

W poniedziałek w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca zakończony w sobotę sezon piłkarskiej ekstraklasy. Trzy nagrody indywidualne – dla najlepszego piłkarza, pomocnika i króla strzelców rozgrywek – otrzymał Ivi Lopez z Rakowa Częstochowa.

Hiszpan przyczynił się do zdobycia przez ten klubu wicemistrzostwa kraju i Pucharu Polski.

Głosy na najlepszego piłkarza – spośród pięciu wytypowanych przez kapitułę – oddawali zawodnicy, którzy grali w tym sezonie w ekstraklasie; przy czym nie można było głosować na kolegę z drużyny.

“Walka o mistrzostwo jest czymś nie do opisania, dzięki niej wszyscy w drużynie stają się lepsi. Dedykuję nagrodę zespołowi, klubowi, który postawił na mnie, gdy jako piłkarz byłem prawie ‘martwy’. Kocham grać w piłkę, ale czasami są takie momenty, że tego się odechciewa. Dziękuję, że pozwoliliście mi wrócić do futbolu” – powiedział Lopez, który z 20 golami został najlepszym strzelcem sezonu.

Na pytanie, czy pozostanie w Polsce i pod Jasną Górą, odparł: “Bardzo bym chciał, mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i za rok z Rakowem znów będziemy walczyć o najwyższe cele”.

Drugim piłkarzem Rakowa, który został doceniony i wyróżniony, był Vladan Kovacevic. Rozgrywający pierwszy sezon w Polsce Bośniak został wybrany na najlepszego bramkarza.

Również cztery nagrody indywidualne trafiły do przedstawicieli Lecha Poznań. Za najlepszego trenera sezonu uznano Macieja Skorżę, pod wodzą którego “Kolejorz” po siedmiu latach został ponownie mistrzem kraju, a także grał w finale Pucharu Polski. Pamiątkową statuetkę wręczył Skorży, który ma w dorobku już cztery tytuły, Czesław Michniewicz, też kiedyś pracujący w Poznaniu. Obrońcą sezonu został Bartosz Salamon, najlepszym napastnikiem Szwed Mikael Ishak, a młodzieżowcem sezonu Jakub Kamiński.

“Będę tęsknił za całą drużyną, z którą zdobyłem mistrzostwo. Był to bardzo udany sezon dla mnie, dla zespołu, ale przede mną nowe wyzwania i mam nadzieję, że w Niemczech będę trzymać poziom” – zaznaczył pomocnik, który od lata będzie zawodnikiem VfL Wolfsburg.

Najładniejszą bramkę sezonu zdobył Fabian Piasecki – zawodnika Śląska Wrocław nagrodzono za trafienie efektowną przewrotką w meczu z Piastem Gliwice w 5. kolejce.

Statuetkę za najlepszy wynik w cyklicznym programie “Turbokozak”, w którym piłkarze wykonują szereg konkurencji technicznych na punkty, otrzymał Łukasz Zwoliński z Lechii Gdańsk.

Z kolei za “numer sezonu” nagrodzony został Flavio Paixao z Lechii Gdańsk, który jako pierwszy z obcokrajowców został członkiem elitarnego Klubu 100, zrzeszającego piłkarzy, którzy zdobyli co najmniej 100 goli w polskiej ekstraklasie.

NAGRODY INDYWIDUALNE ZA SEZON 2021/22:

Piłkarz sezonu – Ivi Lopez (Hiszpania/Raków Częstochowa)

Trener sezonu – Maciej Skorża (Lech Poznań)

Bramkarz sezonu – Vladan Kovacevic (Bośnia/Raków Częstochowa)

Obrońca sezonu – Bartosz Salamon (Lech Poznań)

Pomocnik sezonu – Ivi Lopez (Hiszpania/Raków Częstochowa)

Napastnik sezonu – Mikael Ishak (Szwecja/Lech Poznań)

Młodzieżowiec sezonu – Jakub Kamiński (Lech Poznań)

Król strzelców – Ivi Lopez (Hiszpania/Raków Częstochowa) – 20 goli

Gol sezonu – Fabian Piasecki (Śląsk Wrocław)

Numer sezonu – Flavio Paixao (Portugalia/Lechia Gdańsk) – 101 goli w ekstraklasie