Janowski na podium w Malilli

59
Podium Grand Prix Skandynawii – od lewej: Leon Madsen, Fredrik Lindgren i Maciej Janowski FOTO: EPA/MIKAEL FRITZON

Maciej Janowski zajął trzecie miejsce w turnieju o Grand Prix Skandynawii w jeździe na żużlu, szóstej eliminacji indywidualnych mistrzostw świata 2019. Na torze w szwedzkiej Malilli zwyciężył reprezentant gospodarzy Fredrik Lindgren, a drugi był Leon Madsen. Duńczyk objął samodzielne prowadzenie w klasyfikacji generalnej z 75 punktami. Sześć punktów mniej ma Bartosz Zmarzlik.

Zawody w Malilli nie były specjalnie udane dla Polaków. Najlepiej z nich radził sobie jeżdżący w lidze szwedzkiej w miejscowym klubie Dackarna Janowski, który w fazie zasadniczej wygrał trzy wyścigi i pewnie awansował do półfinału. Sztuka ta udała się także prowadzącemu po pięciu turniejach w cyklu GP Zmarzlikowi, natomiast Patryk Dudek i Janusz Kołodziej zakończyli starty na fazie zasadniczej szwedzkich zawodów. Pierwszy na 12. pozycji z sześcioma punktami, drugi na przedostatniej z zaledwie czterema.

Janowski pewnie wygrał swój półfinał, natomiast Zmarzlik w swoim był tylko tłem dla rywali. W finale Polak, mimo walecznej postawy, przegrał z Lindgrenem i Madsenem, a czwarte miejsce zajął rewelacyjnie spisujący się w fazie zasadniczej turnieju Rosjanin Artiom Łaguta.

Bohaterem wieczoru był Lindgren, który w szóstym wyścigu uczestniczył w poważnie wyglądającym wypadku z udziałem m.in. Dudka i do końca zawodów wyraźnie utykał. Mimo to odniósł efektowne zwycięstwo, wygrywając czwarty turniej GP w karierze.

Na cztery eliminacje przed zakończeniem mistrzostw Madsen ma 75 pkt i o sześć wyprzedza Zmarzlika oraz o siedem Rosjanina Emila Sajfutdinowa i Słowaka Martina Vaculika. Lindgren przesunął się z szóstego miejsca na piąte. Przed rundą w Malilli tracił do podium 14 punktów. Teraz jego strata do trzeciego zawodnika zmalała do 5 „oczek”. Dudek jest szósty – 61 pkt, Janowski siódmy – 51, a Kołodziej dziewiąty – 48.

Następna, siódma runda cyklu Grand Prix odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia w Teterow. Z „dziką kartą” w GP Niemiec wystąpi Martin Smolinski, a rezerwowymi będą Kai Huckenbeck oraz Max Dilger. A potem jeszcze Grand Prix Danii w Vojens (7 września), Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff (21 września) i na zakończenie Grand Prix Polski w Toruniu (5 października).

IMŚ NA ŻUŻLU

WYNIKI GP SKANDYNAWII:

1. półfinał: 1. Lindgren, 2. Łaguta, 3. Vaculik, 4. Zmarzlik

2. półfinał: 1. Janowski, 2. Madsen, 3. Michelsen, 4, Zagar

Finał: 1. Lindgren, 2. Madsen, 3. Janowski, 4. Łaguta

Końcowa kolejność:

1. Fredrik Lindgren (Szwecja) 16

2. Leon Madsen (Dania) 14

3. Maciej Janowski (Polska) 15

4. Artiom Łaguta (Rosja) 16

5. Mikkel Michelsen (Dania) 9

6. Martin Vaculik (Słowacja) 9

7. Bartosz Zmarzlik (Polska) 8

8. Jason Doyle (Australia) 7

9. Matej Zagar (Słowenia) 7

10. Niels-Kristian Iversen (Dania) 7

11. Emil Sajfutdinow (Rosja) 7

12. Patryk Dudek (Polska) 6

13. Tai Woffinden (W. Brytania) 6

14. Max Fricke (Australia) 5

15. Janusz Kołodziej (Polska) 4

16. Jacob Thorssell (Szwecja) 2

KLASYFIKACJA GENERALNA:

1. Leon Madsen (Dania) 75 pkt

2. Bartosz Zmarzlik (Polska) 69

3. Emil Sajfutdinow (Rosja) 68

4. Martin Vaculik (Słowacja) 68

5. Fredrik Lindgren (Szwecja) 63

6. Patryk Dudek (Polska) 61

7. Maciej Janowski (Polska) 51

8. Artiom Łaguta (Rosja) 50

9. Janusz Kołodziej (Polska) 48

10. Jason Doyle (Australia) 42

17. Bartosz Smektała (Polska) 10

20. Maksym Drabik (Polska) 4