Janowski na podium w Malilli

44
Podium Grand Prix Skandynawii – od lewej: Leon Madsen, Fredrik Lindgren i Maciej Janowski FOTO: EPA/MIKAEL FRITZON

Maciej Janowski zajął trzecie miejsce w turnieju o Grand Prix Skandynawii w jeździe na żużlu, szóstej eliminacji indywidualnych mistrzostw świata 2019. Na torze w szwedzkiej Malilli zwyciężył reprezentant gospodarzy Fredrik Lindgren, a drugi był Leon Madsen. Duńczyk objął samodzielne prowadzenie w klasyfikacji generalnej z 75 punktami. Sześć punktów mniej ma Bartosz Zmarzlik.

Zawody w Malilli nie były specjalnie udane dla Polaków. Najlepiej z nich radził sobie jeżdżący w lidze szwedzkiej w miejscowym klubie Dackarna Janowski, który w fazie zasadniczej wygrał trzy wyścigi i pewnie awansował do półfinału. Sztuka ta udała się także prowadzącemu po pięciu turniejach w cyklu GP Zmarzlikowi, natomiast Patryk Dudek i Janusz Kołodziej zakończyli starty na fazie zasadniczej szwedzkich zawodów. Pierwszy na 12. pozycji z sześcioma punktami, drugi na przedostatniej z zaledwie czterema.

Janowski pewnie wygrał swój półfinał, natomiast Zmarzlik w swoim był tylko tłem dla rywali. W finale Polak, mimo walecznej postawy, przegrał z Lindgrenem i Madsenem, a czwarte miejsce zajął rewelacyjnie spisujący się w fazie zasadniczej turnieju Rosjanin Artiom Łaguta.

Bohaterem wieczoru był Lindgren, który w szóstym wyścigu uczestniczył w poważnie wyglądającym wypadku z udziałem m.in. Dudka i do końca zawodów wyraźnie utykał. Mimo to odniósł efektowne zwycięstwo, wygrywając czwarty turniej GP w karierze.

Na cztery eliminacje przed zakończeniem mistrzostw Madsen ma 75 pkt i o sześć wyprzedza Zmarzlika oraz o siedem Rosjanina Emila Sajfutdinowa i Słowaka Martina Vaculika. Lindgren przesunął się z szóstego miejsca na piąte. Przed rundą w Malilli tracił do podium 14 punktów. Teraz jego strata do trzeciego zawodnika zmalała do 5 „oczek”. Dudek jest szósty – 61 pkt, Janowski siódmy – 51, a Kołodziej dziewiąty – 48.

Następna, siódma runda cyklu Grand Prix odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia w Teterow. Z „dziką kartą” w GP Niemiec wystąpi Martin Smolinski, a rezerwowymi będą Kai Huckenbeck oraz Max Dilger. A potem jeszcze Grand Prix Danii w Vojens (7 września), Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff (21 września) i na zakończenie Grand Prix Polski w Toruniu (5 października).