Jedenastka 100-lecia PZPN

201
FOTO: MATERIAŁY PRASOWE

Bramkarz Józef Młynarczyk, obrońcy Łukasz Piszczek, Władysław Żmuda, Jerzy Gorgoń i Antoni Szymanowski, pomocnicy Henryk Kasperczak, Kazimierz Deyna i Zbigniew Boniek oraz napastnicy Grzegorz Lato, Robert Lewandowski i Włodzimierz Lubański – to jedenastka stulecia PZPN, zaprezentowana na jubileuszowej gali w Warszawie.

Wyboru jedenastki dokonali kibice za pomocą głosowania na specjalnie stworzonej do tego stronie internetowej oraz 27-osobowa kapituła (dziennikarze sportowi, byli selekcjonerzy oraz członkowie Komisji Mediów i Marketingu PZPN), która wcześniej wytypowała 100 kandydatów. Głosowanie trwało od 1 października do 20 listopada.
Trenerem drużyny stulecia został Kazimierz Górski, o czym przez aklamację zadecydowała kapituła konkursu.
Wyróżnieni zawodnicy otrzymali pamiątkowe statuetki z rąk byłych selekcjonerów reprezentacji Polski: Antoniego Piechniczka, Pawła Janasa, Jerzego Engela i Adama Nawałki. W imieniu Piszczka i Lewandowskiego (nie mogli się pojawić osobiście z powodu meczów Bundesligi w weekend – przyp. red.) odebrali je ich rodzice, zaś nieżyjącego już Deynę zastąpił kustosz muzeum Legii Warszawa.
Na uroczystej gali 100-lecia PZPN w warszawskim hotelu „Double Tree by Hilton” pojawili się m. in. prezydent III RP Andrzej Duda, prezydent FIFA Gianni Infantino, prezydent UEFA Aleksander Ceferin czy wielu byłych selekcjonerów i reprezentantów Polski. Nie brakowało przemówień oraz występów artystycznych.