Kluczowe decyzje UEFA

79
Reprezentacja Polski wystąpi na Euro w grupie E. Na razie Biało-Czerwoni znają dwóch rywali – Hiszpanię i Szwecję FOTO: EPA/TOMS KALNINS

UEFA potwierdziła kalendarz przyszłorocznych, przełożonych z powodu koronawirusa mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zatwierdziła także nowy terminarz meczów reprezentacji narodowych w Lidze Narodów i przyjęła ogólne zasady kwalifikacji do finałów mistrzostw świata 2022, które mają odbyć się w Katarze. Nie zapomniała też o europejskich pucharach, przedstawiając plan dokończenia Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Przełożone o rok z powodu koronawirusa piłkarskie mistrzostwa Europy odbędą się w pierwotnie zgłoszonych 12 miastach, mimo komplikacji związanych z przesunięciem imprezy. Polska zagra więc dwa mecze grupy E w Dublinie, a jeden w Bilbao.

Finały Euro zostaną rozegrane w Amsterdamie, Baku, Bilbao, Bukareszcie, Budapeszcie, Kopenhadze, Dublinie, Glasgow, Londynie, Monachium, Rzymie i Sankt Petersburgu.Potwierdzono również daty turnieju – rozpocznie się 11 czerwca 2021 roku w stolicy Włoch, a zakończy decydującym meczem 11 lipca w Londynie, który pozostanie także gospodarzem półfinałów.

Reprezentacja Polski wystąpi w grupie E. Na razie Biało-Czerwoni znają dwóch rywali – Hiszpanię i Szwecję. Ostatniego jeszcze nie wyłoniono, a będzie nim zwycięzca tzw. ścieżki barażowej B, ktoś z grona: Słowacja, Irlandia Północna, Irlandia i Bośnia i Hercegowina. Półfinałowe mecze barażowe do przyszłorocznego turnieju odbędą się 8 października, a finały – 12 listopada.

Biało-Czerwoni zagrają na Euro kolejno 14 czerwca w Dublinie z drużyną wyłonioną w barażach, 19 czerwca w Bilbao z Hiszpanią i 23 czerwca w Dublinie ze Szwecją. Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność na turniej w 2021 roku.

Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził również nowy terminarz meczów reprezentacji narodowych w Lidze Narodów i towarzyskich.

Inauguracja Ligi Narodów odbędzie się w dniach 3-5 września. Kolejne spotkania przewidziano w następujących terminach: 6-8 września, 10-11 października, 13-14 października, 14-15 listopada, 17-18 listopada. Kadra Jerzego Brzęczka w dywizji A zmierzy się w grupie z Holandią, Włochami oraz Bośnią i Hercegowiną.

Mecze towarzyskie zostaną rozegrane w dniach 7-8 października oraz 11-12 listopada. Dokładne terminy z potwierdzonymi datami i godzinami rozpoczęcia spotkań zostaną dopiero ogłoszone.

Komitet Wykonawczy UEFA przyjął także ogólne zasady kwalifikacji do finałów mistrzostw świata 2022, które mają odbyć się w Katarze. O prawo gry w turnieju finałowym ubiegać się będzie 55 reprezentacji, które zostaną podzielone na 10 grup – po 5 z sześcioma i pięcioma zespołami.

Na Bliski Wschód pojedzie łącznie 13 reprezentacji zrzeszonych w UEFA. Będą to przede wszystkim zwycięzcy każdej z grup. Ponadto ekipy, które zajmą 2. lokaty oraz dwa najlepsze zespoły Ligi Narodów 2021, które nie wywalczą awansu, utworzą tzw. ścieżki barażowe, które wyłonią trzech pozostałych uczestników mistrzostw.

Kwalifikacje zaczną się w marcu 2021 r. i potrwają rok. Na koniec marca 2022 r. zaplanowane są baraże. Same mistrzostwa mają się odbyć w listopadzie i grudniu 2022 r.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się losowanie grup kwalifikacyjnych. Z pewnością natomiast poprzedzi je podział wszystkich reprezentacji na 6 koszyków na podstawie rankingu FIFA.

UEFA przedstawiła również plan dokończenia rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Sezon piłkarskiej Ligi Mistrzów zostanie dokończony w Lizbonie, w formie turnieju z udziałem ośmiu drużyn od 12 do 23 sierpnia. Pierwotnie finał miał się odbyć 30 maja w Stambule, ale rozgrywki zostały zawieszone w marcu z powodu koronawriusa.

Od 12 do 15 sierpnia rozegrane zostaną cztery ćwierćfinały, 18 i 19 to terminy półfinałów, a 23 sierpnia wyłoniony będzie zdobywca Pucharu Europy.

Areną siedmiu spotkań będą lizbońskie obiekty Benfiki – Estadio da Luz oraz Sportingu – Jose Alvalade.

Na razie pewne miejsca w ćwierćfinale są: Atletico Madryt, które w 1/8 finału wyeliminowało broniący trofeum Liverpool, Paris Saint-Germain oraz debiutujące na tym poziomie RB Lipsk i Atalanta Bergamo. W pozostałych czterech parach 1/8 finału zdążono przed przymusową przerwą rozegrać tylko pierwsze mecze.

Rewanżowe spotkania: Bayern Monachium – Chelsea Londyn (3:0 w pierwszym meczu), Barcelona – Napoli (1:1), Juventus Turyn – Olympique Lyon (1:0) i Manchester City – Real Madryt (2:1) odbędą się 7-8 sierpnia. Jeśli ich gospodarze z powodu pandemii nie będą mogli zorganizować tych meczów, to zostaną przeniesione do Portugalii.

Losowanie par ćwierćfinałowych i półfinałowych odbędzie się 10 lipca.

Także decydująca faza przerwanego z powodu koronawirusa sezonu piłkarskiej Ligi Europy zostanie rozegrana w formie turnieju z udziałem ośmiu drużyn. Gospodarzami będą Kolonia (tam także decydujące spotkanie), Duisburg, Duesseldorf i Gelsenkirchen.

Rywalizacja w LE została wstrzymana na etapie 1/8 finału, odbyło się tylko sześć z ośmiu pierwszych meczów.

Pozostałe pary 1/8 finału, w których nie rozegrano jeszcze pierwszego spotkania (Inter Mediolan – Getafe oraz Sevilla – Roma), będą rywalizować 5-6 sierpnia w formie jednego meczu, ale na razie nie podano miejsc.

Natomiast mecze od 1/4 finału – w formie turnieju – zostaną rozegrane na neutralnym terenie w Niemczech. Również bez spotkań rewanżowych. Turniej Final Eight odbędzie się od 10 do 21 sierpnia.

Gdańsk, w którym pierwotnie miał zostać rozegrany tegoroczny finał, otrzymał organizację spotkania finałowego w przyszłym sezonie.

Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu Adam Korol uważa, że zmiana przez UEFA miejsca rozegrania finałowego meczu Ligi Europy jest dobrą decyzją. „Zależało nam na obecności kibiców na trybunach, a za rok stadiony się zapełnią” – powiedział.