Kolejna zmiana lidera

53
Lech wygrał w Łodzi, odnosząc pierwsze w 2019 roku zwycięstwo na wyjeździe FOTO: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Piłkarze mistrza i wicemistrza Polski zremisowali bezbramkowo u siebie niedzielne mecze 3. kolejki PKO Ekstraklasy. Najlepszy w poprzednim sezonie Piast Gliwice zanotował taki wynik z Pogonią Szczecin, a Legia Warszawa – ze Śląskiem Wrocław. Kolejnym liderem został Lech Poznań, ale tyle samo punktów (7) mają także Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław.

Dwa z trzech niedzielnych meczów – w Warszawie i Gliwicach – zapowiadały się bardzo ciekawie. Na stadiony Legii i Piasta przyjechały bowiem drużyny, które jako jedyne miały po dwóch kolejkach komplet punktów. Oba spotkania nie dostarczyły jednak spodziewanych emocji.
Legia nie zdołała pokonać w wojskowych derbach Śląska, praktycznie nie stwarzając stuprocentowych okazji, ale trener gospodarzy Aleksandar Vukovic był zadowolony z postawy podopiecznych. Legia z czterema punktami plasuje się na miejscach 7-9, a Śląsk z siedmioma jest obecnie trzeci.
Goli nie było także w Gliwicach, gdzie mający sportowe problemy w tym sezonie Piast zremisował z prowadzącą przed 3. kolejką Pogonią. Obie drużyny przystąpiły do meczu osłabione brakiem istotnych dla swojej gry pomocników. Pogoń straciła na wiele miesięcy poważnie kontuzjowanego Kamila Drygasa, a gliwiczanie sprzedali do angielskiego Brentford FC Joela Valencię.
Wciąż czekający na pierwsze ligowe zwycięstwo podopieczni Waldemara Fornalika – na inaugurację zremisowali u siebie z Lechem 1:1, a później ulegli we Wrocławiu Śląskowi 1:2 (ponadto przegrali mecz o Superpuchar Polski i odpadli z europejskich rozgrywek) – zajmują z dwoma punktami dopiero 14. miejsce w tabeli.
W pierwszym niedzielnym meczu przedostatnia Wisła Płock uległa u siebie czwartej Lechii Gdańsk 1:2. Bramki dla gości zdobyli Artur Sobiech i po efektownej akcji Rafał Wolski, a jedyne trafienie dla „Nafciarzy” zaliczył w 84. minucie Dominik Furman. Chwilę przed golem Furmana czerwoną kartkę otrzymał siedzący na ławce Flavio Paixao.
Po odejściu Leszka Ojrzyńskiego (z powodu poważnych problemów osobistych) jako pierwszy szkoleniowiec drużynę Wisły prowadził dotychczasowy asystent Patryk Kniat, ale wieczorem poinformowano, że nowym trenerem został Radosław Sobolewski, dotychczasowy asystent Macieja Stolarczyka w imienniczce z Krakowa.
Komplet widzów obejrzał w Łodzi sobotni mecz ŁKS – Lech Poznań. Po raz ostatni obie drużyny spotkały się na tym szczeblu rozgrywek w sezonie 2011/2012. Tym razem też górą byli goście (2:1), odnosząc pierwsze w 2019 roku zwycięstwo na wyjeździe. Wynik spotkania przy al. Unii został ustalony już do przerwy. Bramki dla gości zdobyli Joao Amaral i Darko Jevtić, a dla łodzian Dani Ramirez. „Kolejorz” z dorobkiem 7 pkt i najlepszym bilansem bramkowym został nowym liderem tabeli.
W sobotę odbył się również mecz w Bełchatowie, gdzie Raków przegrał z Cracovią 1:3. Podobnie jak w Łodzi wszystkie bramki zdobyli obcokrajowcy. Dla „Pasów” Sergiu Hanca, Rafael Lopes i Cornel Rapa, a jedynego gola dla beniaminka strzelił (w 19. minucie na 1:1) sprowadzony latem Felicio Brown Forbes, który wcześniej grał w Koronie Kielce. Stadion w Bełchatowie, na którym beniaminek z Częstochowy występuje w roli gospodarza, na razie mu nie służy. W pierwszej kolejce drużyna Marka Papszuna przegrała tutaj z Koroną 0:1.
Oba piątkowe spotkania zakończyły się remisami. Zamykająca tabelę Arka Gdynia przegrywała od 18. minuty u siebie z Koroną 0:1 po golu Jakuba Żubrowskiego, ale na początku drugiej połowy wyrównał po bardzo efektownym strzale z ok. 30 metrów Adam Deja. To pierwszy punkt i gol gdyńskiego zespołu w tym sezonie.
W Lubinie Jagiellonia prowadziła z Zagłębiem już 2:0 (Patryk Klimala i Jesus Imaz), jednak gospodarze między 70. i 77. minutą zdobyli dwie bramki – Patryk Szysz i Łukasz Poręba.
W meczu kończącym 3. kolejkę honor gospodarzy uratowała Wisła Kraków, pokonując Górnika Zabrze 1:0. Zwycięskiego gola strzelił w ostatniej akcji spotkania Victor Moya Martinez Chuca, który debiutował w barwach „Białej Gwiazdy”, a do gry został zatwierdzony niedługo przed rozpoczęciem spotkania. Wisła mogła świętować pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Górnik natomiast poniósł pierwszą porażkę.

WYNIKI MECZÓW 3. KOLEJKI PKO EKSTRAKLASY:
Arka Gdynia – Korona Kielce 1:1 (0:1)
Bramki: Adam Deja (51) – Jakub Żubrowski (18).
Żółte kartki: Azer Busuladzic – Michael Gardawski, Marcin Cebula, Jakub Żubrowski, Ivan Marquez, Ognjen Gnjatic, Uros Duranovic. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 7345.

Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok 2:2 (0:1)
Bramki: Patryk Szysz (70), Łukasz Poręba (77) – Patryk Klimala (39), Jesus Imaz (66).
Żółte kartki: Jakub Tosik – Jakub Wójcicki. Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 4003.

Raków Częstochowa – Cracovia Kraków 1:3 (1:2)
Bramki: Felicio Brown Forbes (19) – Sergiu Hanca (8), Rafael Lopes (45), Cornel Rapa (56).
Żółte kartki: Bryan Nouvier, Arkadiusz Kasperkiewicz – Sergiu Hanca, Janusz Gol, David Jablonsky. Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 3167.

ŁKS Łódź – Lech Poznań 1:2 (1:2)
Bramki: Dani Ramirez (32) – Joao Amaral (4), Darko Jevtić (34).
Żółte kartki: Maciej Wolski, Artur Bogusz, Ricardo Guima – Pedro Tiba, Joao Amaral, Karlo Muhar, Filip Marchwiński. Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 5452.

Wisła Płock – Lechia Gdańsk 1:2 (0:1)
Bramki: Dominik Furman (84) – Artur Sobiech (12), Rafał Wolski (74).
Żółte kartki: Damian Rasak, Cezary Stefańczyk, Alan Uryga – Filip Mladenovic, Błażej Augustyn, Adam Chrzanowski, Flavio Paixao (rezerwowy). Czerwona kartka: Paixao (83). Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 5511.

Legia Warszawa – Śląsk Wrocław 0:0
Żółte kartki: Andre Martins – Krzysztof Mączyński. Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 18 003.

Piast Gliwice – Pogoń Szczecin 0:0
Żółte kartki: Patryk Sokołowski – Adam Buksa. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 4219.

Wisła Kraków – Górnik Zabrze 1:0 (0:0)
Bramka: Chuca (90+5).
Żółte kartki: Rafał Janicki, Lukas Klemez – Filip Bainovic, Paweł Bochniewicz, Mateusz Matras, Jesus Jimenez. Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 15 007.