Korona dla Zmarzlika

95
Bartosz Zmarzlik został trzecim w historii polskim mistrzem świata w jeździe na żużlu - foto: archiwum

Mistrz świata w indywidualnej jeździe na żużlu Bartosz Zmarzlik został uznany za najlepszego sportowca Polski 2019 roku w 85. plebiscycie "Przeglądu Sportowego", organizowanym wspólnie z telewizją Polsat. Drugie miejsce zajął kapitan piłkarskiej reprezentacji Robert Lewandowski.

24-letni Zmarzlik został trzecim polskim mistrzem świata na żużlu, po Jerzym Szczakielu w 1973 roku i Tomaszu Gollobie w 2010. W ubiegłorocznym cyklu Grand Prix wygrał trzy z 10 turniejów, ale o tytuł musiał walczyć do końca z Duńczykiem Leonem Madsenem. Przypieczętował sukces dopiero awansem do ścisłego finału ostatniej imprezy – Grand Prix Polski w Toruniu.

„Podglądałem kartkę, na której było napisane nazwisko zwycięzcy i jak zobaczyłem swoje, to poczułem dokładnie to samo, gdy zdobywałem mistrzostwo świata. Dla mnie to wielki zaszczyt, że mogę stać obok takich osób jak pan Robert. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Pierwsze miejsce jest niesamowitą sprawą dla mnie i dla naszego sportu” – powiedział żużlowiec, odbierając nagrodę.

„Bardzo się cieszę, że w końcu przyjechałem na galę. Słyszałem wiele, teraz przekonuję się, jak jest fajnie. Chciałbym, żeby coraz więcej osób uprawiało sport. Bo sport to zdrowie – zapewnił najlepszy strzelec Europy i zaapelował: – Wspierajmy się nawzajem”.

Trzecie miejsce w plebiscycie zajął czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek. Czołową dziesiątkę uzupełnili: srebrne medalistki mistrzostw świata w lekkoatletycznej sztafecie 4×400 m Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic, skoczkowie narciarscy Dawid Kubacki i Kamil Stoch, siatkarz Wilfredo Leon, tyczkarz Piotr Lisek, biegający na średnich dystansach Marcin Lewandowski oraz koszykarz Mateusz Ponitka.

Najlepszych sportowców wybierali czytelnicy „PS” i telewidzowie, a oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym – za pomocą wysyłanych pocztą kuponów oraz drogą internetową – wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali w Warszawie. W czasie jej trwania można było głosować za pośrednictwem SMS-ów.

Kolegium redakcyjne „Przeglądu Sportowego” przyznało też inne wyróżnienia. Drużyną roku została męska reprezentacja w koszykówce, która zajęła ósme miejsce w drugim w historii kraju występie w mistrzostwach świata. Trenerką roku została Jolanta Kumor, której podopiecznym jest Fajdek.

W kategorii Sport bez barier wyróżniono Lucynę Kornobys, złotą medalistkę w pchnięciu kulą i srebrną w rzucie oszczepem na paralekkoatletycznych mistrzostwach świata, a także Fundację 28 marzeń – Niepełnosprawni w drodze na szczyt. W kategorii Serce dla sportu doceniono Fundację Marcina Gortata „Mierz Wysoko”. Mecenasem polskiego sportu został PKN Orlen. Nagrodę specjalną z rąk prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego odebrał Witold Bańka – były minister sportu (2015-19), a od 1 stycznia prezydent Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Na gali w Warszawie przyznano także statuetkę tzw. superchampiona. Otrzymała go była wiceliderka światowego rankingu tenisistek Agnieszka Radwańska, która zakończyła już karierę.