Kubacki pisze historię

90
Dawid Kubacki nie schodzi z podium od 29 grudnia. Tym razem wygrał w Titisee-Neustadt dwa konkursy Pucharu Świata i przeszedł do historii polskich skoków narciarskich FOTO: EPA/RONALD WITTEK

Nie ma dla Dawida Kubackiego przeszkody, której nie przeskoczyłby. W sobotę i niedzielę wygrał w Titisee-Neustadt dwa konkursy Pucharu Świata i przeszedł do historii polskich skoków narciarskich. 25 tys. euro nagrody za zwycięstwo w miniturnieju przeszło mu jednak koło nosa.

Kubacki po raz siódmy i ósmy z rzędu stanął na pucharowym podium. Żaden z Polaków nie dokonał tego przed 29-latkiem. Ani Adam Małysz, ani Kamil Stoch, którym przytrafiło się to sześć razy pod rząd.

ORGANIZATORZY, CHCĄC UATRAKCYJNIĆ ZAWODY, WPROWADZILI DODATKOWĄ KLASYFIKACJĘ, KTÓREJ ZWYCIĘZCA OTRZYMAŁ 25 TYS. EURO. Do miniturnieju zostało zaliczonych pięć ocenianych skoków, czyli jeden z kwalifikacji oraz cztery z sobotnio-niedzielnych konkursów PŚ.
Pierwszą punktowaną odsłonę turnieju Titisee-Neustadt Five, kwalifikacje do obu konkursów na Hochfirstschanze wygrał w piątek Ryoyu Kobayashi. Drugi był Niemiec Stephan Leyhe, a trzeci Norweg Robert Johansson. Kubacki skoczył cztery metry bliżej od Japończyka (133,5 m) i zajął ósme miejsce ze stratą 13 punktów do lidera.
Obok Kubackiego, awans do konkursów wywalczyło także pozostałych pięciu Polaków, ale nie było to trudne, bo na starcie stanęło 51 zawodników. 20. był Piotr Żyła, 29. Aleksander Zniszczoł, 35. Kamil Stoch, 37. Stefan Hula oraz 48. Maciej Kot.

W SOBOTĘ KUBACKI ODDAŁ W OBU SERIACH NAJDŁUŻSZE SKOKI I WYGRAŁ TRZECI W KARIERZE KONKURS PUCHARU ŚWIATA. To, że jest nadal w doskonałej formie, udowodnił już w pierwszej serii, gdy wylądował na 140,5 m. Dostał 57 punktów za styl i objął prowadzenie. Drugi Leyhe miał 139 m, a trzeci Kobayashi – 138,5 m.
W finale Kubacki ponownie miał najdalszą próbę – 141 m i pewnie zwyciężył w konkursie, po raz siódmy z rzędu stając na podium PŚ. Dobrze zaprezentował się Austriak Stefan Kraft, który osiągnął 140,5 m i awansował z piątego na drugie miejsce. Trzeciej pozycji nie oddał Kobayashi, lądując na 138,5 m.
Wysokiej formy z Predazzo nie stracili także Stoch oraz Żyła. Trzykrotny mistrz olimpijski po próbach na 137,5 oraz 135,5 m był ósmy. ale jako jedyny ze wszystkich skoczków dostał notę marzeń – norweski sędzia jego finałową próbę ocenił na 20 punktów. Tuż za Stochem sklasyfikowano Żyłę, który skoczył 136 oraz 134 m. Trzeci raz z rzędu trzech Polaków było w czołowej dziesiątce konkursu! Pozostali nasi reprezentanci zakończyli zmagania po pierwszej serii. Zniszczoł oddał skok na odległość 126 m, Hula – 123,5 m i Kot – 118 m.
W punktacji turnieju Titisee-Neustadt Five prowadził Kobayashi – 426,9 pkt, a drugi Kubacki tracił do Japończyka 5,7 pkt. Na trzeciej pozycji plasował się Leyhe – 417,2 pkt.

W NIEDZIELĘ WIAŁO, SYPAŁO, ZMIENIANO BELKI, ALE KUBACKI ZNÓW SKAKAŁ ŚWIETNIE I WYGRAŁ DRUGI Z RZĘDU KONKURS PUCHARU ŚWIATA! Do triumfu w Titisee-Neustadt Five jednak minimalnie zabrakło, ponieważ w finale obronił się Kobayashi. Ostatecznie Polak wyprzedził go o zaledwie 0,3 pkt. Japończykowi na pocieszenie pozostał triumf w cyklu Titisee-Neustadt Five, za który otrzymał 25 tysięcy euro.
W walce o zwycięstwo w niedzielę liczyli się praktycznie tylko ci dwaj zawodnicy. W pierwszej serii Kubacki skoczył 143 m, a Kobayashi aż 147. Japończyk miał jednak znacznie lepsze warunki wietrzne (odjęto mu aż o 10 punktów więcej od noty) i przegrywał z Polakiem o 3,3 pkt. Trzeci na półmetku Japończyk Yukiya Sato tracił do lidera już blisko 13 pkt.
W finale Kobayashi uzyskał 134 m, a Kubacki pół metra mniej. Otrzymał też gorsze noty za styl, ale przewaga z pierwszej serii wystarczyła, by cieszył się z czwartego w karierze pucharowego zwycięstwa. Trzeci Słoweniec Timi Zajc zgromadził o 11,7 pkt mniej od triumfatora.
Ubiegłoroczny mistrz świata z Seefeld na podium pucharowych zawodów stanął po raz ósmy z rzędu. Nie schodzi z niego od 29 grudnia, kiedy był trzeci w Oberstdorfie. Rekordzistą pozostaje Fin Janne Ahonen, który na podium stawał w 13 kolejnych konkursach.
„Niemożliwe nie istnieje, ale na pewno nie zamierzam się skupiać na tym rekordzie. Będę się koncentrował na swojej robocie” – powiedział Kubacki przed kamerą TVP Sport.
W klasyfikacji generalnej PŚ Kubacki nadal jest czwarty, a do prowadzącego Karla Geigera traci 122 pkt. Niemiec, po 12. miejscu w sobotę, tym razem był piąty.
Ósme miejsce zajął Żyła (141 i 129,5 m), a po słabym drugim skoku z 15. na 24. lokatę spadł Stoch (128 i 116,5 m). W finale trzykrotny mistrz olimpijski skakał przy wietrze w plecy. Z belki nr 4 nie mógł wiele zrobić w tych warunkach. Awansu do serii finałowej nie wywalczyli: 39. Hula, 41. Zniszczoł i 49. Kot.

Z NIEMIEC KARUZELA PUCHARU ŚWIATA PRZENOSI SIĘ TERAZ DO UKOCHANEGO PRZEZ SKOCZKÓW I KIBICÓW ZAKOPANEGO. W dniach 25-26 stycznia na Wielkiej Krokwi odbędą się konkurs drużynowy (sobota) oraz indywidualny (niedziela) z udziałem dziewięciu polskich skoczków.