Kwiatkowski nie oddał koszulki

12

Michał Kwiatkowski zwyciężył w zakończonym w piątek 75. Tour de Pologne. Na ostatnim etapie wokół Bukowiny Tatrzańskiej kolarz grupy Sky zajął szóste miejsce i obronił żółtą koszulkę lidera.

To jego drugi wygrany wyścig etapowy w World Tour, po tegorocznym Tirreno-Adriatico. Ponadto zwyciężył w pięciu klasykach i w trzech prologach. Łącznie jako zawodowiec wygrał 27 razy.

28-letni Kwiatkowski z każdym dniem powiększał przewagę nad rywalami. Po zwycięstwach etapowych we wtorek w Szczyrku, gdzie założył koszulkę lidera, i w środę w Bielsku-Białej oraz trzeciej lokacie na szóstym odcinku wyprzedzał Belga Dylana Teunsa (BMC) o 16 sekund.

Nie pozostało nic innego, jak przypieczętować sukces na ostatnim odcinku. Sam kolarz grupy Sky, zwykle oszczędny w deklaracjach, mówił, że jest w dobrej dyspozycji i że wygraną może mu odebrać chyba tylko wypadek losowy – defekt lub kraksa.

Na zakończenie wyścigu kolarze musieli przejechać 136 km, dwukrotnie pokonywali 68-kilometrową pętlę, w małej części pokrywającą się z czwartkowym etapem. Niedługo po starcie odskoczyło od peletonu 19 kolarzy, a wśród nich tylko jeden Polak – Maciej Paterski z reprezentacji, który wygrał pierwszą z sześciu górskich premii.

Pecha miał jadący w koszulce najlepszego „górala” Łukasz Owsian. Defekt roweru spowodował, że nie dostał się do ucieczki. Nie było w niej żadnego z kolarzy CCC Sprandi Polkowice i Owsian z klubowym kolegą Czechem Michalem Schleglem próbowali do niej dołączyć. Nie udało się, co więcej, Schlegel przewrócił się na zakręcie i został odwieziony do szpitala z kontuzją obojczyka. Kolejne cztery premie górskie wygrał Austriak Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), zapewniając sobie zwycięstwo w tej klasyfikacji.

Ostatniego z uciekających, Włocha Valerio Contiego niewielka czołowa grupa doścignęła przed ostatnią górską premią im. Joachima Halupczoka, 13 km przed metą.

Chwilę później zaatakował Brytyjczyk Simon Yates (Mitchelton-Scott). Zwycięzca trzech etapów i lider przez 13 dni tegorocznego Giro d’Italia szybko oddalał się od czołówki. 7,5 km przed metą jego przewaga nad dziewięcioosobową grupą z Kwiatkowskim wynosiła 39 sekund – dokładnie tyle, ile tracił do Polaka. A przecież mógł liczyć jeszcze na dziesięciosekundową bonifikatę za wygranie etapu. Trzy kilometry przed metą Brytyjczyk miał jeszcze 31 sekund zapasu nad tą grupką, kilometr przed „kreską” – 25 sekund.

Dopiero na ostatnim odcinku osłabł, a Kwiatkowski, który ciągnął za sobą grupkę groźnych rywali, szybko się zbliżał, ale nie miał już sił, aby zafiniszować.

Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Polak wyprzedził Brytyjczyka o 15 sekund. Na trzeci stopień podium wskoczył drugi na mecie ostatniego etapu Francuz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ). Bardzo trudnej końcówki etapu, pod górę i w deszczu, nie wytrzymał ten, który miał być najgroźniejszym rywalem Kwiatkowskiego – Teuns. Ubiegłoroczny zwycięzca dojechał do mety dziewięć sekund za grupką lidera i spadł w „generalce” z drugiego na piąte miejsce. Najlepszy z kolarzy CCC Sprandi Polkowice, Paweł Cieślik ukończył wyścig na 14. miejscu, a lider reprezentacji Polski Paterski – na 69. pozycji.

Od roku 2005, gdy Tour de Pologne uzyskał najwyższą kategorię UCI, Kwiatkowski jest drugim polskim kolarzem, który go wygrał. Cztery lata temu triumfował Rafał Majka. W przeszłości Kwiatkowski był już liderem wyścigu dookoła Polski, ale ostatecznie zajął w nim drugie miejsce, ustępując w 2012 roku Moreno Moserowi (Liquigas-Cannondale). Do sukcesu zabrakło mu wówczas 5 sekund. Teraz spełnił swoje marzenie.

W tym roku Kwiatkowski okazał się najlepszy także w klasyfikacji punktowej, w górskiej zwyciężył uczestnik ucieczki na ostatnim etapie – Konrad, najbardziej aktywnym zawodnikiem został Belg Jenthe Biermans (Katusha-Alpecin), a najlepszą drużyną – francuska AG2R.