Legia i Raków gubią rywali

71
Radość piłkarzy Legii po zdobyciu zwycięskiej bramki FOTO: EPA/ŁUKASZ GĄGULSKI

Wicelider piłkarskiej ekstraklasy Raków Częstochowa pokonał w niedzielę Jagiellonię Białystok 3:2 i do prowadzącej Legii Warszawa wciąż traci dwa punkty.

Dwie bramki dla ekipy z Częstochowy, rozgrywającej domowe mecze w Bełchatowie, zdobył Czech Petr Schwarz, obie z rzutów karnych. Jednego gola – na 1:0 w 17. minucie – strzelił zaś Andrzej Niewulis. Jagiellonia, dla której to piąta z rzędu wyjazdowa porażka w lidze, odpowiedziała trafieniami Macieja Makuszewskiego i w doliczonym czasie gry Hiszpana Jesusa Imaza (siódmy gol w sezonie).

Raków ma 27 punktów i traci dwa do Legii. Lider dzień wcześniej, dzięki dwóm golom Czecha Tomasa Pekharta w końcówce meczu, pokonał w Krakowie Wisłę 2:1.

W sobotę niewiele brakowało, żeby wiślacy, trenowani od poprzedniej kolejki przez Niemca Petera Hyballę, sprawili niespodziankę. Prowadzili bowiem aż do 81. minuty, po golu już na początku spotkania Yawa Yeboaha z Ghany. Legia dążyła do zmiany wyniku i dopięła swego w końcówce meczu za sprawą Pehkarta. Czeski napastnik najpierw wykorzystał rzut karny po faulu na Brazylijczyku Luquinhasie, a w 89. minucie popisał się – w swoim stylu – skutecznym uderzeniem głową. 31-letni piłkarz ma już 12 bramek w sezonie i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji strzelców.

To był czwarty kolejny mecz Wisły, w którym prowadziła i nie potrafiła odnieść zwycięstwa. W sumie w tym sezonie na swoim stadionie wygrała tylko raz i poniosła aż pięć porażek. Natomiast warszawski zespół od czasu przybycia na Łazienkowską trenera Czesława Michniewicza (czyli od 21 września) jeszcze nie przegrał w lidze.

Po odpadnięciu z fazy grupowej Ligi Europy wicemistrz kraju Lech nie zachwyca również w lidze. Niewiele brakowało, żeby poznański zespół przegrał w niedzielę z beniaminkiem Stalą. Mielczanie prowadzili od 27. minuty (Andreja Prokic) i korzystny wynik utrzymywali przez godzinę gry. Wyrównał dopiero w 87. minucie Portugalczyk Pedro Tiba, jeden z kluczowych piłkarzy “Kolejorza” w rundzie jesiennej.

Na trzeciej pozycji, ze stratą sześciu punktów do lidera i czterech do Rakowa, plasuje się Górnik. Zabrzanie w sobotę ulegli u siebie Cracovii 0:2 po bramkach Holendra Pelle van Amersfoorta z rzutu karnego oraz Słowaka Michala Siplaka, który zdobył pierwszego gola w sezonie.

Dobrą dyspozycję w rundzie jesiennej potwierdziła w sobotę Pogoń. Szczeciński zespół wygrał w Grodzisku Wielkopolskim z występującą tam w roli gospodarza Wartą Poznań 2:1 i w tabeli jest czwarty z 22 pkt, na dodatek ma jeszcze mecz zaległy. Poznański beniaminek, który poniósł trzecią porażkę z rzędu, zajmuje 12. miejsce (13 pkt).

W piątek odbyły się dwa mecze. W derbach Dolnego Śląska KGHM Zagłębie Lubin pokonało Śląsk Wrocław 2:1, a decydującą bramkę zdobył w czwartej minucie doliczonego czasu gry wprowadzony na boisko chwilę wcześniej Kamil Kruk. To pierwsze trafienie 20-letniego piłkarza w ekstraklasie.

Trwa kiepska seria Podbeskidzia Bielsko-Biała. Beniaminek uległ u siebie Piastowi Gliwice aż 0:5 i pozostał na ostatnim miejscu (9 pkt). Dwie bramki dla gliwiczan, w tym jedną z rzutu karnego, zdobył Jakub Świerczok. Łącznie ma sześć – trafił do siatki w pięciu ostatnich spotkaniach swojej drużyny.

Piast, który bardzo nieudanie rozpoczął sezon, nie przegrał sześciu ostatnich meczów, a licząc z Pucharem Polski – siedmiu.

W poniedziałek Lechia przegrała u siebie z Wisłą Płock 0:1 (0:0). Bramkę zdobył Dusan Lagator, dzięki czemu goście przerwali serię pięciu spotkań bez zwycięstwa i trzech kolejnych bez gola. Z kolei fatalnie dysponowani gdańszczanie przegrali czwartą ligową konfrontację z rzędu, w której nie zdołali także pokonać golkipera rywali. W sumie pozostają bez gola od 368 minut.

W tym roku ligowców czeka jeszcze jedna kolejka. Po niej udadzą się na zimową przerwę, która potrwa wyjątkowo krótko – do 29 stycznia.

WYNIKI 13. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:

Podbeskidzie B-B. – Piast Gliwice 0:5 (0:2)

Bramki: Jakub Świerczok (38-głową, 41-karny), Piotr Malarczyk (60-głową), Sebastian Milewski (84), Tiago Alves (90+2).

Żółte kartki: Marko Roginic, Gergo Kocsis, Dmytro Baszłaj – Arkadiusz Pyrka. Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Zagłębie Lubin – Śląsk Wrocław 2:1 (0:1)

Bramki: Dejan Drazic (61-karny), Kamil Kruk (90+4) – Erik Exposito (23).

Żółte kartki: KGHM Zagłębie Lubin: Mateusz Bartolewski, Łukasz Poręba – Mark Tamas, Krzysztof Mączyński, Michał Szromnik

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź). Mecz bez udziału publiczności.

Wisła Kraków – Legia Warszawa 1:2 (1:0)

Bramki: Yaw Yeboah (12) – Tomas Pekhart (80-karny, 89-głową).

Żółte kartki: Michał Mak, Michal Frydrych, Chuca, Maciej Sadlok – Andre Martins. Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Mecz bez udziału publiczności.

Górnik Zabrze – Cracovia Kraków 0:2 (0:1)

Bramki: Pelle van Amersfoort (43-karny), Michal Siplak (63).

Żółte kartki: Stefanos Evangelou, Adam Ryczkowski, Alex Sobczyk – Damir Sadikovic, Michael Gardawski, Filip Piszczek, Michal Siplak. Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

Warta Poznań – Pogoń Szczecin 1:2 (0:2)

Bramki: Michał Jakóbowski (46-głową) – Alexander Gorgon (7), Luka Zahovic (11-głową).

Żółte kartki: Bartosz Kieliba, Jakub Kuzdra, Jakub Kiełb – Hubert Matynia, Alexander Gorgon, Adrian Benedyczak, Kacper Smoliński. Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Mecz bez udziału publiczności.

Stal Mielec – Lech Poznań 1:1 (1:0)

Bramki: Andreja Prokic (28-głową) – Pedro Tiba (87).

Żółte kartki: Mateusz Żyro, Bożidar Czorbadżijski – Wasyl Krawec, Dorde Crnomarkovic, Filip Marchwiński. Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Mecz bez udziału publiczności.

Raków Częstochowa – Jagiellonia Białystok 3:2 (1:0)

Bramki: Andrzej Niewulis (17), Petr Schwarz (52-karny, 76-karny) – Maciej Makuszewski (69), Jesus Imaz (90+3).

Żółte kartki: Marko Poletanovic, Patryk Kun, Fran Tudor, Petr Schwarz – Bartłomiej Wdowik, Taras Romanczuk, Ariel Borysiuk. Sędzia: Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Mecz bez udziału publiczności.

Lechia Gdańsk – Wisła Płock 0:1 (0:0)

Bramka: Dusan Lagator (65).

Żółte kartki: Kenny Saief, Rafał Pietrzak, Jakub Arak – Piotr Tomasik. Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Mecz bez udziału publiczności.