Legia ucieka rywalom

1
21-letni Kacper Kostorz strzelił pierwszego gola dla Legii. W dodatku było to trafienie na wagę zwycięstwa FOTO: LEGIA.NET

Coraz bliżej obrony mistrzowskiego tytułu jest Legia. W sobotę warszawski zespół pokonał w 19. kolejce PKO BP Ekstraklasy w Zabrzu Górnika 2:1 i powiększył przewagę nad drugą w tabeli Pogonią Szczecin do czterech punktów.

Legioniści prowadzili już od czwartej minuty po golu Bartosza Kapustki. Tuż przed przerwą wyrównał z rzutu karnego Hiszpan Jesus Jimenez (dziewiąta bramka w sezonie), ale w 82. minucie zwycięstwo gościom zapewnił 21-letni Kacper Kostorz. To dla niego pierwszy gol w ekstraklasie.

Gospodarze atakowali do końca. W doliczonym czasie mógł wyrównać Aleksander Paluszek, skuteczną interwencją uratował swój zespół Artur Boruc i legioniści zrewanżowali się Górnikowi w 127. ligowym klasyku za jesienną porażkę u siebie 1:3. Zabrzanie przegrali trzeci z czterech ostatnich meczów ligowych (drużyna odpadła też w 1/8 finału Pucharu Polski). W tabeli zajmują szóste miejsce – 27 punktów.

„Portowcy” prowadzili we Wrocławiu po golu Jakuba Bartkowskiego, jednak tuż przed przerwą dwa trafienia dla Śląska zaliczył Hiszpan Erik Exposito. Do końca meczu wynik się nie zmienił, co oznacza, że dla Pogoni to druga z rzędu porażka i znów 1:2 (poprzednio z Wisłą Kraków). Dla Śląska z kolei to pierwsze zwycięstwo w tym roku.

W tabeli podopieczni Kosty Runjaica pozostali na drugim miejscu z dorobkiem 35 punktów, ale tracą już cztery do Legii. Śląsk, który we wcześniejszych czterech spotkaniach w 2021 roku zdobył tylko dwa punkty, jest w tabeli piąty (28).

Po serii niepowodzeń przełamało się także siódme w tabeli Zagłębie (26 pkt). Lubiński zespół pokonał na wyjeździe Cracovię 4:2, a dwie bramki dla gości, w tym jedną z rzutu karnego, zdobył Filip Starzyński. Lubinianie w pięciu poprzednich meczach ligowych zdobyli tylko punkt, na dodatek odpadli w 1/8 finału Pucharu Polski po sensacyjnej porażce w rzutach karnych z drugoligową (trzeci poziom) Chojniczanką. Cracovia jest czternasta (18 pkt).

Dobrą serię kontynuuje Wisła Kraków, która pokonała w Płocku swoją imienniczkę 3:1. Dziesiąta obecnie „Biała Gwiazda” zrewanżowała się płockiej drużynie za porażkę u siebie 0:3 w pierwszej rundzie, wyprzedziła ją w tabeli i do czterech przedłużyła passę meczów bez porażki. Trzy z tych spotkań krakowianie wygrali. W niedzielę jeszcze do 82. minuty ekipa z Płocka prowadziła 1:0, ale w końcówce meczu dwie bramki dla gości zdobył Rafał Boguski, a jedną debiutujący w polskiej ekstraklasie, sprowadzony kilka dni wcześniej Uros Radakovic.

Wciąż na pierwsze w 2021 roku zwycięstwo czeka zamykająca tabelę Stal (15 pkt, jeden mecz zaległy). Tym razem mielczanie ulegli u siebie Lechii Gdańsk 0:1, po golu w 45. minucie Łukasza Zwolińskiego. Dla ekipy z Trójmiasta, która awansowała na czwarte miejsce (29 pkt), to trzecie z rzędu zwycięstwo i ponownie bez straty gola.

W Białymstoku gol w 90+4. minucie wprowadzonego krótko wcześniej Portugalczyka Tiago Alvesa przesądził o zwycięstwie Piasta 1:0 nad mocno osłabioną Jagiellonią. W sobotę zespół musiał sobie radzić bez kluczowych w tym sezonie piłkarzy ofensywnych – Chorwata Jakova Puljica i Hiszpana Jesusa Imaza. Na dodatek od 60. minuty Jagiellonia grała w osłabieniu, po czerwonej kartce dla Błażeja Augustyna.

Dzień wcześniej trzeci w tabeli Raków Częstochowa wygrał w Bełchatowie z przedostatnim Podbeskidziem Bielsko-Biała 1:0 (gol Andrzeja Niewulisa), a w derbach Poznania Warta – występująca jako gospodarz w Grodzisku Wielkopolskim – uległa Lechowi 1:2. Do 80. minuty Warta prowadziła po trafieniu Mateusza Kuzimskiego, ale najpierw wyrównał sprowadzony niedawno były reprezentant USA Aron Johannsson (drugi gol w drugim meczu), a w ostatniej sekundzie zwycięstwo Lechowi w zamieszaniu podbramkowym zapewnił Portugalczyk Pedro Tiba.

Po raz drugi w tym sezonie Lech wygrał z Wartą dzięki bramce w końcówce. We wrześniu zwyciężył u siebie 1:0, wówczas po golu z rzutu karnego w 90. minucie. Po piątkowym meczu Lech awansował na ósme miejsce (25 pkt), zaś beniaminek, który doznał pierwszej w tym roku ligowej porażki, jest dwunasty (23).

WYNIKI MECZÓW 19. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:

Raków Częstochowa – Podbeskidzie B-B. 1:0 (0:0)

Bramka: Andrzej Niewulis (53).

Żółta kartki: Andrzej Niewulis – Karol Danielak. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Mecz bez udziału publiczności.

Warta Poznań – Lech Poznań 1:2 (0:0)

Bramki: Mateusz Kuzimski (46) – Aron Johannsson (80), Pedro Tiba (90+4).

Żółte kartki: Tymoteusz Puchacz, Wasyl Krawec (Lech). Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Mecz bez udziału publiczności.

Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice 0:1 (0:0)

Bramka: Tiago Alves (90+4).

Żółte kartki: Błażej Augustyn, Taras Romanczuk, Kris Twardek –Jakub Holubek, Bartosz Rymaniak. Czerwona kartka: Augustyn (60). Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Mecz bez udziału publiczności.

Górnik Zabrze – Legia Warszawa 1:2 (1:1)

Bramki: 1:1 Jesus Jimenez (45+1-karny) – Bartosz Kapustka (4), Kacper Kostorz (82).

Żółte kartki: Adrian Gryszkiewicz, Roman Prochazka, Erik Janza, Bartosz Nowak – Andre Martins, Artur Jędrzejczyk, Luquinhas. Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

Stal Mielec – Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)

Bramka: Łukasz Zwoliński (45).

Żółte kartki: Maciej Domański – Kristers Tobers, Karol Fila. Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Wisła Płock – Wisła Kraków 1:3 (0:0)

Bramki: Damian Rasak (67) – Rafał Boguski (82, 90+7), Uros Radakovic (85).

Żółte kartki: Dusan Lagator – Serafin Szota, Michal Frydrych. Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Cracovia Kraków – Zagłębie Lubin 2:4 (1:2)

Bramki: Lorenco Simic (30-samobójcza), Filip Piszczek (72) – Patryk Szysz (10), Filip Starzyński (44, 55-karny), Lorenco Simic (86-głową).

Żółte kartki: Daniel Pik, Filip Piszczek, Luis Rocha – Dominik Jończy, Miroslav Stoch, Sasa Balic, Dejan Drazic. Czerwone kartki: Pik (53), Rocha (88). Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Mecz bez udziału publiczności.

Śląsk Wrocław – Pogoń Szczecin 2:1 (2:1)

Bramki: Erik Exposito (44-głową, 45+2) – Jakub Bartkowski (11-głową).

Żółte kartki: Mateusz Praszelik – Jakub Bartkowski. Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Mecz bez udziału publiczności.