Legia w strefie spadkowej

71
Pięć kolejnych ligowych spotkań legioniści w jednych rozgrywkach przegrali po raz pierwszy od ponad 70 lat. W niedzielę w Warszawie wynik ustalił Rafał Kurzawa (w środku) FOTO: LEGIA.NET

Broniąca tytułu Legia Warszawa przegrała w 13. kolejce u siebie z Pogonią Szczecin 0:2, ponosząc piątą z rzędu, a łącznie ósmą porażkę w tym sezonie piłkarskiej ekstraklasy. Niespodziewanie po dwa punkty stracili wicemistrz Polski Raków Częstochowa, remisując na wyjeździe z zamykającym tabelę Górnikiem Łęczna 0:0, oraz prowadzący w tabeli Lech Poznań, bezskutecznie przez 90 minut bombardujący bramkę Stali w Mielcu.

Legioniści przystąpili do meczu z Pogonią pod wodzą Marka Gołębiewskiego. Były szkoleniowiec m.in. Skry Częstochowa, a ostatnio trzecioligowych (czwarty poziom) rezerw Legii zastąpił po poprzedniej kolejce zwolnionego Czesława Michniewicza. Zadebiutował w nowej roli już czwartek, gdy Legia pokonała w 1/16 finału Pucharu Polski na wyjeździe trzecioligowy Świt Skolwin Szczecin 1:0. Prawdziwym testem miała być jednak potyczka z Pogonią.

W niedzielne popołudnie warszawscy kibice – zdegustowani postawą swojej drużyny – wywiesili na stadionie transparent z napisem: „Skoro brak wam umiejętności, pokażcie chociaż charakter i ambicję godne Legii”. W trakcie meczu jeszcze bardziej się irytowali, bo ich ulubieńcy, mimo kilku dogodnych sytuacji (głównie w pierwszym kwadransie), znów doznali porażki. Pięć kolejnych ligowych spotkań legioniści w jednych rozgrywkach przegrali po raz pierwszy od ponad 70 lat. Na przełomie sezonów zdarzyło im się to poprzednio w 2001 roku.

Bramki dla Pogoni, grającej osłabionej brakiem Benedikta Zecha i Kamila Grosickiego, padły tuż przed i tuż po przerwie. W 45. minucie po dośrodkowaniu aktywnego Sebastiana Kowalczyka celnym strzałem głową popisał się Słoweniec Luka Zahovic. Natomiast w 46. minucie wynik ustalił uczestnik mistrzostw świata 2018 Rafał Kurzawa.

Pogoń awansowała na trzecie miejsce – 25 punktów, a mająca jeszcze dwa mecze zaległe Legia zajmuje szesnaste (9 punktów), czyli w strefie spadkowej. W czwartek podopiecznych trenera Gołębiewskiego czeka mecz u siebie z Napoli w Lidze Europy. Patrząc na tabelę i ostatnie wyniki Legii, jej porażkę z Pogonią trudno uznać za wielką niespodziankę. Natomiast doszło do takiej w niedzielę w Łęcznej, gdzie ostatni w tabeli Górnik (obecnie 7 punktów) zremisował 0:0 z zajmującym drugie miejsce przed tą kolejką Rakowem.

Beniaminek z Łęcznej w poprzednich pięciu meczach ligowych tylko raz zremisował i doznał czterech porażek. Częstochowski zespół miał znakomitą szansę w 45. minucie, ale Fran Tudor nie wykorzystał rzutu karnego (trafił w słupek). Drużynę Marka Papszuna, która ma 25 punktów i jeden mecz zaległy, niedzielny remis kosztował spadek na czwartą pozycję w tabeli.

Nie wiedzie się Wiśle Kraków. „Biała Gwiazda” przegrała czwarty z pięciu ostatnich meczów, tym razem w Płocku ze swoją imienniczką 0:2. Obie bramki dla gospodarzy zdobył sprowadzony latem Łukasz Sekulski, poprzednio napastnik ŁKS Łódź.

W tabeli Wisła Płock jest 12. – 16 punktów, a ta z Krakowa – 14 z 14 „oczkami”.

W dwóch poprzednich dniach gole strzelone w ostatnich minutach przesądziły o wynikach aż czterech meczów. W ten sposób zwycięstwa odniosły Radomiak w piątek oraz Bruk-Bet Termalica i Lechia w sobotę, natomiast Jagiellonia uratowała remis 3:3 w starciu z Piastem.

Mecz w Białymstoku dostarczył sporo emocji. Jagiellonia przegrywała do przerwy z rywalem z Gliwic 0:2, ale w 63. minucie było już 2:2. Kiedy w 83. minucie Michał Chrapek dał gościom prowadzenie, wydawało się, że trzy punkty zabierze jednak ze sobą Piast. Na dodatek w 89. minucie czerwoną kartkę (za drugą żółtą) zobaczył obrońca Jagiellonii Błażej Augustyn. W doliczonym czasie gry do siatki na 3:3 trafił rezerwowy Bartosz Bida, ale był na spalonym i znowu (po raz czwarty w tym meczu) system VAR naprawił pomyłkę sędziów. Kilka chwil później ten sam zawodnik zdobył jednak jeszcze jedną bramkę, tym razem już zgodnie z przepisami, i skończyło się remisem!

Po sensacyjnej wpadce w 1/16 finału Pucharu Polski (porażka 1:2 z trzecioligowym Świtem Nowy Dwór Maz.) okazję do częściowej rehabilitacji wykorzystała Lechia. Gdańszczanie pokonali w Grodzisku Wielkopolskim przedostatnią w tabeli Wartę Poznań 2:0 po golach w doliczonym czasie gry. W 90+5. minucie rzut karny wykorzystał Flavio Paixao, a dwie minuty później samobójcze trafienie z ponad 30 metrów – na skutek nieporozumienia z bramkarzem – zaliczył Jan Grzesik.

Portugalczyk z 95 trafieniami jest coraz bliżej wejścia do elitarnego Klubu 100, który zrzesza zdobywców co najmniej stu goli w rozgrywkach ekstraklasy. To pierwszy zagraniczny piłkarz, który może osiągnąć tę granicę.

Warta (8 punktów) ma w tym sezonie ogromne problemy ze skutecznością. „Zieloni” nie zdobyli bramki w ośmiu ostatnich meczach, w tym siedmiu ligowych. Natomiast Lechia awansowała na drugie miejsce w tabeli – z 26 punktami traci dwa do prowadzącego Lecha Poznań.

W Niecieczy beniaminek Bruk-Bet Termalica po wielkich emocjach pokonał Śląsk Wrocław 4:3, odnosząc dopiero drugie ligowe zwycięstwo w sezonie. Przesądził o tym gol obrońcy Mateusza Grzybka w siódmej minucie doliczonego czasu gry.

Już w piątek Radomiak dzięki bramce również w siódmej doliczonej minucie wprowadzonego w końcówce meczu na boisko Artura Bogusza pokonał w Krakowie Cracovię 2:1 i mógł cieszyć się z pierwszego wyjazdowego zwycięstwa w tym sezonie. A Cracovia zakończyła serię ośmiu meczów bez porażki.

Również w piątek swój mecz rozegrał lider Lech (28 punktów). „Kolejorz”, po trzech ligowych zwycięstwach z rzędu, został zatrzymany w Mielcu przez Stal. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0, choć drużyna ze stolicy Wielkopolski miała bardzo dużą przewagę.

Bezbramkowym remisem zakończył się także sobotni mecz Górnika Zabrze z KGHM Zagłębiem Lubin.

WYNIKI MECZÓW 13. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY

Cracovia – Radomiak Radom 1:2 (0:1)

Bramki: Filip Piszczek (71) – Karol Angielski (25-karny), Artur Bogusz (90+7).

Żółte kartki: Jakub Myszor, Florian Loshaj – Michał Kaput, Damian Jakubik, Artur Bogusz. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 6573.

Stal Mielec – Lech Poznań 0:0

Żółte kartki: Marcin Flis, Fabian Piasecki, Bożidar Czorbadżijski (wszyscy Stal). Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 6200.

Termalica Nieciecza – Śląsk Wrocław 4:3 (1:1)

Bramki: Samuel Stefanik (13), Muris Mesanović (50), Kacper Śpiewak (59), Mateusz Grzybek (90+8) – Robert Pich (6), Adrian Łyszczarz (84, 87)

Żółte kartki: Adam Hlousek, Samuel Stefanik, Muris Mesanović – Diogo Verdasca, Caye Quintana. Sędzia: Zbigniew Dobrynin.

Warta Poznań – Lechia Gdańsk 0:2 (0:0)

Bramki: Flavio Paixao (90+5-karny), Jan Grzesik (90+7-samobójcza).

Żółte kartki: Jakub Kiełb, Mario Rodriguez, Jayson Papeau, Robert Ivanov – Jarosław Kubicki, Bassekou Diabate. Czerwona kartka: Kiełb (90+2). Sędzia: Paweł Malec (Gdańsk). Widzów 1140.

Górnik Zabrze – Zagłębie Lubin 0:0

Żółte kartki: Alasana Manneh – Patryk Szysz, Oliwier Sławiński. Sędzia: Damian Kos.

Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice 3:3 (0:2)

Bramki: Fiodor Cernych (51), Jesus Imaz (63), Bartosz Bida (90+8) – Arkadiusz Pyrka (23), Damian Kądzior (41-karny), Michał Chrapek (83).

Żółte kartki: Błażej Augustyn, Fiodor Cernych – Damian Kądzior. Czerwona kartka: Augustyn (89). Sędzia: Tomasz Musiał. Widzów: 5149.

Wisła Płock – Wisła Kraków 2:0 (1:0)

Bramki: Łukasz Sekulski (39, 48).

Żółte kartki: Mateusz Szwoch, Rafał Wolski, Jakub Rzeźniczak – Felicio Brown Forbes, Hubert Sobol, Gieorgij Żukow. Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 500.

Górnik Łęczna – Raków Częstochowa 0:0

Żółte kartki: Bartosz Rymaniak, Alex Serrano, Michał Mak, Szymon Drewniak, Bartosz Śpiączka – Andrzej Niewulis, Marko Poletanovic. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 2367.

Legia Warszawa – Pogoń Szczecin 0:2 (0:1)

Bramki: Luka Zahovic (45), Rafał Kurzawa (46).

Żółte kartki: Josue – Mateusz Łęgowski. Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów: 15 478.