Liga Mistrzów znów bez mistrza Polski

49
Strzał Jordiego Gomeza (z prawej) z rzutu karnego był bardzo precyzyjny, dając prowadzenie Omozji FOTO: EPA/LESZEK SZYMAŃSKI

Legia Warszawa znów nie zagra w piłkarskiej Lidze Mistrzów. Polski zespół po dogrywce przegrał na stadionie przy Łazienkowskiej z Omonią Nikozja 0:2 i odpadł w 2. rundzie eliminacji. Wcześniej gospodarzom sprawę utrudniła czerwona kartka dla Igora Lewczuka.

Do Warszawy przyjechała trochę lepsza drużyna niż mistrz Irlandii Północnej i Legia nie miała nic do powiedzenia. Omonia grała inaczej niż Linfield FC – odważniej, szybciej. Gospodarze zbyt łatwo wpuszczali rywali pod swoje pole karne, znowu brakowało zaskoczenia, zrywu. Tym razem się to zemściło.

Michał Karbownik jak zawsze odważnie szarżował na skrzydle. Ale kiedy zbliżał się do szesnastki, tracił głowę, a później piłkę. Thomas Pekhart głównie walczył o długie piłki grane przez Artura Boruca. Ale kiedy w pierwszych minutach miał niezłą sytuację, z kilku metrów, uderzył wysoko nad bramką. Legia stwarzała mało sytuacji. Przed przerwą, w jednej akcji dwa razy była blisko gola. Strzał Macieja Rosołka wybronił najpierw obrońca Omonii, a dobitkę Waleriana Gwilii zablokował inny z graczy gości.

Później tempo podkręcała drużyna z Cypru. Najpierw było tylko ostrzeżenie. Eric Bautheac miał dużo miejsca w polu karnym i powinien przynajmniej oddać celny strzał. Uderzył jednak bardzo wysoko. Chwilę później Karbownik się zagapił i stracił piłkę. Jordi Gomez kopnął mocno z daleka, ale Boruc odbił piłkę na rzut rożny.

Druga połowa zaczęła się obiecująco dla mistrzów Polski. Po dobrze wykonanym rzucie rożnym, Pekhart trafił w słupek. I na tym skończyły się pozytywy, a zaczęły problemy Legii. W 56. minucie drugą żółtą kartkę obejrzał Igor Lewczuk i zszedł z boiska. Zaraz po tej sytuacji Omonia mogła zdobyć bramkę. Boruc uratował Legię, strącił piłkę na poprzeczkę. Bramkarz był pewnym punktem drużyny. Po kolejnej akcji Cypryjczyków i groźnym dośrodkowaniu, znów dobrze interweniował.

Grę Legii przez chwilę ożywił z przodu Jose Kante. Napastnik po wejściu na boisko mocno naciskał obronę Omonii. Wypracował świetną szansę Filipowi Mladenoviciowi. Zawodnik gospodarzy uderzył bardzo mocno z lewej nogi, ale Fabiano spisał się bez zarzutu. Później Kante podawał do Bartosza Kapustki, jednak były gracz Leicester City był dobrze kryty i strzelił niecelnie.

Po 90 minutach było 0:0 i doszło do dogrywki. Tuż po jej rozpoczęciu gospodarze popełnili serię błędów. Mladenović stracił piłką pod bramką w prostej sytuacji, gracze Omonii przenieśli grę w pole karne Legii, a tam Artur Jędrzejczyk sfaulował Michala Durisa. Kibice Legii mogli mieć nadzieję, że Artur Boruc obroni karnego, bo w swojej karierze robił to już wiele razy. Bramkarz rzucił się w dobry róg, ale strzał Jordiego Gomeza był bardzo precyzyjny i Omonia objęła prowadzenie.

Drugą połowę dogrywki legioniści zaczęli tak, jak pierwszą. Goście przeprowadzili szybką akcję na skrzydle, po dośrodkowaniu Ernesta Asante gola głową strzelił Thiago Ferreira dos Santos i wyrzucił mistrzów Polski z eliminacji Ligi Mistrzów. Legia pozostaje w grze o fazę grupową Ligi Europy – kwalifikacje do tych rozgrywek zacznie od trzeciej rundy, w której zmierzy się 24 września ze zwycięzcą meczu macedońskiego FK Sileks z kosowskim Drita Gnjilane.

Wcześniej w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy zagrają dwie inne polskie drużyny. Piast Gliwice zmierzy się z austriackim TSV Hartberg, a Lech Poznań ze szwedzkim Hammarby IF. Losowanie odbyło się w poniedziałek w Nyonie, mecze zaplanowano na 17 września. Wicemistrz Polski Lech zagra na wyjeździe, natomiast trzeciego w poprzednim sezonie Piasta czeka mecz na własnym stadionie. W pierwszej rundzie Piast pokonał na wyjeździe Dynamo Mińsk 2:0, a Lech wygrał u siebie z łotewską Valmierą 3:0. Po raz trzeci z rzędu potknęła się na pierwszej przeszkodzie w europucharach Cracovia, ulegając na wyjeździe Malmoe FF 0:2.

LIGA MISTRZÓW 2020/21

II RUNDA ELIMINACJI

Legia Warszawa – Omonia Nikozja 0:2 (0:0, 0:0)

Bramki: Jordi Gomez (93-karny), Thiago Ferreira dos Santos (107).

Żółte kartki: Igor Lewczuk, Luquinhas, Bartosz Slisz, Artur Jędrzejczyk – Vitor Gomes, Thiago, Jordi Gomez. Czerwona kartka: Lewczuk (56). Sędzia: Nathan Verboomen (Belgia).

Legia Warszawa: Artur Boruc – Michał Karbownik, Artur Jędrzejczyk, Igor Lewczuk, Filip Mladenović – Maciej Rosołek (78. Bartosz Kapustka), Domagoj Antolić, Bartosz Slisz, Walerian Gwilia (60. Mateusz Wieteska, 109. Andre Martins), Luquinhas – Thomas Pekhart (61. Jose Kante).