Miliony dla federacji i klubów

76
FOTO: ARCHIWUM

Europejska Unia Piłkarska poinformowała w poniedziałek, że przekaże łącznie 236,5 mln euro federacjom 55 państw europejskich, aby pomóc im przezwyciężyć trudności wywołane pandemią koronawirusa.

W ramach programu HatTrick każda z federacji otrzyma kwotę 4,3 mln euro i będzie mogła wydać pieniądze według własnych priorytetów, aby stawić czoła „negatywnemu wpływowi koronawirusa na piłkę nożną na wszystkich poziomach”.

Ponadto UEFA wypłaci przed terminem łącznie 70 milionów euro 676 klubom, których piłkarze uczestniczyli w ciągu ostatnich dwóch lat w eliminacjach ME oraz w Lidze Narodów.  Decyzje zapadły podczas obrad Komitetu Wykonawczego Europejskiej Unii Piłkarskiej.

Jak oświadczono, 676 klubów z 55 federacji członkowskich UEFA otrzyma kwoty od 3,2 tys. do 630 tys. euro za swój wkład w kwalifikacje ME i Ligę Narodów UEFA za lata 2018-20.

Umowa między UEFA i Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA) gwarantuje klubom co najmniej 200 mln euro z dochodów z Euro 2020 (turniej przełożono ostatecznie na 2021 roku z powodu koronawirusa).

Już teraz kluby otrzymają 70 mln z tej puli – za udział piłkarzy w kwalifikacjach do mistrzostw Europy i Ligę Narodów. Pozostałe 130 mln euro zostanie rozdzielone między kluby zwalniające swoich zawodników już na sam turniej finałowy.

Obecnie 50 mln euro trafi do klubów „przekazujących” zawodników do 39 drużyn narodowych, które nie biorą udziału w barażach (playoffs). Natomiast 17,7 mln trafi do tych klubów, których piłkarze wystąpią w 16 drużynach narodowych uczestniczących w czterech turniejach barażowych. Kolejne 2,7 mln zostanie wypłacone później, po zakończeniu tych spotkań.

Na razie baraże o awans do Euro zostały przełożone najpierw z marca, a następnie z czerwca. Teraz najwcześniejszym terminem jest wrzesień 2020.

„Płatności takie pierwotnie planowano wykonać po zakończeniu meczów playoffs o awans do mistrzostw Europy, ale biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoją kluby (…), widząc, jak maleją dochody podczas wstrzymania gier z powodu COVID-19, płatności będą dokonywane natychmiast (…)” – poinformowano na stronie UEFA.

Jak podkreślił prezydent UEFA Aleksander Ceferin, kluby europejskie są „integralną częścią sukcesu naszych rozgrywek reprezentacji narodowych”.

„W rezultacie część dochodów z tych rozgrywek jest rozdzielana między kluby, które zwalniają zawodników na takie mecze. W trudnych obecnie czasach, gdy wiele klubów boryka się z problemami finansowymi, naszym obowiązkiem było dopilnowanie, aby otrzymały one te płatności tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Ceferin.

UEFA poinformowała, ze „pełna lista klubów i łączna kwota otrzymana przez każdy z nich zostanie podana po rozegraniu turnieju finałowego”.

Także Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) zamierza już teraz wypłacić łącznie 150 milionów dolarów 211 krajowym federacjom. To pierwszy etap planu, który ma pomóc zneutralizować skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa. Jak dodano, każda z krajowych federacji otrzyma w najbliższych dniach po 500 tysięcy dolarów, a także wszelkie pozostałe należności za 2019 i 2020 rok.

Krajowe federacje piłkarskie mają prawo do wsparcia finansowego wypłacanego stopniowo podczas czteroletniego cyklu mistrzostw świata. FIFA postanowiła teraz m.in. przyspieszyć wypłatę drugiej transzy za rok 2020, początkowo planowanej na lipiec, a którą w normalnych okolicznościach narodowe federacje otrzymałyby dopiero po spełnieniu określonych kryteriów.

„Pandemia wywołała bezprecedensowe wyzwania dla całej społeczności piłkarskiej. FIFA, jako światowy organ zarządzający, ma obowiązek być tam i wspierać tych, którzy stoją w obliczu pilnych potrzeb” – powiedział prezydent FIFA Gianni Infantino.

„Jest to pierwszy krok dalekosiężnego planu pomocy finansowej, który opracowujemy, aby zareagować na sytuację kryzysową w całej społeczności futbolowej” – zaznaczył.