Minus 15 w Warszawie

45
Michael Ishak (trzeci z prawej) zdobywa zwycięskiego gola w Warszawie i ósmego w sezonie FOTO: INTERIA.PL

Piłkarze Lecha Poznań pokonali w Warszawie Legię 1:0 w klasyku polskiej ekstraklasy piłkarskiej i utrzymali dwupunktową przewagę nad drugą w tabeli Lechią Gdańsk. Mistrz kraju po szóstej porażce w sezonie pozostał na 15. pozycji, a jego strata do lidera wzrosła do... 15 punktów.

Tym razem drużyny przystępowały do gry w zupełnie odmiennych nastrojach. Lech nie tylko przed tą kolejką prowadził w tabeli, ale też prezentował skuteczny, ofensywny futbol. Legia zachwycała wynikami w Lidze Europy, ale w kraju spisywała się znacznie gorzej. Niedzielna potyczka niewiele w tych ocenach zmieniła. Trener Legii Czesław Michniewicz zaskoczył składem stawiając na Kacpra Tobiasza w bramce i cały letni zaciąg zagraniczny, a zostawiając w rezerwie głównych architektów ubiegłosezonowych sukcesów, jak Czech Tomas Pekhart czy Serb Filip Mladenović.

W pierwszej połowie mecz był wyrównany, a najbliżej zdobycia gola był Jakub Kamiński. Dziewięć minut po przerwie Portugalczyk Pedro Rebocho dośrodkował z rzutu wolnego, a zamykający akcję Michael Ishak zdobył ósmego gola w sezonie i jest najskuteczniejszy w ekstraklasie. Szwed mógł powiększyć swój dorobek i przypieczętować wygraną drużyny trenera Macieja Skorży w doliczonym czasie gry, ale zmarnował rzut karny. Jego uderzenie obronił Tobiasz. Trzy punkty jednak ostatecznie – po raz pierwszy od 2015 roku – pojechały z Łazienkowskiej do Poznania.

Dawno nie było sytuacji, by obrońcy tytułu przegrali sześć z pierwszych dziewięciu spotkań w nowym sezonie, a taki jest właśnie obecnie bilans Legii. Do tego pięć porażek przypada na sześć ostatnich występów w ekstraklasie. Poza tym stołeczna ekipa zdobyła do tej pory tylko 10 goli i jej dorobek na tle innych zespołów odpowiada lokacie w tabeli. Z dziewięcioma punktami, przy dwóch spotkaniach zaległych, w tabeli jest 15. Za nią tylko Bruk-Bet Termalica i Warta Poznań – po siedem oraz Górnik Łęczna – sześć.

W czwartek legionistów czeka wyjazdowe spotkanie z Napoli w Lidze Europy, w której po dwóch kolejkach prowadzą w tabeli grupy C z kompletem sześciu punktów i bez straconej bramki.

Lech tymczasem po jednym dniu, kiedy oddał prowadzenie Lechii, znów patrzy na resztę stawki z góry. Poznaniacy mają 24 punkty, o dwa więcej niż krocząca pod wodzą Tomasza Kaczmarka od zwycięstwa do zwycięstwa Lechia Gdańsk. W sobotę wygrała w Niecieczy z beniaminkiem 2:0. Bramki zdobyli na początku drugiej połowy, w odstępie kilkudziesięciu sekund, Flavio Paixao i Conrado. 37-letni Portugalczyk z 94 trafieniami jest coraz bliżej wejścia do elitarnego Klubu 100, czyli zdobywców co najmniej 100 goli w rozgrywkach ekstraklasy. Byłby pierwszym obcokrajowcem w tym gronie.

Z walki o czołowe lokaty nie rezygnuje Raków Częstochowa. Wicemistrz Polski pokonał we Wrocławiu Śląsk 2:1. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie. Dla gości strzelili Łotysz Vladislavs Gutkovskis oraz Hiszpan Ivi Lopez, a wynik ustalił w 75. minucie pomocnik Śląska Mateusz Praszelik. Raków zajmuje obecnie trzecie miejsce (21 pkt), ale ma jedno spotkanie zaległe. Jedynej porażki doznał w 2. kolejce 1 sierpnia, kiedy w całkowicie rezerwowym składzie zagrał w Białymstoku z Jagiellonią (0:3). Natomiast Śląsk, który jeszcze niedawno pozostawał jedyną niepokonaną drużyną w ekstraklasie, przegrał drugi raz z rzędu i jest piąty – 17 pkt.

Również drugiej porażki w sezonie doznała Pogoń Szczecin, która w Płocku uległa Wiśle 0:1. Gola zdobył w drugiej połowie Damian Warchoł. Do ostatniego gwizdka sędziego na murawie nie dotrwał Jakub Rzeźniczak. Obrońca “Nafciarzy” ukarany został dwoma żółtymi kartkami. “Portowcy” mimo przegranej utrzymali czwartą pozycję (19 pkt), a płocczanie z 13 awansowali na 12. miejsce.

Szósta jest Cracovia (16), która wygrała z przeżywającą wyraźny kryzys Wartą 2:0. “Pasy”, dla których gole zdobyli 19-latkowie Michał Rakoczy i Jakub Myszor, przedłużyły do siedmiu passę spotkań bez przegranej. Gospodarze zagrali w złotych koszulkach. W ten sposób upamiętniono rocznicę setnej rocznicy wywalczenia przez krakowski klub pierwszego mistrzostwa Polski.

Dobre nastroje również po drugiej stronie krakowskich Błoni. Po serii trzech porażek, na dodatek bez zdobytej bramki, przełamała się Wisła. “Biała Gwiazda” wygrała w Zabrzu z Górnikiem 1:0 po golu czeskiego obrońcy Michala Frydrycha.

Nieznacznie swój dorobek poprawił zamykający tabelę Górnik Łęczna. Beniaminek zremisował u siebie z dziesiątym aktualnie w tabeli Piastem Gliwice 1:1.

Na ósme miejsce po poniedziałkowej wygranej 4:2 na własnym boisku z KGHM Zagłębiem Lubin 4:2 wskoczyła Stal Mielec. Dwukrotni mistrzowie Polski (1973, 1976) przegrywali po pierwszych 45 minutach 1:2, ale po przerwie zaimponowali skutecznością. Najpierw podyktowaną “jedenastkę” wykorzystał Grzegorz Tomasiewicz, potem Mateusz Mak na raty po raz drugi pokonał Dominika Hładuna, a na kwadrans przed końcem głową skierował piłkę do siatki Marcin Flis. W 83. min. bramkarz lubinian obronił rzut karny, który wykonywał Fabian Piasecki.

W ostatnim meczu 11. kolejki Jagiellonia Białystok zremisowała na własnym stadionie z Radomiakiem Radom 1:1. Gospodarze objęli prowadzenie w 25. minucie. Bojan Nastic bardzo dokładnie dośrodkował w pole karne, a Fedor Cernych uprzedził obrońców Radomiaka. Białostoczanie niedługo jednak cieszyli się tym wynikiem. W 31. min piłka dośrodkowana z lewej strony trafiła w polu karnym gospodarzy w łokieć Jesusa Imaza. Choć sędzia Jarosław Przybył początkowo “puścił” grę, to po konsultacji VAR wskazał na “jedenastkę” uznając, że było to nieprzepisowe zatrzymanie akcji. Rzut karny wykorzystał Karol Angielski.

WYNIKI MECZÓW 11. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:

Górnik Łęczna – Piast Gliwice 1:1 (1:1)

Bramki: Bartosz Śpiączka (45+1) – Patryk Sokołowski (3).

Żółte kartki: Kamil Pajnowski, Tomasz Midzierski, Tomasz Tymosiak – Alberto Toril, Dominik Steczyk. Sędzia: Damian Kos (Gdańsk). Widzów: 2043.

Termalica Nieciecza – Lechia Gdańsk 0:2 (0:0)

Bramki: Flavio Paixao (55), Conrado (56).

Żółta kartka: Jarosław Kubicki (Lechia). Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 3500.

Wisła Płock – Pogoń Szczecin 1:0 (0:0)

Bramka: Damian Warchoł (57-głową).

Żółte kartki: Damian Michalski, Mateusz Szwoch, Damian Warchoł, Dawid Kocyła, Jakub Rzeźniczak, Filip Lesniak – Damian Dąbrowski, Sebastian Kowalczyk. Czerwona kartka: Rzeźniczak (88). Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 500.

Górnik Zabrze – Wisła Kraków 0:1 (0:0)

Bramka: Michal Frydrych (50).

Żółta kartka: Adrian Gryszkiewicz (Górnik). Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 15 079.

Śląsk Wrocław – Raków Częstochowa 1:2 (0:0)

Bramki: Mateusz Praszelik (75) – Vladislavs Gutkovskis (64), Ivi Lopez (69).

Żółte kartki: Michał Szromnik, Waldemar Sobota – Andrzej Niewulis, Fran Tudor, Ivi Lopez, Jakub Arak. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 13 198.

Cracovia Kraków – Warta Poznań 2:0 (0:0)

Bramki: Michał Rakoczy (58), Jakub Myszor (90+1).

Żółte kartki: Florian Loshaj, Sylwester Lusiusz – Konrad Matuszewski, Mateusz Kuzimski, Mateusz Kupczak, Robert Ivanov. Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 6029.

Legia Warszawa – Lech Poznań 0:1 (0:0)

Bramka: Mikael Ishak (54).

Żółte kartki: Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk, Bartosz Slisz, Rafael Lopes – Antonio Milic, Jesper Karlstroem. Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).

Stal Mielec – Zagłębie Lubin 4:2 (1:2)

Bramki: Mateusz Mak (14, 63), Grzegorz Tomasiewicz (52-karny), Marcin Flis (75) – Erik Daniel (22), Krystian Getinger (41-sam.).

Żółte kartki: Kacper Chodyna, Łukasz Poręba, Aleksandar Pantic (Zagłębie). Czerwona kartka: Pantic (85). Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków).

Jagiellonia Białystok – Radomiak 1:1 (1:1)

Bramki: Fedor Cernych (25) – Karol Angielski (33-karny).

Żółte kartki: Bogdan Tiru, Israel Puerto, Fedor Cernych – Michał Kaput. Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).