Nie tylko zdradliwe wydmy

65
Dla Rafała Sonika będzie to 11. start w Rajdzie Dakar FOTO: MATERIAŁY PRASOWE

Siedemnastu Polaków weźmie udział w przyszłorocznym Rajdzie Dakar, którego 42. edycja odbędzie się w dniach 5-17 stycznia w Arabii Saudyjskiej. Organizatorzy przedstawili trasę i listę startową tej najbardziej wymagającej off-roadowej imprezy na świecie.

Po jedenastu latach obecności w Ameryce Południowej, Dakar przeniósł się na Półwysep Arabski. Po raz pierwszy odbędzie się w Azji. Będzie liczył 12 etapów o łącznej długości 7856 kilometrów, z czego 5097 to odcinki specjalne. Start nastąpi 5 stycznia w Dżuddzie (Jeddah) na zachodzie kraju, a metę ostatniego etapu zaplanowano 17 stycznia w miejscowości Al Quiddiya, kilkadziesiąt kilometrów od Rijadu. W stolicy Arabii Saudyjskiej uczestnicy będą mieli jedyny dzień odpoczynku.
Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Paryżu, dyrektor rajdu David Castera zapewnił, że trasa będzie urozmaicona. Rajd podzielony będzie na dwie części – pierwsza z nawigacyjnym labiryntem do dnia przerwy i druga w niekończących się, zdradliwych wydmach Arabii Saudyjskiej.
Dodatkowym wyzwaniem będzie supermaraton, który dołoży trudności. Na biwaku w Neom zawodnicy nie tylko nie będą mogli liczyć na pomoc ekip serwisowych, jak to miało miejsce do tej pory podczas etapów maratońskich, ale będą mieli tylko 10 minut na przygotowanie motocykla lub quada do kolejnego odcinka. Z kolei zwykły etap maratoński rozegrany zostanie między 10, a 11 odcinkiem, aby jeszcze bardziej podkręcić rywalizację w ostatniej części rajdu.
Kluczowe będą trzy ostatnie etapy, kiedy to karawana dotrze do południowej części Arabii Saudyjskiej nazywanej równie Pustą Ćwiartką ze względu na bezkresną pustynię i wydmy o wysokości ponad 250 metrów!
Podobnie jak w Rajdzie Maroko zawodnicy będą korzystać z pokolorowanych już, gotowych roadbooków, ale dostaną je rano przed samym startem i nie będą mieli czasu na przeanalizowanie trasy. Ma to być ukłonem dla amatorów późno dojeżdżających do biwaku i nie mających czasu na przygotowanie mapki, a także wyrównać szansę walki z fabrycznymi zespołami.
Castera przyznał, że wielu uczestników wyrażało obawy o przyjazd do kraju, któremu zarzuca się uchybienia w zakresie praw człowieka. Podkreślił, że organizatorzy mają zapewnienie rządu saudyjskiego o pełnym respektowaniu praw wszystkich uczestników, w tym kobiet.
Na liście zgłoszeń znalazło się 351 pojazdów – 170 motocykli i quadów, 134 samochody i pojazdy UTV oraz 47 ciężarówek.

Start zapowiedziało 17 Polaków, o sześciu więcej niż przed rokiem. Do rywalizacji po rocznej przerwie, spowodowanej kontuzją, wraca zwycięzca z 2015 roku w kategorii quadów 53-letni Rafał Sonik. Będzie to jego 11. start w Rajdzie Dakar. Do tej pory ukończył siedem edycji. Czterokrotnie stawał na podium i zawsze kończył zmagania w pierwszej piątce.
W tej kategorii wystartują także Kamil Wiśniewski, Arkadiusz Lindner i Paweł Otwinowski. Motocyklami pojadą Adam Tomiczek, Maciej Giemza, Krzysztof Jarmuż i Jacek Bartoszek. W rywalizacji samochodów czwarty w ubiegłorocznym Dakarze Jakub Przygoński pojedzie Mini z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem. Kolejny raz partnerem litewskiego kierowcy Benediktasa Vanagasa będzie Sebastian Rozwadowski (Toyota).
Lekkimi pojazdami UTV arabską pustynię będą przemierzali Aron Domżała i Maciej Marton oraz ich ojcowie Maciej Domżała i Rafał Marton. Przed rokiem synowie świetnie radzili sobie w kategorii samochodów, ale z powodu błędu nawigacyjnego nie ukończyli rajdu.
Roberta Szustkowskiego za kierownicą Tatry będzie pilotował Jarosław Kazberuk, a załogę ciężarówki uzupełnia czeski mechanik Filip Skrobanek. Mechanikiem Tatry, prowadzonej przez Francuza Patrice’a Garrouste’a, będzie Szymon Gospodarczyk.
Z pewnością, jak zwykle, największą uwagę przyciągnie rywalizacja w kategorii samochodów. W przyszłorocznym Dakarze wystąpią wszyscy czołowi kierowcy świata, z ubiegłorocznym zwycięzcą Katarczykiem Nasserem Al-Attiyah czy 13-krotnym triumfatorem Francuzem Stephanem Peterhanselem, którego tym razem pilotować będzie żona Andrea. Wystartuje także m.in. były mistrz świata Formuły 1 Hiszpan Fernando Alonso w parze z hiszpańskim motocyklistą i poprzednim dyrektorem Dakaru Markiem Comą.
Pierwszy Paryż-Dakar wystartował 26 grudnia 1978 roku z paryskiego Placu Trocadero, a jego pomysłowadawcą był francuski motocyklista Thierry Sabine. Kierowców czekało ponad 10 tys. kilometrów, głównie w nieznanych im warunkach w Afryce.
Z roku na rok rajd Paryż-Dakar zyskiwał coraz większą popularność i sławę. Jego trudy nie wszyscy jednak wytrzymywali. Zdarzały się wypadki śmiertelne, zawodził sprzęt. Jedną z ofiar został sam Sabine, który w 1986 roku zginął w wypadku śmigłowca na granicy Nigru z Mali.

Do tej pory rajd pochłonął życie 64 osób. Na tej liście jest też polskie nazwisko – w 2015 roku motocyklista Michał Hernik został znaleziony martwy podczas 3. etapu z San Juan do Chilecito w Argentynie.
Wśród uczestników Dakaru było wielu znanych kierowców rajdowych, ale też słynnych sportowców innych dyscyplin i celebrytów. Jednym ze zwycięzców został znany w przeszłości alpejczyk Francuz Luc Alphand (2006), kilkakrotnie z bezdrożami Ameryki Południowej zmagał się medalista olimpijski w skokach narciarskich Adam Małysz. Na liście triumfatorów jest jedna kobieta, Niemka Jutta Kleinschmidt.