Nie tylko Złota Piłka

92
Robert Lewandowski nie jest bez szans na zwycięstwo w plebiscytach FIFA i UEFA FOTO: EPA/ALEXANDER HASSENSTEIN

"France Football" zdecydowało się po raz pierwszy w historii nie przyznawać nagrody dla najlepszego piłkarza na świecie. Organizacje FIFA i UEFA mają jednak inne plany. W obu plebiscytach nie bez szans na zwycięstwo jest Robert Lewandowski.

Jednym z poważnych kandydatów do wygrania Złotej Piłki był Lewandowski, który zdobył z Bayernem Monachium mistrzostwo i Puchar Niemiec, a w samej Bundeslidze strzelił aż 34 gole – żaden inny zagraniczny piłkarz nie zdobył tylu bramek w jednym sezonie w lidze niemieckiej.

Polak wciąż ma jednak szanse na inne indywidualne nagrody. Zarówno FIFA, jak i UEFA nie chcą iść bowiem śladem „France Football” i najprawdopodobniej przyznają swoje statuetki najlepszym piłkarzom i piłkarkom.

Co prawda FIFA odwołała już galę w Mediolanie, która była zaplanowana na 21 września, ale wciąż chce uhonorować zawodników. „Rozważamy różne opcje, w jakich moglibyśmy coś zrobić” – przyznał rzecznik FIFA, cytowany przez „Abendzeitung Muenchen”, który odpowiedział na ostry apel prezesa Bayernu ws. decyzji „France Football”.

Światowa organizacja od 2016 r. przyznaje nagrodę dla Piłkarza Roku FIFA. Kryteriami selekcji zawodników są wyniki sportowe, a także ogólne zachowanie na i poza boiskiem. O wyborze decydują przedstawiciele mediów, trenerzy i kapitanowie reprezentacji, a także internauci. Głosy każdej z grup stanowią 25 proc. wyniku końcowego głosowania.

Poprzednią edycję wygrał Lionel Messi, a wcześniej po trofeum sięgał Luka Modrić i dwukrotnie Cristiano Ronaldo. FIFA ogłasza najpierw szeroką listę kandydatów, następnie finałową trójkę, a na koniec zwycięzcę.

Jest też nagroda dla Piłkarza Roku UEFA – przyznawana dla zawodnika europejskiej drużyny, który ma za sobą najlepszy sezon zarówno w rozgrywkach klubowych, jak i reprezentacyjnych. Wyboru dokonują dziennikarze z każdego członkowskiego kraju UEFA, a także trenerzy, których kluby brały udział w grupowej fazie Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

W ostatnich siedmiu latach Piłkarzami Roku UEFA zostawali zawodnicy, którzy wygrywali Ligę Mistrzów. Od 2013 r. byli to kolejno Franck Ribery, Ronaldo (trzykrotnie), Messi, Modrić i Virgil van Dijk. W tym roku UEFA chce przedstawić kandydatów do swojej nagrody po zakończeniu rozgrywek w europejskich pucharach. Trofeum ma zostać przyznane w październiku.