Nowy Jork wygrywa z New Jersey

125
Piłkarze obu zespołów nie zawiedli, grali z niezwykłą ambicją FOTO: STANISŁAW NOWOWIEJSKI

W upalną niedzielę, 28 lipca, na boisku Met Oval na Maspeth, NY, rozegrany został mecz, w którym reprezentacje polonijne stanów Nowy Jork i New Jersey walczyły o Puchar Prezesa ZPKP. Była to piąta konfrontacja obu reprezentacji. W poprzednich trzy razy Puchar Prezesa zdobywało New Jersey, a raz Nowy Jork. W 2015 roku było 3:2 dla New Jersey, w 2016 – 5:1, w 2017 mecz zakończył się remisem 2:2. Lepiej rzuty karne strzelali polonijni piłkarze z Nowego Jorku i to oni przejęli puchar. W ubiegłym roku wygrało New Jersey 4:1.

Tegoroczny, niedzielny mecz rozpoczął się punktualnie o godzinie 10 rano. Wcześniej do piłkarzy obu drużyn wygłosił mowę nowy prezes ZPKP – długoletni znakomity piłkarz, działacz społeczny – Piotr Gołąbek. Podziękował piłkarzom, że pomimo upału tak licznie stawili się na mecz. Życzył dobrej sportowej rywalizacji, „w której niech wygra lepszy”. Piłkarze obu zespołów nie zawiedli, grali z niezwykłą ambicją. W 25. minucie sędzia zarządził krótką przerwę – aby spragnieni sportowcy mogli napić się wody. Tuż po wznowieniu gry ładną akcję stworzyli piłkarze z Nowego Jorku, którą celnym trafieniem zakończył Jakub Madej.

W 43. minucie Antoni Warmuz z New Jersey doprowadził do remisu. Po przerwie gra w dalszym ciągu była widowiskowa i w 61. minucie, po błędzie dobrze grającego stopera Roberta Kruka, na pozycję sam na sam wyszedł Jacek Ławniczak, który podwyższył wynik na 2:1 dla Nowego Jorku.

Obie drużyny stwarzały dogodne sytuacje bramkowe, ale dopiero w 80. minucie, po rzucie rożnym – egzekwowanym przez Huberta Dula – bramkę wyrównującą strzelił Mateusz Turek. Gdy wydawało się już, że o zwycięstwie zadecydują rzuty karne, na 4 minuty przed końcem meczu piękną akcję z lewej strony boiska przeprowadził Paweł Borek, który idealnie zagrał do Jakuba Szwakopa – autora zwycięskiej bramki dla reprezentacji Nowego Jorku.

Trzeba podkreślić, że piłkarze obu drużyn zaprezentowali wysoką formę. W obu drużynach obok rutynowanych zawodników bardzo dobrze zaprezentowało się liczne grono młodych, utalentowanych piłkarzy. Najlepszym zawodnikiem tegorocznej konfrontacji był środkowy pomocnik, reprezentant Nowego Jorku Konrad Nowowiejski.

Podopieczni kierownika Artura Kurasiewicza i trenera Mirosława Pasterniaka odnieśli drugie zwycięstwo i obecnie przegrywają z New Jersey 2-3. Za rok szósty mecz o Puchar Prezesa ZPKP rozegrany zostanie na terenie New Jersey. Kierownikiem i trenerem reprezentacji New Jersey jest Marek Kasprowicz, a jego asystentem Robert Kruk.

Po meczu powiedzieli:

Artur Kurasiewicz, prezes Stali Mielec NY, kierownik reprezentacji NY, inicjator rozgrywania meczów o Puchar Prezesa ZPKP: “Pomimo wysokiej temperatury mecz był prowadzony w szybkim tempie. Uważam, że nasz zespół wygrał zasłużenie, ponieważ w przekroju całego spotkania stworzyliśmy więcej klarownych sytuacji bramkowych”.

Piotr Gołąbek, prezes ZPKP: “W trudnych warunkach, podczas upału, obie drużyny stworzyły ciekawe widowisko piłkarskie. Drużyna z Nowego Jorku miała więcej sytuacji bramkowych i wygrała zasłużenie. Teraz zapraszam wszystkich kibiców na Turniej ZPKP Memoriał Kazimierza Deyny, który odbędzie się 25 sierpnia w Garfield w New Jersey”.

Nowy Jork – New Jersey 3:2 (1:1)

Bramki: NY – Jakub Madej, Jacek Ławniczak, Jakub Szwakop