Nowy Jork wygrywa z New Jersey

195
Piłkarze obu zespołów nie zawiedli, grali z niezwykłą ambicją FOTO: STANISŁAW NOWOWIEJSKI

W upalną niedzielę, 28 lipca, na boisku Met Oval na Maspeth, NY, rozegrany został mecz, w którym reprezentacje polonijne stanów Nowy Jork i New Jersey walczyły o Puchar Prezesa ZPKP. Była to piąta konfrontacja obu reprezentacji. W poprzednich trzy razy Puchar Prezesa zdobywało New Jersey, a raz Nowy Jork. W 2015 roku było 3:2 dla New Jersey, w 2016 – 5:1, w 2017 mecz zakończył się remisem 2:2. Lepiej rzuty karne strzelali polonijni piłkarze z Nowego Jorku i to oni przejęli puchar. W ubiegłym roku wygrało New Jersey 4:1.

Tegoroczny, niedzielny mecz rozpoczął się punktualnie o godzinie 10 rano. Wcześniej do piłkarzy obu drużyn wygłosił mowę nowy prezes ZPKP – długoletni znakomity piłkarz, działacz społeczny – Piotr Gołąbek. Podziękował piłkarzom, że pomimo upału tak licznie stawili się na mecz. Życzył dobrej sportowej rywalizacji, „w której niech wygra lepszy”. Piłkarze obu zespołów nie zawiedli, grali z niezwykłą ambicją. W 25. minucie sędzia zarządził krótką przerwę – aby spragnieni sportowcy mogli napić się wody. Tuż po wznowieniu gry ładną akcję stworzyli piłkarze z Nowego Jorku, którą celnym trafieniem zakończył Jakub Madej.

W 43. minucie Antoni Warmuz z New Jersey doprowadził do remisu. Po przerwie gra w dalszym ciągu była widowiskowa i w 61. minucie, po błędzie dobrze grającego stopera Roberta Kruka, na pozycję sam na sam wyszedł Jacek Ławniczak, który podwyższył wynik na 2:1 dla Nowego Jorku.

Obie drużyny stwarzały dogodne sytuacje bramkowe, ale dopiero w 80. minucie, po rzucie rożnym – egzekwowanym przez Huberta Dula – bramkę wyrównującą strzelił Mateusz Turek. Gdy wydawało się już, że o zwycięstwie zadecydują rzuty karne, na 4 minuty przed końcem meczu piękną akcję z lewej strony boiska przeprowadził Paweł Borek, który idealnie zagrał do Jakuba Szwakopa – autora zwycięskiej bramki dla reprezentacji Nowego Jorku.

Trzeba podkreślić, że piłkarze obu drużyn zaprezentowali wysoką formę. W obu drużynach obok rutynowanych zawodników bardzo dobrze zaprezentowało się liczne grono młodych, utalentowanych piłkarzy. Najlepszym zawodnikiem tegorocznej konfrontacji był środkowy pomocnik, reprezentant Nowego Jorku Konrad Nowowiejski.

Podopieczni kierownika Artura Kurasiewicza i trenera Mirosława Pasterniaka odnieśli drugie zwycięstwo i obecnie przegrywają z New Jersey 2-3. Za rok szósty mecz o Puchar Prezesa ZPKP rozegrany zostanie na terenie New Jersey. Kierownikiem i trenerem reprezentacji New Jersey jest Marek Kasprowicz, a jego asystentem Robert Kruk.

Po meczu powiedzieli:

Artur Kurasiewicz, prezes Stali Mielec NY, kierownik reprezentacji NY, inicjator rozgrywania meczów o Puchar Prezesa ZPKP: “Pomimo wysokiej temperatury mecz był prowadzony w szybkim tempie. Uważam, że nasz zespół wygrał zasłużenie, ponieważ w przekroju całego spotkania stworzyliśmy więcej klarownych sytuacji bramkowych”.

Piotr Gołąbek, prezes ZPKP: “W trudnych warunkach, podczas upału, obie drużyny stworzyły ciekawe widowisko piłkarskie. Drużyna z Nowego Jorku miała więcej sytuacji bramkowych i wygrała zasłużenie. Teraz zapraszam wszystkich kibiców na Turniej ZPKP Memoriał Kazimierza Deyny, który odbędzie się 25 sierpnia w Garfield w New Jersey”.

Nowy Jork – New Jersey 3:2 (1:1)

Bramki: NY – Jakub Madej, Jacek Ławniczak, Jakub Szwakop

NJ – Antoni Warmuz, Mateusz Turek

Reprezentacja Nowego Jorku

BRAMKARZ: Rafał Krauze (Sport Club Portuguese)

OBROŃCY: Rafał Stefek, Łukasz Bielen, Patryk Nowowiejski (Polonia Gwardia, NY),Grzegorz Kruk (Stal Mielec, NY), Bartłomiej Malinowski (Manhattan Kickers)

POMOCNICY: Filip Głowala, Jacek Ławniczak, Rafał Dziekanowski (Stal Mielec, NY), Marcin Januszko, Konrad Nowowiejski, Jakub Madej (Polonia Gwardia, NY), Paweł Borek (Polonez, NY)

NAPASTNICY: Radosław Kucharski (Polonia Gwardia, NY), Jakub Szwakop (Stal Mielec, NY).

Reprezentacja New Jersey

Marcin Czerwiński, Aldo Munez, Robert Kruk, Mateusz Turek, Patryk Gruca, Mario Zak, Jakub Gołąbek, Michał Czyrnek, Bartosz Stolarczyk, Sebastian, Gostyński, Hubert Dul, Antoni Warmuz, Sebastian Łupiński, Damian Orłowski, Nick Banko.